Austrália

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Austrália je ohromne veľká, s obrovskými vzdialenosťami, viac ako 80% návštevníkov využíva leteckú dopravu. Najväčšou leteckou spoločnosťou je Quantas, jej nízkonákladovou pobočkou je Jetstar. Najväčším konkurentom, lietajúcim po celej krajine je  spoločnosť  Virgin Blue. Jednotlivé spoločnosti poskytujú na vnútroštátnych linkách široký systém zliav, vrátane zliav naslepo, alebo zľavnené letenky kúpené prostredníctvom internetu.

Autobusom: V krajine je niekoľko spoločností orientujúcich sa na diaľkové autobusové linky.  Jediným skutočne národným dopravcom je Greyhound Australia. Autobusy sú komfortné, ale  cesty medzi jednotlivými väčšími mestami trvajú veľmi dlho.

Autom: Austrália má všeobecne dobre udržiavané cesty a diaľnice a autá sú bežne používaným spôsobom dopravy. Auto môže byť mimo veľkých miest, ako sú Sydney, Melbourne, Brisbane a Perth nevyhnutnosťou, aby ste sa vedeli niekam dopraviť. Všetky hlavné mestá sú navzájom prepojené diaľnicami. Cesty, ktoré ale spájajú menšie mestá môžu byť v skutočnosti úzke alebo štrkové cesty. Hlavnými nebezpečenstvami na austrálskych cestách sú voľne žijúce zvieratá a veľké nákladné autá. Nezabudnite preto venovať mimoriadnu pozornosť pri jazde za tmy, pretože riziko kolízie so zvieraťom práve v tomto čase výrazne stúpa. Vzdialenosti a rýchlosti sú uvedené v kilometroch a palivo sa predáva v litroch. Na cestách alebo mostoch mimo mestských oblastí Sydney, Melbourne a Brisbane neexistuje žiadne mýto, ktoré je nutné zaplatiť. Pozor v krajine sa ale jazdí vľavo. Všeobecne platí, že zámorské vodičské preukazy sú platné aj na jazdu v Austrálii, do troch mesiacov od príchodu. Ak však ale preukaz nie je v angličtine, vyžaduje sa aj medzinárodné povolenie na vodičský preukaz. Licenčné predpisy a pravidlá cestnej premávky sa v jednotlivých štátoch mierne líšia. Je takmer nemožné predvídať svoj čas cestovania len na základe vzdialenosti. Maximálne povolené rýchlosti na väčšine vidieckych austrálskych ciest je 100 km/h, miestami 110 km/h. Priemerná rýchlosť je ale väčšinou 80 km/h z dôvodu zlých podmienok na ceste a obmedzených príležitostí na obehnutie vozidiel. Na niektorých vnútroštátnych diaľniciach, ktoré prechádzajú cez horské pásma a malé mestá, môže byť výzvou aj priemerná rýchlosť 60 km/h.

Vlakom:  vlakové trate spájajú najväčšie austrálske mestá. Vlakom cestuje menej návštevníkov, často je najpomalších spôsobom dopravy, tiež je pomerne drahý ( aj keď  je komfortnejší, hlavne pri nočných cestách). Nedostatok spolupráce medzi štátmi v kombinácii s pomerne malým počtom obyvateľov, ktorí mali o služby záujem, vyústil do národnej železničnej sieti, ktorá je relatívne pomalá a využíva sa hlavne na nákladnú dopravu. Cestovanie vlakom medzi mestami však môže byť veľmi malebné a ponúka mnohé príležitosti vidieť nové aspekty krajiny. Existujúce železničné služby sa používajú predovšetkým na prepojenie regionálnych obcí s hlavnými mestami, ako napríklad Bendigo a Melbourne alebo Cairns a Brisbane. Queensland naopak zas poskytuje linky pre Longreach, Mount Isa (Inlander), Charleville (The Westlander) a Forsayth (The Savannahlander).

Lodná doprava: zo a do Sydney, Brisbane a Perth majú trajekty ako súčasť svojho systému verejnej dopravy.

Taxíky: Taxíky sú centrálne regulované na celom ostrove, takže návštevníci platia rovnako, ako miestni obyvatelia. V São Miguel stojí jazda z jednej strany Ponta Delgada na druhú asi 10 EUR a do vzdialenejších častí ostrova 40 až 50 EUR.Zdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa