Čína

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Jedna z najstarších civilizácií na svete, najstaršie nálezy predchodcov človeka na jej území sú staré 1 a pol milióna rokov. Aj keď sa začiatky prvých štátnych útvarov datujú do obdobia tretieho tisícročia pred n. l., pre formovanie čínskeho etnika sú dôležité centralizované štáty, ktoré ovládli dynastie Čchin ( odtiaľ názov Čína) a Chan v treťom storočí pred n. l. – územie patriace Číne už malo takmer dnešné rozmery.

Na krátke bdobie v 13. storočí sa stala Čína súčasťou Mongolskej ríše, inak pod nadvládou jednotlivých dynastií. V 19. stor. silnie expanzia európskych mocností a Japonska. V r. 1912 bola zvrhnutá dynastia Čching a vyhlásená Čínska republika. Do r. 1928 bola krajina rozdelená na dva súperiace územné celky, zjednotené Čankajškom – vodcom Národnej strany Kuomitang, ktorá súperila s komunistami vedenými Mao Ce-tungom (občianska vojna).

V r. 1932 – 1945 japonská okupácia severovýchodnej Číny. Proti Japoncom sa však obidvaja rivali Mao a Čankajšek spojili v spoločnom odpore. Po druhej svetovej vojne sa občianska vojna obnovila; skončila víťazstvom komunistov v r. 1949, kedy bola založená Čínska ľudová republika. Priaznivci Kuomitangu odišli na ostrov Tajwan. Čína v 50. rokoch obsadila Tibet a krvavo potlačila odpor domáceho obyvateľstva. Za tzv. kultúrnej revolúcie bola zničená väčšina kultúrnych pamiatok a chrámov.

V roku 1989 bola krvavo potlačená študentská demonštrácia na námestí Nebeského pokoja. Silnejúce demokratizačné snahy sú aj naďalej potlačované komunistickým režimom.

Bezpečnost. riziká: Pri ubytovaní v hotelovom zariadení je cudzinec povinný preukázať sa cestovným pasom, rovnako ako pri kúpe cestovných lístkov na všetky druhy dopravných prostriedkov, a tiež pri výmene valút v banke.

Uvoľnenie politickej a spoločenskej situácie v posledných rokoch prináša aj negatíva ako sú: nárast kriminality, požívania narkotík, prostitúcie, ale aj okrádanie zahraničných turistov. Zahraničným turistom sa väčšinou odcudzujú osobné doklady, finančné prostriedky a cenné predmety.

V Číne sa voda z verejnej vodovodnej siete používa na úžitkové účely a na varenie, avšak ako pitnú vodu sa odporúča používať prevarenú vodu alebo vodu dodávanú v bareloch či v originálnom balení vo fľašiach predávaných v maloobchodnej sieti. Vodu na území Tibetu a iných vysokohorských provinciách sa neodporúča používať ako pitnú, pokiaľ nie sú k dispozícii špeciálne filtrovacie zariadenia.

Za pašovanie alebo výrobu narkotík a za pašovanie vzácnych druhov fauny môže byť uložený trest smrti.

Zdravotníctvo: Cudzinci, ktorí do ČĽR prichádzajú z oblastí, v ktorých sa vyskytuje žltá zimnica, sú povinní predložiť potvrdenie o očkovaní proti tejto chorobe. Cudzincom, ktorí sú nositeľmi vírusu HIV, trpia pohlavnou chorobou, leprou, duševnou poruchou alebo otvorenou pľúcnou tuberkulózou nie je umožnený vstup na územie ČĽR. Od turistu sa nevyžaduje predloženie očkovacieho preukazu, ale v prípade, že daná osoba prichádza z územia, ktoré je na zozname krajín ohrozených chorobami, ktorý vydáva Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), potom musí táto osoba povinne predložiť očkovací preukaz.

V ČĽR sa na mnohých miestach vyskytuje hepatitída typu A i B, tuberkulóza a rýchle sa zvyšuje počet osôb nakazených vírusom HIV. Pred vstupom na územie Číny sa odporúča, aby cestujúci bol zaočkovaný hlavne proti hepatitíde typu A. Sporadicky sa objavujú aj informácie o výskyte cholery. Na území Číny južne od 25. rovnobežky hrozí nebezpečenstvo nákazy maláriou a tropickou horúčkou.

V roku 2003 sa rozšírila na celom území ČĽR choroba SARS (ťažké akútne respiračné ochorenie), na ktorú zomrelo niekoľko stoviek osôb. V súčasnosti však nie je zistený pôvod ani spôsob šírenia nákazy a nebola zatiaľ objavená efektívna vakcína proti nákaze.

V Číne sa neuznávajú zahraničné zdravotné poistky, ani poistky uzavreté medzinárodnými poisťovacími spoločnosťami. Odporúčame preto pred uzavretím zdravotnej poistky pri ceste do ČĽR sa riadne oboznámiť s podmienkami poistenia a predovšetkým s možnosťami uplatnenia v ČĽR. Platí zásada, že cudzinec musí platiť za poskytnuté zdravotnícke služby v hotovosti. Na základe predložených dokladov je možné preplatenie nákladov uhradených v hotovosti za použité zdravotnícke služby uplatniť v zdravotnej poisťovni na území Slovenska. Zdravotné poistenie v ČĽR nie je povinné, avšak pri vnútroštátnych letoch je zdravotná poistka automaticky zahrnutá ako príplatok k cestovnému lístku. Zdravotnícka starostlivosť v čínskych zdravotníckych zariadeniach vo všeobecnosti nie je na vysokej úrovni, preto sa v prípade potreby odporúča návšteva medzinárodných zdravotníckych zariadení. MZV SR odporúča nasledovné zdravotnícke zariadenia:

SINO-JAPANESE FRIENDSHIP HOSPITAL
2 Yinghuayuan E St
Chaoyang Qu
Peking (Beijing)
Čínska ľudová republika
Tel.: +86 10 8420 5288

INTERNATIONAL MEDICAL CENTER
Lufthansa Business Center, No. 50 Liangmaqiao Rd, Chaoyang
Peking (Beijing)
Čínska ľudová republika
Tel.: 86-10-64651561/2/, Fax: 86-10-64622081
Pobočky sa nachádzajú v ďalších čínskych mestách - Šanghaj, Guangdong, Tianjin.

Internet (.cn): www.travelchinaguide.com, www.orientaltravel.com, www.chinatravel.com, www.travel-himalayas.com, www.tibettour.org

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky:  Najviac používateľov na svete a jeden z najprepracovanejších systémov cenzúry. Takto vyzerá čínsky internet. Napriek tomu, že vláda už zablokovala tisíce „nevhodných“ stránok, v týchto dňoch zašla ešte ďalej. Miestnu koncovku .cn si už nebudú môcť zaregistrovať fyzické osoby. Tie budú odkázané na koncovky ako .com, či .net. Viacerí prominentní bloggeri si ich zo strachu pred zrušením už registrovali. Podobne ako predošlé regulačné opatrenia, pre ktoré sa na čiernu listinu zakázaných stránok na nejaký čas dostal okrem iných Google, Facebook či Twitter, aj toto vláda odôvodňuje potrebou chrániť svojich občanov pred nevhodným obsahom, najmä pornografiou. V jej sieti často končia aj zahraničné spravodajské stránky, tradičným tabu bývajú témy ako životné prostredie, Tibet, Taiwan, ľudské práva či nepokoje v Urumči...
Sobota, 19. október. 2019. Meniny má Kristián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa