Čína

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Čína vo všeobecnosti nerozpoznáva medzinárodné vodičské preukazy a neumožňuje cudzincom v krajine jazdiť bez čínskej licencie. Pri prenájme auta je možné prenajať si aj vodiča, čo je asi najlepší spôsob, ako v Číne cestovať autom. Jazda v Číne sa totižto neodporúča, ak nie ste zvyknutí na chaotické jazdné podmienky. V oblastiach, v ktorých je pravdepodobný výskyt turistov, sú znaky uvedené dvojjazyčne - v čínštine, aj angličtine. Jazdí sa po pravej strane

Autobusom: Cestovanie verejnými alebo diaľkovými autobusmi je lacné a ideálne pre dopravu v meste a na prepravu na krátke vzdialenosti. Niektoré veľké mestá, ako je napríklad Peking alebo Hangzhou, majú hlavné trasy uvedené v anglickom jazyku. Cestovné náklady sú zvyčajne 1¥ až 3¥  alebo viac, ak cestujete na predmestie. Väčšina autobusov má vnútri vedľa šoféra kovovú pokladničku, do ktorej môžete vložiť peniaze za cestovné. Na dlhších tratiach je dirigent, ktorý cestovné zbiera, vydáva lístky a rozmiena peniaze.

Vlakom: Do Číny sa dá vlakom dostať z mnohých susedných krajín, ako aj z Európy. Pri ceste z Európy, resp. Ruska, môžete využiť dve linky, ktoré premávajú na transsibírskej železnici (transmongolská a transmandurská) medzi Moskvou a Pekingom, so zastávkami v rôznych ďalších ruských mestách. Cestovanie vlakom je pre samotných Číňanov hlavným spôsobom prepravy na veľké vzdialenosti, pretože vlaky majú rozsiahlú sieť trás, ktoré pokrývajú väčšinu krajiny. Čína má najväčšiu sieť vysokorýchlostných železníc na svete a expanzia pokračuje v rýchlom tempe. Vlaky sú nazývané CRH a čísla jednotlivých vlakov majú prednázov "G", "C" alebo "D". Odchody sú presne a na výber je niekoľko tried. Odporúča sa však cestovať prvou triedou. Na rozdiel od staníc v iných krajinách, fungujú čínske vlakové stanice podobne ako letisko. Brány sa zatvárajú pár minút pred odchodom, preto sa nespoliehajte na príchod na stanicu na poslednú chvíľu. Doraziť by ste mali aspoň 20 minút vopred.

Letecky: Medzi hlavné letecké medzinárodné brány patria Peking, Šanghaj a Guangzhou. Letenky sú drahé a je pomerne ťažké zohnať ich v období čínskeho nového roka, čínskych "zlatých týždňov" a školských prázdnin. Čína je obrovská krajina, takže rozhodne zvážte domáce lety, ak nechcete stráviť pár dní vo vlaku alebo na ceste. Čína má veľa vnútroštátnych letov spájajúcich všetky veľké mestá a turistické destinácie. Využiť môžete jedného z troch štátnych medzinárodných dopravcov: Air China, China Southern a China Eastern, ako aj regionálne letecké spoločnosti vrátane spoločnosti Hainan Airlines, Shenzhen Airlines, Sichuan Airlines a Shanghai Airlines.

Taxíkom: Taxíky, po čínsky nazývané "deg-see“, sú bežne používané a cenovo dostupné. Dávajte si ale pozor na taxikárov, ktorí stoja čakajúc na naivných cestujúcich vo vnútri alebo tesne za terminálmi a železničnými stanicami. Zvyčajne vám budú účtovať 2 alebo 3 krát viac, ako by ste za cestu bežne zaplatili. Poplatok za taxík je zvyčajne zaokrúhľovaný na celé číslo. Ak je teda hodnota na merači napríklad 13,5¥ alebo 14,4¥, zaplatíte 14¥. Nájdenie taxíka počas špičky môže byť trochu ťažšie a o to viac, ak prší.

Metrom: Väčšina veľkých miest v Číne má systémy metra, ktoré je moderné, čisté a obľúbené u miestnych obyvateľov. Peking a Šanghaj majú dokonca niektoré z najrušnejších systémov metra na svete. V špičke bývajú mimoriadne preplnené. Vo vagónoch je zvyčajne signalizácia súčasne v čínštine aj angličtine. Vzhľadom na rýchlu mieru zmien v uplynulých rokoch môžu byť mnohé mapy (najmä anglické verzie) zastarané. Stanice metra majú často pred turniketmi bezpečnostné kontroly, kde musíte prejsť cez röntgenové skenery. Stanice majú tendenciu mať viacero východov s označeniami ako Exit A, B, C1 alebo C2 ale na mapách nájdete každý výjazd jasne označený.
Pondelok, 21. október. 2019. Meniny má Uršula.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa