Dánsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie bolo v staroveku osídlené germánskymi kmeňmi. Dáni prišli z južného Švédska v 5. a 6. stor., v 9. a 10. stor. sa Dánsko stáva východiskom vikingských výprav. Feudálne vzťahy sa vytvárajú pomalšie než v ostatnej Európe. V 11. stor. sa stalo Dánsko centrom rozsiahlej ríše, zahŕňajúcej aj väčšinu Anglicka a Nórska. Do začiatku 13. storočia je Dánsko najmocnejší štát v severnej Európe. Mocenské postavenie stratilo po porážkach v tridsaťročnej vojne (1618-1648) a po nej. V rokoch 1380-1814 bolo personálnou úniou s Dánskom späté Nórsko, do roku 1944 Island, od polovice 15. stor. do r. 1864 aj Šlezvicko a Holštajsko. V 17. stor. sa snažilo získať zámorské kolónie. Prešlo vývojom od stavovskej monarchie v 14. stor. cez feudálny absolutizmus (1660) až po liberálno-konštitučnú monarchiu v 19. stor. V 1. svetovej vojne deklarovalo neutralitu, napriek dánsko-nemeckému paktu o neútočení nacistické Nemecko v r. 1940-1945 okupovalo dánske územie. Po 2. svetovej vojne sa stáva členom NATO.

Bezpečnostné riziká: Dánsko sa považuje za bezpečnú krajinu. Upozorňujeme však na zvýšené riziko drobných krádeží v čase hlavnej turistickej sezóny.  Zdravotníctvo: V Dánsku nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia a na občanov SR sa pred vstupom do krajiny nevzťahuje očkovacia povinnosť. V prípade núdze je potrebné volať (zadarmo z verejných telefónnych automatov) číslo 112, ktoré združuje centrálu pomoci, polície a požiarnej ochrany. Prvá pomoc sa poskytuje zdarma. Pred každou cestou odporúčame uzavrieť poistenie na cestu i pobyt v zahraničí (vrátane zdravotného poistenia).

Internet (.dk):

Dánsky turistický úrad (Danish Tourist Board) (www.visitdenmark.com) - podrobné informácie o kultúrnych podujatiach, pamiatkach a zaujímavých objektoch, múzeách, programoch kín a TV (v niektorých prípadoch aj na tri roky dopredu):

www.storebaelt.dk - Informácie o mostnom spojení medzi ostrovom Sjaelland (s hl. mestom Kodaň), ostrovom Fyn a Jutským polostrovom.

www.dsb.dk - Informácie o spojení medzi Kodaňou a švédskym Malmö.

www.scandlines.dk - Trajekt Dánsko-Nemecko, v čase hlavnej dovolenkovej sezóny odporúčame trajekt objednať vopred.

www.mols-linien.dk - Trajekty medzi jednotlivými ostrovmi dánskeho teritória.

Komunikácia: T-mobile (áno), O2 (áno)

Bez záruky:Dánska vlajka nazývaná Dannebrog, je nastaršia národná vlajka na svete. Legenda hovorí, že prvý Dannebrog spadol z oblohy počas bitky s Estóncami v roku 1219. Je to určite lepšie ako vypísať súťaž o najlepší návrh. Ak ste vždy chceli vyriešiť štrukturálny problém ako z kociek lega postaviť sochu Slobody, môže pre vás byť návšteva Legolandu sklamaním. Od 15.augusta 2007 platí v Dánsku zákaz fajčenia na pracoviskách, ako aj v reštauračných zariadeniach a na verejných priestranstvách.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa