Dominikánska republika

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Kryštof Kolumbus objavil ostrov vroku 1492. Od zač. 16. stor. do roku 1795 bola Dominikánska republika španielskou kolóniou, pôvodné obyvateľstvo bolo postupne vyhladené, ostrov osídlený otrokmi dovezenými z Afriky; potom striedavo pod vládou Francúzska, Haiti a Španielska. V roku 1844 vyhlásená nezávislosť. V 20. stor. často nestabilné vnútropolitické pomery, pri moci vojenské junty, v r. 1965 vypuklo ľavicové povstanie, americkou vojenskou intervenciou však bola dosadená konzervatívna vláda; od r. 1978 demokratický režim.

Bezpečnost. riziká: Obdobie dažďov prebieha od júna do októbra, čo je tiež obdobie najvyšších teplôt. Toto obdobie je tiež zvýšené riziko výskytu hurikánov. Odporúča sa nepiť vodu, ktorá nie je v uzavretej nádobe. Pred cestou je dobré sa nechať zaočkovať proti žltačke. Hoci útoky proti turistom nie sú na dennom poriadku, pretože ľudia sú v Dominikánskej republike veľmi priateľský, dávajte si pozor na svoje veci predovšetkým na plážach a na ulici, kde operujú tzv. motorkárske gangy. Iné riziká: buďte opatrní pri kúpaní v mori, dávajte pozor na nepríjemné, pichľavé koraly a na medúzy. Zriedkavým problémom v okolí dažďových pralesov môže byť Malária v prípade, ak cestujúci nepoužije repelenty proti komárom. V turistických oblastiach neboli za posledných 8 rokov hlásené žiadne prípady. Existuje aj riziko výskytu horúčky dengue a chikungunya, proti ktorým neexistuje žiadna očkovacia látka, preto sa opäť odporúča použiť repelent proti komárom.

V Dominikánskej republike majú zásuvky s 110 V, preto v prípade využitia potrebujete adaptér amerického typu (adaptadores). Môžete si ho zakúpiť v miestnych supermarketoch, ale je to len adaptér na zástrčku, váš spotrebič musí byť prepnutý na 110 V. Inak potrebujete adaptér aj so zmenou napätia.
Do hotelov 1* až 3* odporúčame vziať si so sebou prípravky proti komárom a sprej proti lezúcemu hmyzu.

Internet (.do): www.dominicanrepublic.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Nedeľa, 12. júl. 2020. Meniny má Nina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa