Estónsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie od staroveku osídlené indoeurópskymi Baltmi, v 7. až 8. stor. n. l. ich ovládli ugrofínski Estovia. Aj keď Estónci odolali náporu vikingov i Kyjevskej Rusi, v 13. storočí územie dobil rád nemeckých rytierov, ktorý presadil christianizáciu. Neskôr bolo územie predmetom sporov medzi Švédskom, rádom rytierov i poľsko-litovským štátom, a od začiatku 18. storočia ho celé ovládlo Rusko. V roku 1918 Estónsko vyhlásilo nezávislosť (v r. 1919 čelilo pokusu o boľševický puč), ktorá skončila v roku 1940, kedy ho anektoval Sovietsky zväz. V roku 1991 vyhlásila krajina nezávislosť a v roku 2004 sa stala členom EÚ.

Bezpečnost. riziká: Situácia nie je úplne bezproblémová - menej bezpečnejšia je časť krajiny, ktorá susedí s Ruskom. Neodporúča sa po zotmení chodiť na vzdialenejšie miesta, ako napríklad do oblastí Põhja-Tallinn a Lasnamäe. Vo veľkých mestách sa taktiež neodporúča stýkať sa s neznámymi osobami.

Zdravotníctvo: V Estónsku sú dva typy systémov zdravotnej starostlivosti: verejné a súkromné a je priekopníkom v používaní elektronických zdravotných záznamov. Úroveň zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach je však poznačená nedostatkom financií, čo ovplyvňuje kvalitu služieb. Súkromné zdravotnícke zariadenia majú úroveň vyššiu, no sú pomerne drahé.

Internet (.ee): www.visitestonia.comwww.tourism.tallinn.ee

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Mali ste niekedy chuť na krvavé klobásy podávané v tekutine podobnej sirupu? Pozrieť si opustené sovietske vojenské stavby, chodiť po močarinách a potom sa trieskať konármi v horúcej saune? Ak áno, Estónsko je to pravé.Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa