Fínsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Sloboda vízovej povinnosti sa vzťahuje len na štátnych príslušníkov schengenského priestoru a štátnych príslušníkov krajín s dohodou o vízovej slobode. Víza sa nemôžu vydávať na hraniciach alebo pri vstupe do krajiny, ale musia byť uplatnené najmenej 15 dní vopred na fínskom veľvyslanectve alebo u iného plnohodnotného zástupcu krajiny. Vízový poplatok je 35 až 70 EUR (aj keď je žiadosť o vízum zamietnutá) a je nutné predložiť fotografia, pas, cestovné poistenie a preukázať dostatok finančných prostriedkov – momentálne stanovené na 30 EUR/deň.

Autom: Fínsko disponuje približne 80 000 kilometrami asfaltových ciest, pričom je väčšina v perfektnom stave. Povolená rýchlosť: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce a na rýchlostnej ceste a 120 km/h na diaľnici. Pri jazde treba byť opatrný, pretože v krajine je pri cestách veľa losov, jeleňov a sobov. Na niektorých úsekoch pred lesnou zverou varujú dopravné značky. Dopravné predpisy sú podobné ako na Slovensku. Fínski vodiči ich úzkostlivo dodržiavajú a preto sa tam jazdí pohodlne a bezpečne. Pri dopravných priestupkoch sú pokuty na naše pomery vysoké, závisia však aj od výšky mzdy pokutovaného.

Pokiaľ cestujete autom do Fínska zo Slovenska, tak sa možno krátkemu prejazdu Ruskom vyhnúť inou trasou, priamo z Poľska do Litvy. Pri vzdialenosť vyše 1800 km, treba rátať minimálne s 25 hodinami jazdy. Možno cestovať aj cez Poľsko, trajektom do Švédska, švédskymi autostrádami do Štokholmu, potom zasa trajektom do Fínska, a pokračovať pohodlnou cestou do Helsínk.

Autobus: Autobusy sú najlacnejšou, ale aj najpomalšou a najmenej pohodlnou formou cestovania do Fínska. Priame linky zo Slovenska navyše neexistujú, preto musíte rátať s prestupmi. Pravidelné autobusy premávajú medzi Petrohradom, Vyborgom a hlavnými južnými fínskymi mestami, ako sú Helsinki, Lappeenranta a Jyväskylä,  až na západ do Turku. Linka Helsinki - St. Petersburg napríklad premáva až trikrát denne a stojí 38 EUR. Využiť môžete tiež autobus premávajúci zo severného Švédska alebo Nórska. Sieť autobusových liniek priamo v krajine je hustá, vedie aj do najzapadnutejších regiónov a dediniek. V Laponsku je to často jediný možný spôsob hromadnej dopravy

Lodná doprava: Jeden z najlepších spôsobov, ako cestovať do a z Fínska, je po mori. Oplatia sa najmä cesty loďami z Estónska a zo Švédska, ktoré sú viac-menej viacpodlažnými plávajúcimi obchodnými domami s nízkymi cenami alkoholu. Spiatočný výlet do Tallinnu vrátane kabíny pre až štyroch ľudí môže stáť 50 EUR. Navyše, ak cestujete spoločnosťou Inter Rail, môžete získať 50% z ceny palubného letenka.

Vlaková: Vlaková doprava je pomerne lacná a rýchla. Poskytujú ju najmú spoločnosť VR a ruské železnice, ktoré prevádzkujú služby medzi Petrohradom a Helsinkami, so zastávkami vo Viborgu, Kouvola a Lahti. Hraničné kontroly sa vykonávajú priamo vo vlaku po ceste, aby sa tak zabránilo následnému meškaniu vlakov. Vlak na tejto trase premáva štyrikrát denne v oboch smeroch a ceny sa pohybujú od 30 EUR do 80 EUR v závislosti od konkrétneho času odchodu. Vlaková doprava je najhustejšia na juhu Fínska a naopak, najmenej tratí je na severe - najmä v Laponsku. V expresných vlakoch je dobré mať miestenku. Pokiaľ cestujete zo Slovenska, máte na výber dve trasy, avšak obe s viacerými prestupmi. Prvá je na trase cez Poľsko, Bielorusko alebo Ukrajinu, s prestupom na Sankt Peterburg a tam prestúpiť na vlak do Helsínk; druhá cez Prahu, Berlín, Kodaň, Štokholm, trajektom do Turku a odtiaľ do Helsínk.).

Letecká: Hlavným medzinárodným leteckým uzlom Fínska je letisko Helsinki-Vantaa, nachádzajúce sa 20 kilometrov od centra Helsiniek. Sídlo tu majú spoločnosti Finnair, SAS, Flybe a Norwegian Air Shuttle, ktoré ponúkajú vnútroštátne ale aj medzinárodné lety. Na letisko Helsinki-Vantaa, ktoré bolo pôvodne postavené na podporu olympijských hier v roku 1952, lieta aj približne 30 zahraničných leteckých spoločností. Pokiaľ hľadáte priame spojenie, letieť sa dá do Helsiniek z Viedne, pričom dĺžka letu trvá asi 2 hodiny. Letieť sa dá priamo aj z Prahy a Budapešti. Okrem Helsiniek sa lieta sa aj do ďalších, 23 vnútrozemských letísk, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po celej krajine.
Streda, 28. október. 2020. Meniny má Dobromila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa