Grécko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Cesty sú dobré, ale veľmi preplnené, najmä na úseku Solún - Atény. Časté sú nehody. Hlavné trasy sú vyznačené v gréčtine i latinke. Povinné sú bezpečnostné pásy, zakázané je telefonovať z mobilu. Autostrád je málo, platí sa mýto. Turisti využívajú najmä dva úseky: od macedónskych hraníc kúsok za Solúnom smerom na Atény a 55 km pred Aténami. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na autostráde 120 km/h. Preskúmanie krajiny autom môžete byť mimoriadnou skúsenosťou a umožní vám preskúmať scénický a rozmanitý terén krajiny, vnútrozemia a ostrovy. Z dôvodu rýchlej expanzie a zlepšenia národného cestného systému sa odporúča mať k dispozícii najaktuálnejšiu mapu. Autopožičovne sa nachádzajú v celom Grécku, najmä vo veľkých mestách a vo vysoko turisticky orientovaných oblastiach. Väčšinou ponúkané automobily majú manuálne prevodovky; automaty existujú, ale doporučujeme si ich rezervovať vopred. Ceny benzínu sú relatívne lacné v porovnaní s mnohými ďalšími krajinami EÚ. Vodiči, ktorí nemajú vodičský preukaz EÚ, musia mať medzinárodné vodičské oprávnenie získané vo svojej domovskej krajine. Toto sa nemusí vyžadovať pri prenájme auta, ale určite sa bude vyžadovať, ak je vodič zapojený do nehody alebo ho zastaví policajt pri cestnej kontrole.

Autobusová doprava: Medzimestské autobusy sú veľmi populárnou voľbou pre vnútroštátne cesty. KTEL je národná vládou dotovaná sieť nezávislých podnikov, ktoré spolupracujú na vytvorení hustého systému trás, ktoré slúžia takmer celej krajine. Systém je efektívny, spoľahlivý a relatívne lacný. Slúži na dlhé ale aj krátke vzdialenosti, vrátane trás od veľkých miest až po ostrovy v blízkosti pevniny, ako napríklad Korfu a Cephalonia (v takýchto prípadoch je v cene lístku zahrnutá aj preprava trajektom). Z Atén vychádzajú početné autobusové linky do najdôležitejších miest na pevnine. Na niektorých malých ostrovoch sa však motorové vozidlá nesmú používať; v takýchto prípadoch sú nahradené člnmi, somármi a somárskymi kárami.

Železnice: Vlaky sú tiež dobrým spôsobom, ako cestovať po krajine, avšak národný železničný systém (OSE) je veľmi obmedzený. Dôvodom je jeho zanedbávanie po zavedení veľkého rozsahu používania súkromných vozidiel a leteckej dopravy, ako aj z dôvodu technologických ťažkostí z minulosti pri prekonávaní náročného terénu v krajine. Dôležitosť železničnej dopravy sa ale v súčasnosti znovu objavuje a vnútroštátna železničná sieť je v rozsiahlej renovácii. Došlo k rozsiahlej (a pokračujúcej) modernizácii koridoru v Aténach - Solúne, pričom sa znížila aj dĺžka cestovania. So zľavnenými prázdninovými lístkami možno 10, 20 alebo 30 dní neobmedzene cestovať vlakmi 2. triedy. Zľavy pre skupiny až do 30%, pre dôchodcov po zakúpení osobitného preukazu 50 %.

Letecká doprava: hlavné grécke aerolínie Olympic Airways lietajú z Atén na najdôležitejšie európske letiská, do severnej Ameriky, na Blízky i ďaleký východ a na významné letiská v Afrike. Európske, severoafrické a blízkovýchodné linky vedú aj zo Solúnu. V Grécku sa lieta na 33 letísk. Na vnútroštátnom leteckom priemysle dominujú spoločnosti Olympic Air a Aegean Airlines. Obidve letecké spoločnosti ponúkajú rozsiahlu sieť liniek v rámci krajiny vrátane služieb spájajúcich niekoľko ostrovov s pevninou. Aegean Airlines a Olympic Air ponúkajú elektronické letenky, ktoré existujú iba ako e-mailové potvrdenie rezervácie.

Lodná doprava: Frekvencia, spoľahlivosť a dostupnosť gréckych trajektov závisí vo veľkej miere od ročného obdobia. Napríklad počas zimy, mimo sezóny (január až marec), počasie na Egejskom mori môže byť veľmi nepríjemné a lode sa tak často zdržia v prístave aj niekoľko dní. Tento typ oneskorenia je mimoriadne nepredvídateľný - nie je to rozhodnutie trajektových spoločností, ale skôr rozhodnutie zodpovedných orgánov. Preto by cestujúci v mimosezóne mali pri vytváraní svojho cestovateľského plánu vniesť aj určitú flexibilitu. Upozorňujeme aj na augustový národný sviatok (15.8.), kedy sa trajekty tiež nevypravujú.

Ostrovy navštívi aj mnoho veľkých výletných lodí a je tu aj možnosť prenájmu vlastnej lode z akéhokoľvek hlavného prístavu, ako sú napríklad Atény, Kos a Lefkas. Existuje niekoľko spoločností na prenájom jácht, kde si človek môže loď prenajať, ako Kavas Yachting, Vernicos Yachts, Egiali Yachting a Med Waves Yacht Charter. Pre námorníkov so skúsenosťami poskytujú grécke ostrovy idylickú skúsenosť s plachetnicami, kde ich budú sprevádzať mierne vetry a pokojná voda.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa