Holandsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie dnešného Holandska je severnou časťou historického Nizozemska (medzi Severným morom a Ardenami, na území dnešného Holandska, Belgicka, Luxemburska a malej časti Francúzska). V staroveku ho osídlili germánske a keltské kmene, ktoré súperili o moc. V 1. stor. pred n. l. ho čiastočne ovládlo rímske impérium, v 8. stor. sa stalo súčasťou Franskej ríše.

V 10. stor. sa krajina rozdrobila na jednotlivé kniežatstvá, od 12. stor. vznikajú mestá, prekvitá obchod a remeslá. Po niekoľkých pokusoch o zjednotenie sa celé územie dostalo v r. 1477 do rúk Habsburgovcov. V 60. rokoch 16. stor. prepukla holandská buržoázna revolúcia a na severe vznikla Utrechtská únia, ktorá v r. 1581 vyhlásila Spojené provincie nizozemské. Ich nezávislosť uznali európske veľmoci.

V 17. stor. Holanďania získali veľké územia v Ázii, Afrike, Amerike a dočasne ovládli svetový obchod. V 18. stor. ich však z mnohých dŕžav vytlačila Veľká Británia a Francúzsko. V r. 1795 sa krajiny počas francúzskej revolúcie zmocnili francúzske vojská. Na Viedenskom kongrese bolo v r. 1815 vyhlásené Spojené kráľovstvo nizozemské, ktorému patrilo do r. 1830 aj Belgicko a Luxembursko. Od r. 1830 sa stalo samostatným kráľovstvom v dnešných hraniciach. V prvej svetovej vojne bolo neutrálne, v druhej ho obsadilo nacistické Nemecko. Do polovice 20. stor. patrilo k najväčším koloniálnym veľmociam, patrila mu napr. Indonézia, postupne však o kolónie prišlo.

Dnes mu patria iba malé zámorské územia v Karibiku (Aruba a Holandské Antily). Aj v súčasnosti je Holandsko jednou z najvýznamnejších európskych krajín. Preto si ho za sídlo vybralo viacero medzinárodných organizácií: OPCW (Organizácia pre zákaz chemických zbraní), ICJ (Medzinárodný súdny dvor), ICTY (Medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny v Juhoslávii), Europol (Európsky policajný zbor), PCA (Stály arbitrážny dvor) a Úrad vysokého komisára pre národnostné menšiny OBSE.

Bezpečnost. riziká: Holandsko sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú krajinu. Dávajte však pozor na Amsterdam, Rotterdam, Haag a ďalšie veľké mestá, kde sú časté vreckové krádeže - kradnú sa peňaženky, kreditné karty, doklady, fotoaparáty a kamery, a krádeže bicyklov - násilné trestné činy sú zriedkavé. Vo väčších mestách je na niektorých odľahlých predmestiach považovaný pohyb v noci za nebezpečný. Najnebezpečnejším mestom je Amsterdam, najmä Zeedijk, známa štvrť nevestincov medzi námestiami Dam a Nieuwmarkt (Red Light District), ale aj okolie Kvetinového trhu a domu Anny Frankovej, lebo tam chodí množstvo turistov. Polícia, ambulancia a hasiči majú jedno všeobecné tiesňové číslo - 112.

Zdravotníctvo: Systém zdravotnej starostlivosti Holandska sa vyrovná so zvyškom Európy. Nemocnice sa väčšinou nachádzajú vo väčších mestách - približne 7000 lekárov a 170 nemocníc, v ktorých sa bez problémov dohovoríte anglicky. Za všetky ošetrenia , i prevozy sanitkou, sa platí v hotovosti.

Internet (.nl): www.visitholland.com, https://www.netherlands-tourism.com/, https://www.holland.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Tisíce obyvateľov holandských zámorských území Sint Maarten a Curaçao v nedeľu 10. októbra 2010 oslavovali získanie vyššej autonómie v dôsledku rozpadu Holandských Antíl, ktoré cez víkend definitívne zanikli. O polnoci zo soboty na nedeľu (nedeľa 6.00 SELČ) predstavitelia vo Philipsburgu a Willemstade zvesili tradičné antilské vlajky a nahradili ich vlastnými symbolmi. V nedeľu ráno následne zložili prísahu členovia parlamentov a lídri oboch "nových" karibských území. Zmena ich štatútu je pritom z veľkej časti symbolická, keďže vysokú mieru autonómie využívali aj počas 56-ročnej existencie Holandských Antíl. Na čele Sint Maartenu a Curaçaa zostáva holandská kráľovná a ich obyvatelia sú naďalej holandskými občanmi. Tamojšie vlády však získajú rozšírené právomoci podobne ako v prípade Aruby, ktorá sa odčlenila už v roku 1986. Obe územia budú môcť samostatne vyberať dane, pričom si zachovajú spoločnú centrálnu banku a najvyšší súd. Konečná podoba samosprávy bude známa až v nasledujúcich týždňoch, keď novozvolení predstavitelia plánujú doriešiť mnohé sporné otázky. Okrem Sint Maartenu a Curaçaa sa od nedele zmenil aj štatút holandských ostrovov Saba, Sint Eustatius a Bonaire, ktoré na rozdiel od ostatných častí bývalých Holandských Antíl prechádzajú pod priamu správu Holandska. (sita/ap)




Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa