Holandsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Holandsko má dobré cesty do Belgicka a Nemecka a trajektové spojenie s Veľkou Britániou. Krajina má tiež rozsiahlu, veľmi dobre udržiavanú a modernú diaľničnú sieť. Zelená značka E označuje medzinárodnú autostrádu, červená značka A národnú autostrádu a žltá značka A cestu prvej triedy. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 80 km/h na ostatných cestách a 120 km/h na autostrádach. Hranice sú otvorené v súlade s podmienkami Schengenskej dohody. Autá môžu byť na hranici zastavené kvôli náhodným kontrolám, avšak stáva sa to iba zriedka. Hlavná cesta je označená len výnimočne, treba si všímať všetky, aj malé uličky po pravej strane, lebo platí pravidlo pravej ruky. Veľkú pozornosť treba venovať hustej premávke na bicykloch. Pri kolízii s cyklistom zvyčajne dávajú vinu vodičovi. Cudzinec, ktorý pricestuje požičaným autom, musí mať notársky overené povolenie majiteľa auta v holandčine, nemčine nebo angličtine.

Autobusová doprava: hustá sieť diaľkových i lokálnych liniek po celej krajine. Cestovné je podobné vlakovému.

Železničná doprava: Holandsko má modernú a hustú železničnú sieť. Vysokorýchlostné vlaky môžu byť najpohodlnejším spôsobom dopravy medzi hlavnými európskymi mestami. Myslite na to, že zatiaľ, čo niektoré nízkonákladové letecké spoločnosti ponúkajú lacné letenky, medzinárodné vlakové linky spájajú mestské centrá a nie letiská, ktoré sú zvyčajne na odľahlom mieste. Vlaky navyše ponúkajú viac priestoru na nohy a neúčtujú si poplatky za batožinu. Spoločnosť Nederlandse Spoorwegen má dva typy vlakov : InterCity (medzimestské rýchlovlaky) a miestne vlaky. Využiť môžete tiež celý rad zliav - ešte výhodnejšie je zakúpiť si spiatočný lístok. Výhodné sú aj osobitné programy, ako napr. pas Zomertoer Plus (na cesty vlakom, autobusom a MHD), Dagkaart (jednodenná jazda viacerými vlakmi) a Rail Idee (zvýhodnené lístky do zaujímavých miest pre turistov).

Letecká doprava: Holandsko má šesť letísk s pravidelnou dopravou. Letisko Schiphol, nachádzajúce sa neďaleko Amsterdamu, je európskym uzlom a štvrtým najväčším letiskom v Európe. Je hlavným centrom národného dopravcu KLM, ktorý je aj najstaršou leteckou spoločnosťou na svete. Do Holandska lietajú aj mnohé nízkonákladové spoločnosti, ako Jet2, Easyjet, Transavia a mnohé iné. Z letiska Schiphol je možné využiť  vynikajúce priame železničné spojenia do Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu, Utrechtu a mnohých ďalších miest. Medzinárodné vysokorýchlostné vlaky premávajú do Antverp, Bruselu a do Paríža.

Trajektová doprava: slúži pre dopravu medzi ostrovmi a pevninou.

Mestská hromadná doprava: Holandsko má dobre organizovaný systém verejnej dopravy. Do väčšiny dedín je možné dostať sa verejnou dopravou. Holandský systém verejnej dopravy sa skladá zo železničnej siete, ktorá je rozšírená o sieť mestských a medzimestských autobusov. Amsterdam a Rotterdam majú aj sieť metra, hoci každá len niekoľko riadkov. Rotterdamská linka E však premáva až do Haagu. Amsterdam, Rotterdam a Haag majú rozsiahle siete električiek. Utrecht má len dve električkové linky, ktoré slúžia hlavne ako spojenie s okolitými predmestiami Nieuwegein a IJsselstein. Po celej krajine platí strippenkaart s jednotnou sadzbou. Týmto osobitným lístkom možno cestovať všetkými druhmi MHD i prímestskými autobusmi a vlakmi. Lístky sa vyplatí kupovať mimo dopravného prostriedku, hoci ich predáva aj vodič. Uňho sú však drahšie.

Bicykle: Holanďania ich majú asi 13 miliónov, sú najčastejším dopravným prostriedkom na cestu do práce, školy i za nákupmi. Platí nepísané pravidlo, že cyklista má vždy prednosť, takže cyklisti dosť často jazdia neohrozene aj na červenú.
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa