India

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Údolie rieky Indu bolo osídlené predchodcami človeka už pred 500 tisíc rokmi, v 3. a 4. tisícročí pred n. l. sa tu rozvíjala vyspelá civilizácia (harapská). Príchod Árijcov zahájil v 13. stor. pred. n. l. éru védskej kultúry, vznikli najstaršie indické štátne útvary. Prvýkrát celú krajinu zjednotil do štátneho útvaru magadhský kráľ Ašóka (5. stor. pred. n l. – šírenie budhizmu.) V 3. stor. pred n. l. územie najskôr dobyli Peržania a po nich Alexander Veľký. Druhýkrát bola ríša zjednotená v 4. storočí za vlády dynastie Guptovcov. V 8. stor. dobyli časť územia Arabi, v 13. stor. dillíjsky sultanát obsiahol takmer celú Indiu; šírenie islamu. Začiatok 16. stor. príchod Portugalcov, ale v r. 1526 Indiu opäť dobyla indická dynastia Mogulov a vznikla jedna z najmocnejších ríší stredoveku. Začiatkom 18. stor. získali hegemóniu Angličania a postupne si podrobili celý subkontinent (od r. 1858 bola India britskou kolóniou). V dôsledku národnooslobodzovacieho hnutia vedeného Indickým národným kongresom a osobnosťami ako Gándhí a Nehru dosiahla India v r. 1947 nezávislosť a vznikli vlastne dva štáty: hinduistická India a islamský Pakistan. V rokoch 1947 – 1966 sa India dostala do niekoľkých vojen s Pakistanom a Čínou o sporné územia. V súčasnosti sa India musí vysporiadať s narastajúcim separatistickým hnutím v provinciách Džammú a Kašmír, etnickými a náboženskými konfliktmi, masívnou preľudnenosťou, rozsiahlou chudobou a veľkým znečistením životného prostredia.

Bezpečnost. riziká: Vo všetkých oblastiach nie je vhodné piť vodu, najbezpečnejšia je minerálna voda (alebo prevarená), odporúčame vyvarovať sa konzumovaniu sladkostí predávaných na ulici, neumývať ovocie vodou z verejného vodovodu, nepiť nápoje s ľadom. Vhodnou obranou proti moskytom sú repelenty, ktoré sa dajú bežne kúpiť vo všetkých obchodoch.
Zvýšené riziko nebezpečenstva je v niektorých oblastiach tzv. „Protected and Restricted Areas“, ináč je India vcelku bezpečná krajina. Treba však mať na pamäti možnosť teroristických bombových útokov. K najčastejšie dochádza k okrádaniu turistov v lacných hoteloch, vo vlakoch a pri pouličnej výmene valút.

Je zakázané dovážať a obchodovať s drogami a omamnými látkami, v prípade pristihnutia treba počítať s veľmi tvrdým postihom a prísnymi trestami.

Zdravotníctvo: Najlepšie je uzavrieť zdravotné poistenie v SR pred plánovanou cestou. Súkromné zdravotnícke zariadenia vyžadujú zaplatenie lekárskych služieb bezprostredne po ich poskytnutí. Je vhodné mať pri sebe hotovosť, kreditné karty nemusia v odľahlejších oblastiach krajiny akceptovať.
Pri obmedzenom množstve finančných prostriedkov je možné požiadať o ošetrenie v štátnych nemocniciach, avšak ich úroveň nedosahuje európsky štandard. Bezplatné je ambulantné ošetrenie (prvá pomoc), za predpísané lieky sa musí zaplatiť.

Internet (.in): www.tourmyindia.comwww.incredibleindia.org

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Od získania nezávislosti v roku 1947 sa populácia Indie zdvojnásobila a v polovici mája 2000 presiahla miliardu. Symbolickou miliardovou občiankou sa teda stala Astha Arorová, ktorá sa narodila v nemocnici Safdardžang v Novom Dillí. Pri zachovaní tohto hrozivého trendu niekedy okolo roku 2050 India predstihne Čínu a stane sa najľudnatejšou krajinou na svete. Na vine je najmä tradícia, podľa ktorej Indovia chápu veľa detí ako obdobu nášho penzijného poistenia. Čím viac detí, tým väčšia istota, že sa o nich v starobe niekto postará. Tvárou v tvár hrozbe preľudnenia indická vláda začala informačnú kampaň za menšie rodiny s heslom “One is fun“. Asi najdôraznejšou pripomienkou tikajúcej sociálnej časovanej bomby sú masové náboženské sviatky. Napríklad cez sviatok Kumbh Méla, ktorý sa konal na jar 2001 v meste Alláhábáde, sa v jeden deň na jednom mieste zišlo tridsať miliónov ľudí.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa