Indonézia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Doklady potvrdzujúce osídlenie ostrovov sú staré 1,1 milióna rokov (Homo erectus – tzv. Jávsky človek). Predkovia dnešných obyvateľov osídľovali ostrovy z kontinentálnej juhovýchodnej Ázie medzi r. 2500 až 500 pred n. l. – tzv. austronézske osídľovanie. Od 1. stor. n. l. vznik prvých štátnych útvarov na Jáve, od 4. stor. prenikanie hinduizmu, neskôr budhizmu; od 14. stor. sa z Indie šíri islam. Po storočiach roztrieštenej vlády jednotlivých ostrovov sa podarilo v 14. storočí hinduistickej ríši Madžapahit ovládnuť väčšinu Indonézie. Od začiatku 16. stor. prenikali na ostrovy Portugalci, na prelome 16. a 17. stor. ich vystriedali Holanďania. Budovanie Nizozemskej tzv. východnej Indie, najmä po založení nizozemskej Východoindickej spoločnosti (1602) pokračovalo až do zač. 20. stor. Počas druhej svetovej vojny ostrovy okupovali Japonci a ihneď po skončení vojny bola vyhlásená Indonézska republika, čo však vyvolalo britskú a nizozemskú intervenciu, nezávislá Indonézska rep. bola vyhlásená až po haagskej konferencii v r. 1949. V roku 1965 sa ujal moci diktátor Suharto, ktorý vládol až do mája 1998, kedy bol pod tlakom masových demonštrácií donútený odstúpiť. S príchodom nového prezidenta prišla do Indonézie nádej na demokratickejší režim – po dvadsiatich rokoch nová vláda umožnila, aby sa vo Východnom Timore, ktorý Indonézia anektovala, konalo referendum. To rozhodlo, že sa Východný Timor od ostrovnej ríše oddelí (2002). Indonézia je najväčšou ostrovnou a najľudnatejšou moslimskou krajinou na svete.

Bezpečnost. riziká: Na celom území Indonézie pretrváva všeobecná hrozba terorizmu. Bezpečnostné zložky IR a spravodajské služby iných štátov upozorňujú na informácie o ďalších plánovaných teroristických útokoch, osobitne proti cudzincom a objektom navštevovaným, alebo vlastneným cudzincami alebo zahraničnými firmami. Zvýšené nebezpečenstvo trvá v  provinciách, kde sa náboženské a separatistické konflikty.

Indonézia bola v poslednom období zasiahnutá viacerými prírodnými katastrofami. Oblasti v provincii Aceh a na severe Sumatry sa zo tsunami v roku 2004 úplne nespamätali. V máji 2006 bolo územie okolo Yogjakarty v centrálnej časti ostrova Jáva zasiahnuté veľkým zemetrasením. Pangaradan na južnej časti ostrova Jáva bol zdevastovaný vlnou tsunami v júli 2006. Návštevníci týchto území musia rátať s pomalou rekonštrukciou, ktorá zasahuje aj do dopravy a infraštruktúry regiónov.

Vysoko aktívne vulkány sú Mount Merapi na ostrove Jáva, Mount Karangetang na ostrove Siau, severne od ostrova Sulawes. Pred návštevou sa odporúča sledovať médiá, informujúce o zvýšenej aktivite vulkánov.

Miera kriminality sa zvýšila, ale zostáva väčšinou vo forme nenásilných činnov a prítomnosť zbrane je zriedkavá. Lúpeže, krádeže a vydieračstvo sú bežné v Indonézii najmä na trhoch, verejnej doprave a nadjazdoch pre chodcov. Nenoste preto výrazné šperky, zlaté hodinky alebo veľké fotoaparáty.

Zdravotníctvo: Zodpovedajúcu zdravotnícku starostlivosť európskeho štandardu je možné získať iba v niekoľkých zariadeniach v hlavnom meste Jakarte. Na mieste je potrebné uhradiť náklady. V Indonézii sa vyskytuje malária, žltá zimnica, horúčka dengue, týfus, hepatitída, cholera a ovčie kiahne.

Internet (.id): www.tourismindonesia.comwww.indonesia-tourism.com , www.indonesia.sk

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Bez záruky: Národný indonézsky pamätník, stojaci na námesti Merdeka, je enormný mramorový stĺp. Na jeho vrchu je zlatý oheň. Aj keď má symbolizovať hrdú nezávislosť Indonézie, miestni ho prezývajú podľa prvého prezidenta Indonézie - „posledná erekcia prezidenta Sukarna .“
Nedeľa, 26. január. 2020. Meniny má Tamara.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa