Indonézia

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Počas ekonomickej krízy, koncom 90. rokov, boli vnútroštátne lety obmedzené. Po deregulácii cien a príchode nových spoločností sa linky obnovujú. Letenky predávané v zahraničí a platené v USD sú o 50% drahšie, ako tie isté kúpené v Indonézii a platené v rupiách. Letenky je dôležité ešte raz potvrdiť, inak je pasažier zo zoznamu cestujúcich vyradený.

Cestná doprava: Hlavné cestné ťahy majú kvalitné cesty. Miestni obyvatelia cestujú autobusmi triedy „ ekonomi.“ Tieto sú lacné, ale medzi cestujúcich patrí všetko od kurčiat, po prasatá. Vyššou triedou sú expresné autobusy, vezúce rovnaký náklad, ale do cieľa prídu skôr. Najdrahšie sú luxusné, klimatizované autobusy. Požičovne áut, motoriek alebo bicyklov sú  dostupné vo veľkých mestách alebo v turistických centrách. Angkot je typ verejného minivanu, ktorý je dostupný vo všetkých mestách a často aj vo vidieckych oblastiach (niekedy nazývaný angdes, "village transport"). Premávajú na pevnej trase (obvykle označenú farbou alebo číslom), ale neexistuje žiaden pevný rozvrh, ktorého sa držia a ani pevné zastávky. Ak chcete nastúpiť, jednoducho zdvihnite ruku. Ak chcete vystúpiť, jednoducho zakričte "Kiri!". Cena v rámci mesta je zvyčajne 2 000 až 5 000 Rp.

Železnice sú obmedzené len na ostrovy Jáva a Sumatra. Indonézske vlaky sú buď pomalé, mizerné a lacné, alebo komfortné a drahé. Lístky sa odporúča kupovať aspoň deň vopred.
Mezi niektorými ostrovmi plávajú pravidelne trajekty, hlavným dopravcom je spoločnosť Pelni.
Na ostrovoch Kalimantan a Papua nie sú vybudované cesty, miestna doprava prebieha po vode alebo po vzduchu. 

Najrozšírenejšie dopravné prostriedky v Indonézii sú bemo ( pickupy so sedadlami na každej strane, opelet (minibusy), bajaj (auto – rikše), becak (bicyklové rikše) a dokar ( vozy ťahané koňmi); väčšina z nich je veľmi lacná. V mnohých mestách jazdia taxíky, cenu je určite lepšie dojednať vopred.

Lodná: lode sú v Indonézii už dlho najobľúbenejším prostriedkom cestovania medzi ostrovmi. Využiť môžete buď trajekty, ktoré vás zoberú na dlhé výlety - pokojne aj na niekoľko týždňov, alebo využiť výlety loďami medzi ostrovmi na niekoľko hodín. Výlety do niektorých destinácii, ako je Karimunjawa a Tisíce ostrovy, ponúkajú jachtové služby, ktoré sú rýchlejšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie. Ceny sú ale, samozrejme, vyššie. Najväčšou spoločnosťou je štátna spoločnosť PELNI, ktorého obrovské trajekty navštevujú prakticky každý obývaný ostrov v Indonézii.

Taxíkom: Pre skupinu dvoch až štyroch osôb môže byť pre krátke cesty taxi najlepšou voľbou. Cestovné je pomerne lacné a relatívne jednotné v celej krajine.
Nedeľa, 23. február. 2020. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa