Irán

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V treťom tisícročí pred n. l. bol založený na území juhozápadného Iránu prvý štátny útvar – Elam, jeho existencia trvala viac ako dvetisíc rokov, v 7. stor. pred n. l. ho ovládli Asýrčania, od 6. stor. pred n. l. bol jednou zo satrapií perzskej ríše. Od druhého tisícročia pred n. l. osídľovali ostatné časti Iránu indoeurópske kmene, ktoré vytvárali významné štátne útvary: médska ríša (8. až 6. stor. pred n. l. ), perzská ríša Achajmenovcov (559 – 330 pred n. l.), parthská ríša. Od 7. stor. Perzia islamizovaná, súčasť chalifátu. Od 9. stor. centum samostatných štátov, 11. až 13. stor. súčasť Seldžuskej ríše; v 13. stor. spustošená Mongolmi. Začiatkom 16. stor. – Perziu obnovili šiitský Safíjovci.

V rusko-perzských vojnách v prvej polovici 19. storočia stratila Perzia Zakaukazsko a stala sa predmetom sporov medzi Ruskom a Veľkou Britániou, ktoré vyvrcholili zmluvou o rozdelení vplyvu v r. 1907. Počas prvej svetovej vojny bola krajina obsadená Tureckom, v roku 1921 sa dôstojník perzskej kozáckej brigády Rezá chán zmocnil vlády ako šach Rezá Pahlaví; krajinu modernizoval. V r. 1935 sa krajina premenovala na Irán. 1941 – 1979 šach Mohammad Pahlaví po iránskej kríze v 50. rokoch pristúpil k reformám, narazil však na islamskú opozíciu vedenú z exilu ajatolláhom Chomejním, ktorá v r. 1979 zvrhla monarchiu. Vlády sa ujali islamskí radikalisti, ktorí vládnu krajine dodnes, hoci s mnohými demokratizačnými ústupkami.

Bezpečnost. riziká: Peniaze, doklady, letenky je nutné nosiť neustále pri sebe, najlepšie ukryté na tele. Odporúča sa mať u seba kópiu identifikačnej stránky pasu a stránky pasu s iránskými vízami. Vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu sa zvyšuje aj počet krádeží peňazí a cestovných dokladov. V poslednej dobe sa objavilo i niekoľko prípadov falošných uniformovaných policajtov, ktorí sa o tieto krádeže pokúšajú. Nutná je proto maximálna obozretnosť pri všetkých cestách po Iráne. Neodporúča sa individuálny pohyb v noci, obzvlášť v málo frekventovaných oblastiach, pohyb osamelých osob v noci je extrémne nebezpečnou záležitosťou.

Pri pobyte v Iráne je absolútne nevyhnutné, aby sa turisti a cestovatelia striktne vyhli fotografovaniu v blízkosti štátnych úradov, vojenských objektov a na miestach kde platí zákaz fotografovania. Je dôležité, aby turisti a cestovatelia zvážili fotografovanie na miestach, kde nevedia odhadnúť charakter fotografovaného objektu. Za fotografovanie strategicky dôležitých objektov hrozí cudzincom v Iráne obvinenie zo špionáže a s tým spojený trest odňatia slobody! 

Internet (.ir): www.irpedia.com; https://www.visitiran.ir/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (áno), O2 (áno)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa