Jamajka

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Ostrov objavil Kryštof Kolumbus v roku 1494. Od začiatku 16. storočia ho kolonizovali Španieli. Pôvodní obyvatelia (Aravakovia) boli počas 16. storočia úplne vyhladení. V roku 1655 Jamajku obsadila Veľká Británia, začalo sa osídľovanie ostrova otrokmi dovezenými z Afriky. Veľké povstanie čiernych otrokov viedlo kolonizátorov k zrušeniu otroctva (1838). V roku 1866 získal ostrov štatút korunnej kolónie. Od konca 19. storočia sa Jamajka dostáva postupne do ekonomickej závislosti od USA. V roku 1933 povolili anglické koloniálne úrady zakladanie politických strán. Podľa ústavy z roku 1944 bol zavedený dvojkomorový parlament a všeobecné hlasovacie právo. V roku 1957 sa Jamajka stala autonómnou a 6. 8. 1962 vyhlásila nezávislosť, stala sa členom Britského spoločenstva národov (Commonwealthu). Hlavou štátu je britská kráľovná, ktorú zastupuje generálny guvernér. V súčasnosti je pri moci Ľudová národná strana, ktorej vláda sa usiluje o dobré vzťahy s USA i ostatnými karibskými štátmi.

Bezpečnost. riziká: Krajina je preslávená konopnými plantážami. Benevolencia miestnych zákonov má svoje hranice, konope sa neodporúča vyvážať, ani skladovať vo veľkom množstve. Každoročne hrozia ostrovu hurikány (jún-november), ktoré už niekoľkokrát ostrov zdevastovali. Úroveň kriminality v hlavnom meste Kingston je veľmi vysoká. Niektorým štvrtiam ako Rockfort alebo Trench Town je lepšie sa vyhnúť aj v denných hodinách. Oplatí sa sledovať informácie priamo na mieste.

Netreba zabúdať na to, že prejavy homosexuality sú na ostrove neakceptovateľné, a môžu viesť až k násilnostiam zo strany miestneho obyvateľstva. Napadnutia homosexuálov sú pomerne časté, obetiam útokov miestne úrady nepomáhajú.  Bezpečné sú autorizované taxíky Jamaica Union of Traveller Association, prípadne taxíky objednané hotelom. Pri ceste z letiska v Kingstone, je potrebné sa vyhnúť ceste Mountain View, kde sa vyskytlo viacero incidentov vrátane vrážd cudzincov. Na pláže neodporúčame nosiť väčšiu sumu peňazí a hodnotnejšie predmety.

Zdravotníctvo: Zdravotnícke zariadenia v krajine nie sú vždy na rovnakej úrovni štandardu ako európske alebo americké. Náklady na liečbu v prípade choroby môžu viesť ku vysokým lekárskym poplatkom. Odporúčame preto zakúpiť si cestovné poistenie.

Internet (.ja): www.visitjamaica.com, https://www.jamaica-gleaner.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Letiská:
Kingston - Norman Manley International Airport (NMIA); Montego Bay - Sangster International Airport (MBJ)

Bez záruky: Práve na Jamajke bol po prvýkrát zavedený hotel "all-inclusive." Vhodný pre turistov, ktorí chcú ísť priamo z lietadla na pláž, a počas celého pobytu neopustiť územie hotela. Až 50% sobášov na Jamajke uzatvárajú turisti. Ostrov sa stáva najpopulárnejšou svadobnou destináciou na svete.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa