Jamajka

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Medzi najväčšími mestami ostrova  Montego Bay, Kingston, Negril, Ocho Rios a Port Antonio lietajú letecké linky spoločností Air Jamaica Express a TimAir. Pre bohatších zákazníkov sa usporadúvajú vyhliadkové lety helikoptérou. Existuje niekoľko spoločností, ktoré túto službu poskytujú a je potrebné, aby ste si let zarezervovali najmenej deň vopred. Let napríklad z Negrilu na Port Antonio stojí okolo 550 EUR.

Autobusom: Aj keď je systém autobusových liniek komplexný, je totálne chaotický. Cestovné poriadky nejestvujú, autobusy sú často úplne preplnené. Autobusy alebo minibusy jazdia takmer do každej dedinky na ostrove. Ich výhodou sú nízke ceny a možnosť spoznať miestnych obyvateľov. Buďte ale pripravení zaplatiť poplatok za manipuláciu s batožinou. Taktiež sa pripravte na to, že jazda je veľmi odlišná od toho, na čo ste pravdepodobne zvyknutí. Mnohé spoločnosti ponúkajú aj rôzne exkurzie, napríklad z Ocho Rios do Kingstonu a Blue Mountain.

Autom: počet autopožičovní je vysoký, kvalita ciest kolíše od výbornej ku strašnej, temperament jamajského vodiča sa pohybuje od netrpezlivého po samovražedný. Očakávajte trúbenie, nadávky... Pri nehodách sa odporúča zostať trpezlivý. Okrem auto sa dá požičať aj bicykel.

Vlakom: Jamajka má okolo 200 kilometrov železníc, z ktorých 77 je v prevádzke a to najmä pre vlaky prevážajúce bauxit (hliníkovú rudu). V roku 1992 uzatvorili verejnú železničnú dopravu, ale zvýšené preťaženie ciest a zlé podmienky na diaľniciach spôsobili, že vláda opätovne skúma zrealizovateľnosť železničnej prevádzky.

Lodná: Neodporúča sa cestovať loďou, pokiaľ nie je cesta poskytovaná hotelom alebo cestovnou spoločnosťou. Lodná doprava nie je veľmi rýchly spôsob, ako po krajine cestovať, ak nechcete ísť iba po pobreží.
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa