Keňa

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Od stredoveku sa na území rozvíjali svahilské mestské štáty, zač. 16 stor. dobyli Mombasu Portugalci, od pol. 19. stor. bolo pobrežie britským protektorátom a vnútrozemie, kde sa usadzovali britskí farmári, sa stalo kolóniou. Kenská republika získala nezávislosť 12. 12. 1963. Prvým prezidentom sa stal Jomo Kenyatta, ktorý presadil politickú orientáciu nezávislej Kene na západné krajiny. V 60. a 70. rokoch 20. storočia Keňa zažívala obdobie politickej stability a vďaka štedrej finančnej pomoci západných krajín aj obdobie stáleho hospodárskeho rozvoja. Extrémne dlhé časové obdobie (od získania nezávislosti až do všeobecných volieb v decembri 2002) bola pri moci politická strana Kenský africký národný zväz (Kenya African National Union - KANU). Ostatné strany boli postupne eliminované. V r. 1978, po smrti J. Kenyattu, sa stal kenským prezidentom Daniel Arap Moi (až do decembra 2002). Počas jeho prezidentského obdobia krajina postupne strácala politický kredit a upadala tiež hospodársky (pokles exportu, celková stagnácia ekonomiky, korupcia, sociálne problémy a pod.). V roku 2002 vo voľbách zvíťazila dovtedy opozičná strana – The National Rainbow Coalition, ktorá sa snaží vysporiadať s hospodárskymi problémami.

Mwai Kibaki bol inaugurovaný za prezidenta v roku 2002, ako tretí prezident Kene. Po prevzatí funkcie si za hlavný cieľ zvolil boj s korupciou. V nasledujúcich rokoch prispeli na dosiahnutie tohto cieľa mnohí podporovatelia miliardami eur a John Githongo prevzal oficiálnu vládnu pozíciu v boji proti korupcii.

Napriek pozitívnym snahám na začiatku funkčného obdobia, sa v roku 2004 ukázalo, že rozsiahla korupcia je v Keni stále veľkým problémom. Západní diplomati tvrdili, že korupcia stála štátnu pokladnicu, od nástupu prezidenta do funkcie, 1 miliardu dolárov. V roku 2005 britský vysoký komisár, sir Edward Clay, odsúdil „masívne rabovanie“ štátnych zdrojov zo strany vyšších vládnych politikov vrátane ministrov sediacich v kabinete. V priebehu niekoľkých dní Kibakiho protikorupčný „bojovník“ John Githongo odstúpil a odišiel do exilu. Dôvodom mali byť hrozby smrti, ktoré údajne súviseli s vyšetrovaním politikov na vysokej úrovni. Neskôr sa do krajiny vrátil, ako hlavný činiteľ protikorupčnej mimovládnej organizácie. V roku 2006, po zverejnení Githongovej podrobnej dokumentácie, bol Kibaki nútený odvolať troch ministrov.
Jeho vláda uspela aj v sprístupnení primárneho a sekundárneho vzdelávania pre bežných Keňanov.

V roku 2013 vyhral sporné prezidentské voľby Uhuru Kenyatt s výsledkom 50,07% hlasov, čím sa úspešne vyhol druhému kolu proti Raile Odingovej. Napriek rozsiahlym správam o nezrovnalostiach, bol výsledok potvrdený Najvyšším súdom a nedošlo k protestom. Keňa si vydýchla úľavou. V roku 2017 opäť zvíťazil Uhuru Kenyatt, a po spochybnení volieb opozíciou na súde, boli výsledky anulované a došlo k vyhláseniu nových volieb. Opozícia ich bojkotovala a hoci prezident Kenyatta opäť vyhral, ​​volebná účasť bola nízka a krajinu postihla značná neistota ohľadom budúceho politického smerovania.

Bezpečnost. riziká: Pobrežné oblasti Kene ako i národné parky sú opätovne navštevované turistami. Odporúča sa nenavštevovať, okrem v nevyhnutných prípadoch, slumové časti hlavného mesta Nairobi. V určitých oblastiach Kenskej republiky dochádza k zvýšeniu násilia spojeného so stretom členov gangu Mungiky s policajnými zložkami. Vzhľadom na ešte stále pretrvávajúcu ekonomickú krízu vybraných skupín obyvateľov MZV SR upozorňuje na lúpežné prepadnutia. Z tohto dôvodu je odporúčané necestovať v nočných hodinách a byť ostražitým. Odporúča sa nezúčastňovať sa sporadických demonštrácií ani iných zoskupení a to i napriek ich pokojnému charakteru. Pokiaľ sa v súčasnosti zdržiavate v Keni sledujte miestne periodiká ako i medzinárodné média (BBC, CNN) pre zvýšený prehľad.

V súčasnej dobe platí pre Kenskú republiku hrozba teroristických útokov. Daný stav vychádza z teroristického rizika ako i aktuálneho bezpečnostného vývoja v krajinách susediacich s Kenskou republikou. Útoky nemusia byť úzko profilované, preto môžu zahŕňať i miesta častého pohybu zahraničných turistov. Predmetom znepokojenia z dôvodu nedostatočných bezpečnostných opatrení zostáva naďalej letisko pre vnútroštátne lety v Nairobi – Wilson Airport. Sporadické ozbrojené strety a aktivity banditských skupín sú monitorované na severe a severovýchode Kenskej republiky, ako i prejavy násilia v oblasti hory Mt. Elgon v časti západnej Kene. Cestovanie a pohyb v daných oblastiach je odporúčaný len za predpokladu zvýšených bezpečnostných opatrení, po konzultácií s miestnou políciou. Pred návštevou Kenskej republiky odporúčame zabezpečiť si relevantné cestovné a zdravotné poistenie. Skontrolujte si potencionálne výnimky z pokrytia poistenia v prípade plánovaných špecifických aktivít v Keni.

V hlavnom meste Nairobi ako i jeho okolí sporadicky dochádza k prepadu a únosom áut a lúpežným prepadnutiam. Odporúča sa dodržiavať všeobecné bezpečnostné opatrenia. Odporúča sa ostražitosť, obzvlášť po zotmení smerujúc z centra hlavného mesta do obytných štvrtí. Na ceste nezastavujte, majte zamknuté auto a zavreté okná. Neprechádzajte sa osamote a po zotmení. Na verejnosti nenoste šperky, platobné karty a vysokú finančnú hotovosť. Vyhnite sa slumovým oblastiam Nairobi: Kibera, Mathare, Huruma, Kariobangi a Kawangware. Post-konfliktná situácia v krajine vytvára predpoklady na zvýšené bezpečnostné riziká. Návšteva národných parkov v Keni ostáva bez problémov. I keď sporadicky dochádza ku krádežiam dokladov a finančnej hotovosti. V severnej a severo-východnej časti krajiny dochádza k etnickým nezhodám, spojených k krádežami dobytku.

V rámci Kenskej republiky sa neodporúča návšteva oblastí hraničiacich so Somáslkom a Etopiou (pretrvávajúca vysoko nestabilná situácia v krajine – oblasti rieky Tana, Isiolo, Marsabit).
Turistom sa odporúča na pobyt v krajine využívať renomované turistické kancelárie, pri plánovaní individuálnych pobytov je potrebné brať do úvahy stupeň bezpečnostného riziká v konkrétnych oblastiach Kene.

V Kenskej republike je aktívne Bezpečnostné a komunikačné centrum riadené Kenskou federáciou turizmu, ktoré promptne poskytuje rady turistom v prípade nevyhnutnosti. (bezpečnostné podmienky, kvalita ciest atď.) Informácie sú poskytované non stop na telef. čísle: 00254 (20) 604 730 prípadne prostredníctvom e-mailovej adresy safetour@wananchi.com. Odporúča sa uložiť pas v hotelovom trezore, no obstarať si jeho fotokópiu z dôvodu identifikácie.

Zdravotníctvo: Zdravotnícka starostlivosť je na akceptovateľnej úrovni v hlavnom meste Kene Nairobi. Prístup do zdravotníckych zariadení je okrem hlavného mesta obmedzené. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je nutná letecká preprava.

Silno odporúčame zabezpečiť si relevantné cestovné a zdravotné poistenie. Skontrolujte si potencionálne výnimky z pokrytia poistenia v prípade plánovaných špecifických aktivít v Keni. Letecká evakuácia by mala byť súčasťou zdravotného poistenia. Zvyčajné choroby: malária, cholera – vypuknutie v júni 2008 (Kisumu/Západná Keňa). Odporúčané očkovania: žltá zimnica, hepatitída typu A, B, tetanus, obrna, týfus, cholera. Aj keď je v Nairobi a vyššie položených miestach riziko nákazy maláriou nízke, na pobreží a v nižšie položených oblastiach je ochrana proti malárii nevyhnutnosťou. Najúčinnejšou metódou ochrany je prevencia – užívanie antimalarík, používanie repelentov a spánok pod moskytierou. Zároveň sa odporúča zabezpečiť si zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni a okrem poistky (s adresou a telefónom na asistenčnú službu) pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia disponovať taktiež kreditnou kartou. Pitný režim dodržiavajte minerálnou (prevarenou) vodou. Predchádzajte použitiu ľadu v nápojoch. V prípade prvých známok brušnej chrípky navštívte zdravotnícke zariadenie.

Pred vycestovaním do regiónu konzultujte relevantné očkovania s Poliklinikou cudzokrajných chorôb (Bratislava, Martin, Košice). Počas cestovania po krajine noste vlastnú príručnú lekárničku minimálne so základným vybavením.

Internet (.ke): www.visitkenya.com, https://allafrica.com/kenya/, https://www.kws.go.ke/parks/nairobi-national-park

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Keňa má dlhú tradíciu produkcie vlastného alkoholu. Vyhnúť sa oplatí hlavne démonickým drinkom chang'a, alebo kumi-kumi. Legendy hovoria, že nápoj Sorghum Baridi obsahoval toľko metylalkoholu, že fľaše boli na dotyk studené. Najhorším bol nápoj z mesta Kisii. Obsahoval prísady ako marihuana, rozdrvený kaktus, alkalín z bateriek, alebo formaldehyd.
Piatok, 6. december. 2019. Meniny má Mikuláš.

TOP VIDEO


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa