Kuba

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie bolo pôvodne osídlené indiánskymi kmeňmi. Po objavení Krištofom Kolumbom ju kolonizovali Španieli. Pôvodné obyvateľstvo vyhladené; dovoz otrokov z Afriky. Od zač. 18. stor. neúspešné protišpanielske povstania. Od pol. 19. stor. vojny za nezávislosť; v tomto období sa Kuba vďaka obrovským americkým investíciám stala najväčším producentom cukru na svete. Za americko-španielskej vojny v r. 1898 okupovali ostrov americké jednotky. V r. 1902 bola vyhlásený nezávislosť Kubánskej republiky pod „ochranou“ USA. Nasledovalo obdobie častého striedania skorumpovaných protiľudových vlád, ktoré vyvrcholilo krutou diktatúrou Gerarda Machada v rokoch 1922-33 a periodickými americkými intervenciami. V r. 1933 seržant Fulgencio Batista prevzal moc, najprv ako diktátor a neskôr ako prezident určoval kubánsku politiku až do r. 1958. Jeho režim bol však skorumpovaný a brutálny.

V r. 1956 zahájil Fidel Castro so svojimi stúpencami partizánsku vojnu, ktorá v r. 1959 viedla k zvrhnutiu prezidenta Batistu. Revolučná vláda na čele s Castrom nastolila represívny komunistický režim s orientáciou na ZSSR. V r. 1961 bol odrazený pokus o inváziu protikomunistických povstalcov v Zátoke svíň. V r. 1961- 62 hrozilo, že karibská kríza prerastie do celosvetového konfliktu. Za pomoci ZSSR stabilizácia ekonomiky, výrazný nárast vojenskej sily; Kuba podporovala ľavicové hnutia a povstania v Strednej a Južnej Amerike. Rozpad komunistického bloku na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia znamenal koniec hospodárskej podpory Kuby; v súčasnosti pretrváva hlboká hospodárska kríza (prídelový systém potravín, nezamestnanosť). Vo februári 2008 sa Fidel Castro vzdal vedenia krajiny a jeho nástupcom sa stal jeho brat Raúl Castro. Aktuálne je od roku 2018 prezidentom Miguel Díaz-Canel.

Bezpečnost. riziká: Kuba z turistického hľadiska patrí medzi bezpečné krajiny. Vyhradené hotely a pláže sú odizolované od miestneho obyvateľstva a dobre strážené. Narastá však počet krádeží, pokusov o podvod a dokonca aj lúpežných prepadnutí, ktoré sa nevyhýbajú ani turistom. Taktiež neustále stúpa počet vykradnutých kufrov na kubánskych letiskách. Je zakázané fotografovať vojenské a iné strategické objekty označené ako „Zona militar“. Pokiaľ ste pri neoznačenom objekte vyzvaný uniformovaným príslušníkom k odchodu, urobte tak bez zbytočných rečí – vyhnete sa zdĺhavej kontrole a nepríjemnému vypočúvaniu.

Zdravotníctvo: Je všeobecne na dobrej úrovni, avšak trpí akútnym nedostatkom liekov. Pre cudzincov sú určené osobitné nemocnice/ambulancie, za ošetrenie sa platí v USD. Na pitie sa odporúča len voda kupovaná vo fľašiach s nepoškodeným uzáverom.

Internet (.cu): www.gocuba.ca, www.dtcuba.com, https://www.juventudrebelde.co.cu/     

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Kuba je výnimočná aj v televíznej produkcii. Telenovely tu majú vzdelávací charakter, mladých divákov informujú nielen o sexe, ale aj o problematike AIDS.  Najslávnejšou detskou rozprávkou je Elpidio Valdés, seriál o dobrodružstvách bandy rebelov bojújúcich v 19. storočí proti Španielom. Mix kreslených gagov a násilných scén (ako rebelov kradnúcich  zbrane, alebo výbuchy španielských pevností, či strkanie pištolí do úst španielských generálov) je v detskom programe rovnako rozkošný ako mrazivý.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa