Nauru

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvýkrát bol ostrov osídlený v 2. tisícročí pred n. l. Pre Západ bol objavený v roku 1789 Angličanmi. Na konci 19. storočia bol anektovaný Nemeckom, neskôr obsadený Austráliou. Po druhej svetovej vojne bol ostrov pod správou Anglicka, Austrálie a Nového Zélandu. V r. 1900 boli objavené ložiská fosfátu, ekonomika ostrova sa stala na ich ťažbe závislá, ostrov sa však stával pre ťažbu takmer neobývateľný. V roku 1968 bola vyhlásená nezávislosť. Nauru je republikou, členom Commonwealthu.

Bezpečnost. riziká: Nauru je pokojný ostrov a všetky druhy zločinov sú tu iba veľmi zriedkavé. V núdzových situáciách môžete zavolať na tiesňové číslo 117 alebo 118, alebo navštíviť policajnú stanicu, ktorá sa nachádza v blízkosti letiska. Kým zemetrasenia nie sú rizikom pre samotný ostrov, môže byť potenciálne zasiahnutý tsunami, ktoré sú dôsledkom zemetrasení pozdĺž okruhu, ktorý obklopuje Tichý oceán. Ak však krajinu navštívite počas dažďovej sezóny, buďte pripravení na silný dážď a búrky. Treba si dávať pozor aj na zatúlané divoké psy a pri potápaní na nebezpečné a ostré koraly.

Zdravotníctvo: Vzhľadom na svoju veľkosť a odľahlosť má Nauru zdravotný systém na dobrej úrovni. Na ostrove sú dve nemocnice - všeobecná nemocnica Nauru a nemocnica RON, ktoré sa nachádzajú v okrese Denigomodu na západe ostrova. Ak máte však vážnejšie problémy, možno budete musieť byť prevezený do Austrálie. Netreba dodávať, že je najlepšie mať uzatvorené dobré cestovné poistenie pri návšteve Nauru.

Internet: (.nr): https://www.naurutourism.org/, https://www.nauruair.com/destinations/nauru

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie),Zdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Pondelok, 13. júl. 2020. Meniny má Margita.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa