Nový Zéland

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Loďou: Lode sa plavia len medzi mestom Auckland a niektorými ostrovmi v zálive Hauraki. Samozrejme, trajekty sa plavia aj medzi hlavnými ostrovmi Nového Zélandu. Spájajú mesto Picton s Wellingtonom. Lode sa plavia aj medzi mestom Bluff a Obanom na Stewartovom ostrove.

Cestná doprava:  Až donedávna bolo stopovanie na Novom Zélande bezpečné. V poslednom období sa objavilo niekoľko vážnych nehôd.

Cestovanie autobusom je relatívne ľahké a dobre organizované. Môže byť drahé, tiež môže trvať veľmi dlho. Najväčším dopravcom je spoločnosť InterCity.

Miestna doprava vo väčších mestách je zložená z autobusov, ale cez víkend (hlavne v nedeľu) takmer nepremávajú. Nočné spoje premávajú takmer vo všetkých mestách. Mestské vlaky premávajú len v meste Wellington. Najlepším dopravným prostriedkom pre cestách po krajine je auto. Prenájom je pomerne lacný, lacné sú aj ceny ojazdených áut. Obľúbeným dopravným prostriedkom sú kempingové karavany, plné cestovateľov, horských bicyklov a prenosných barbecue súprav. Väčšina miest má svoj kemping (okolo 30 NZD na noc). Karavany sa dajú prenajať od špecializovaných spoločností.

Vlakom: vlaky na Novom Zélánde sú skôr vizuálnym ako prepravným zážitkom, hlavne trasy ako Overlander spájajúci Auckland a Wellington; alebo TranzCoastal spájajúci Christchurch a Picton; alebo vlak TranzAlpine, šplhajúci sa cez Južné Alpy medzi mestami Christchurch a Greymouth. Lístky sa rezervujú prostredníctvom jednotlivých spoločností. Auckland, aj Wellington, majú železničnú dopravu. Aucklandská sieť je riadená spoločnosťou Auckland Transport a má štyri linky, ktoré sa od Britomartu šíria centrom mesta do Swanson na západe, Onehunga, Papakura a Pukekohe na juhu a Manukau na juhovýchode. Wellingtonovu sieť spravuje spoločnosť Metlink a má taktiež štyri linky, ktoré sa rozprestierajú severne od Wellingtonovej stanice, ktorá slúži pre severné predmestí Wellingtonu, Porirua, Kapiti Coast (na severe severne od Waikanae), Lower Hutt a Upper Hutt. Piata služba, Wairarapa Connection, cestuje niekoľkokrát denne na Masterton v Wairarapa cez Horné Hutt a 8,8 km dlhý tunel Rimutaka.

Letecky: Nový Zéland je prepletený množstvom leteckých liniek, Hlavnou spoločnosťou je Air New Zealand, austrálske aerolinie Quantas lietajú do väčších miest. Regionálne spoločnosti vás dostanú na miesta ako Great Barrier Island v zálive Haurakif, na Stewartov ostrov alebo  Chathamské ostrovy. Domáce lety na Novom Zélande môžu byť v celku drahé; niektoré vnútroštátne lety môžu stáť rovnako ako let do Austrálie. Avšak, lietanie často výjde lacnejšie, ako jazda automobilom alebo vlakom, najmä pri prechode medzi severnými a južnými ostrovmi. Letecké spoločnosti prevádzkujú elektronický systém vstupeniek. Môžete si ich rezervovať on-line, telefonicky alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie. Na cestovanie bude potrebný doklad totožnosti s fotografiou.

Bicyklom: Môžete si priniesť vlastný bicykel, alebo si ho prenajať v niektorom z väčších miest. Podľa zákona musíte nosiť pri jazde prilbu, inak môžete na mieste dostať pokutu. Zakázané je jazdiť po diaľniciach, takže sa nepomýľte - Aucklandský prístavný mostík medzi centrom Aucklandu a severným brehom je diaľnica. Nie je na ňom ani žiadna samostatná cyklistická cesta, takže si budete musieť vziať trajekt. Cyklistika na Novom Zélande môže byť zábavná, ale kvôli geografii a malému počtu cyklistov, je v krajine veľmi málo cyklistických pruhov. Dajte si pozor na autobusy a nákladné automobily - na cestách Nového Zélandu je zranených a zabitých päťkrát toľko cyklistov, ako napríklad v Holandsku. Tiež by ste mali byť pripravení na veľké vzdialenosti medzi mestami a na premenlivé počasie. Nezabudnite tiež, že sa jazdí vľavo.
Piatok, 14. máj. 2021. Meniny má Bonifác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa