Poľsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Zatiaľ, čo cestná sieť v Poľsku stále zaostáva za mnohými jeho západnými susedmi, nastáva od roku 2010 zlepšenie a otvorenie mnohých nových diaľničných ciest. V obciach a mestách je maximálna rýchlosť 50 km/h a 60 km/h v noci, mimo obce 90 km/h, na diaľnici 120 km/h. Diaľničný poplatok sa vyberá iba na úseku Krakov-Katowice. Bezpečnostné pásy a výstražný trojuholník sú povinné. Električky majú prednosť v jazde. Deti sa smú prevážať iba v autosedačkách. Od 1. októbra do 1. apríla musia mať všetky vozidlá aj počas dňa rozsvietené tlmené svetlá. Niektoré dopravné predpisy sú odlišné od slovenských. Čerpacích staníc pohonných hmôt je menej než v SR. Poľskí vodiči sú veľmi nedisciplinovaní a bežne ignorujú dopravné predpisy.

Námorná doprava: Trajekty premávajú z Poľska do Švédska, Dánska a Fínska. Dôležitým poľským dopravcom sú Polferries www.polferries.com.pl.

Autobusom: Z Bratislavy premávajú autobusy do rôznych miest v Poľsku, avšak najmä do Varšavy. Cenovo výhodné lístky je možné zakúpiť u viacerých prepravcov – napr. Flixbus. Národná autobusová spoločnosť (PKS) má rozsiahlu sieť liniek. Poľsko má inak veľmi dobre rozvinutú sieť súkromných spoločností chartrových autobusov, ktoré majú tendenciu byť lacnejšie, rýchlejšie a pohodlnejšie ako cesta vlakom. Každé mesto má centrálnu autobusovú stanicu, kde rôzne autobusové linky vyzdvihujú pasažierov. Cestovné lístky sa zvyčajne kupujú priamo od vodiča, ale niekedy je možné ich zakúpiť aj priamo na stanici. Vodiči zriedka hovoria po anglicky, takže často iba vytlačia potvrdenie s uvedením sumy.

Vlakom: Z Bratislavy do Varšavy premáva vlak denne - čas jazdy je cca 8 hodín. Poľské štátne železnice PKP majú hustú sieť, vrátane relatívne lacných a efektívnych spojov IncterCity, linky z Varšavy do Berlína, Kolína, Viedne, Budapešti a Prahy a priame vozne do ďalších zahraničných miest. Mladým ľuďom do 26 rokov ponúkajú PKP veľa dobrých zliav.

Letecky: Poľská spoločnosť LOT ponúka vnútroštátne lety medzi Varšavským letiskom Chopin a letiskami Kraków, Katowice, Wrocław, Poznaň, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn (len v letnej sezóne), Zielona Góra, Rzeszów a na trase medzi Krakovom a Gdanskom. Najlepšie ceny sú k dispozícii pri rezervácii 60 dní pred plánovaným letom. Nízkonákladová spoločnosť Ryanair zas ponúka každodenné lety z Varšavy (Chopin) do Gdaňska, Wrocławi a Szczecina a na trasu medzi Krakovom a Gdanskom. Spojenia z Radomu do Wrocławi a Gdaňsku prevádzkuje spoločnosť Sprint Air. Z Bratislavy do Varšavy ponúka lety Wizzair, prípadne môžete využiť odlet z Viedňe, odkiaľ lety do Poľska prevadzkuje Wizzair, Lufthansa alebo Austrian Airlines. Okrem iného ma Varšava aj denné spojenia s najdôležitejšími európskymi mestami, ako sú napríklad New York, mestá v Kanade, či linky na Blízky východ a do severnej Afriky.

Taxíkom: Používajte iba tie, ktoré sú riadne označené a dajte si pozor na dohodnutú sumu, pretože miestni vodiči vám pravdepodobne budú chcieť účtovať viac. Rovnako, ako aj všade inde, si dajte pozor na taxíky v blízkosti medzinárodných letísk a železničných staníc. Telefónne čísla na taxíky môžete nájsť aj na internete alebo v novinách. Niektoré taxislužby, najmä vo väčších mestách, je možné si objednať aj on-line alebo prostredníctvom textovej správy.
Streda, 28. október. 2020. Meniny má Dobromila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa