Portugalsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V staroveku bolo Portugalsko súčasťou rímskej provincie Lusitania, neskôr sa dostalo do područia Arabov. V r. 1139 vyhlásil Alfonz I. Dobyvateľ nezávislosť Portugalska od Kastílie a v tom istom roku porazil Maurov. Toto obdobie reconquisty (postupnej obnovy kresťanských štátov) sa považuje aj za obdobie vzniku portugalského štátu. S podporou mladej buržoázie sa stalo Portugalsko v 15. stor. priekopníkom námorných diaľkových objaviteľských výprav. Vasco da Gama objavil námornú cestu do Indie, Pedro Álvares do Brazílie.

Portugalsko sa stalo námornou veľmocou a získalo mnohé dŕžavy v zámorí (Brazília, Angola, Mozambik, Macao a i.). Koncom 15. stor. v súčinnosti s pápežskou kúriou sa uskutočnilo medzi Portugalskom a Španielskom prvé koloniálne delenie sveta. Rozvoj krajiny bol podmienený expanziou a dovozom otrokov. Koncom 16. stor. sa však výboje končia – pri anglických brehoch je úplne zničené portugalské loďstvo. V r. 1755 Portugalsko spustošilo zemetrasenie, Lisabon bol v troskách.

V r. 1910 krajina vyhlasuje republiku. V prvej svetovej vojne bolo Portugalsko na strane Dohody, v druhej sa snažilo byť neutrálne. Medzi vojnami sa k moci dostáva vojenský diktátorský režim, ktorý padol až v r. 1974, pár rokov po tom, čo Portugalsko stratilo posledné kolónie Angolu, Mozambik a Portugalskú Guineu. Od r. 1951 je krajina členom NATO.

Bezpečnost. riziká: Portugalsko je relatívne bezpečnou krajinou na návštevu. V krajine sa neodohrávajú žiadne vnútorné konflikty, nie je prítomné žiadne nebezpečenstvo súvisiace s terorizmom a násilná kriminalita nie je obvyklá. Počas turistickej sezóny na rušných miestach, v reštauráciách a v MHD najmä v Lisabone, Porte a turistických strediskách rastie počet vlámaní a krádeží. Neodporúča sa výber z bankomatov na neprehľadných miestach. Odporúča sa nechať doklady v bezpečí napr. hotelového trezoru. Polícia na preukazovanie totožnosti bežne akceptuje aj fotokópie pasov. Dovoz, distribúcia a predaj omamných látok sa v Portugalsku trestá vysokými trestami. Riziko teroristických útokov je nízke. Na Azorských ostrovoch je situácia podstatne lepšia. Občania Európskej únie sú zahrnutí do portugalského národného systému zdravotnej starostlivosti, pokiaľ vlastnia európsku kartičku zdravotného poistenia (EHIC), ktorú je možné získať od svojho poskytovateľa zdravotného poistenia. Cestujúcim, ktorí nepochádzajú z Európskej únie, sa odporúča zakúpenie základného zdravotného poistenie pre cestujúcich, na pokrytie nákladov v prípade nehody.

Zdravotníctvo: Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako na Slovensku, starostlivosť v súkromných zariadeniach je porovnateľná so SR a vyššia. Ceny zdravotníckych úkonov sú podstatne vyššie než v SR. Základný poplatok za návštevu lekára, stomatológa či na pohotovosti je od 40 do 100 eur. Väčšina liekov je voľne prístupná v lekárňach bez predpisu, ceny sú vysoké. Občania Európskej únie sú zahrnutí do portugalského národného systému zdravotnej starostlivosti, pokiaľ vlastnia európsku kartičku zdravotného poistenia (EHIC), ktorú je možné získať od svojho poskytovateľa zdravotného poistenia. Cestujúcim, ktorí nepochádzajú z Európskej únie, sa odporúča zakúpenie základného zdravotného poistenie pre cestujúcich, na pokrytie nákladov v prípade nehody

Internet (.pt): www.drtacores.pt

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa