Portugalsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Cestná premávka v Lisabone a v Porte býva v celku preplnená a je možné, že často uviaznete v zápchach, minimálne na hlavných cestách a výjazdoch z miest. Najvýhodnejšou voľbou je autopožičovňa. Prenájom auta nie je príliš drahý, drahšie je s nim súvisiace poistenie. Dôležitým upozornením pri prenájme vozidla je - neakceptujte špinavé vozidlo pod zámienkou, že nebol čas na jeho vyčistenie od posledného zákazníka pred vami. Nech sa stane čokoľvek, trvajte na tom, že máte čas počkať, kým auto nebude odovzdané v dobrom stave. Následne vykonajte kontrolu so zamestnancom autopožičovne a uistite sa, že každá malá chyba a poškodenie je zaznamenané v zápise o aute. Je totižto známe, že bezohľadní prenajímatelia skúšajú skryť predchádzajúce škody a po vrátení vozidla si vymáhajú nárok na nadmerné poistné plnenie. Cestná sieť je moderná a kvalitná, avšak mnoho miestnych ciest je stále na veľmi zlej úrovni. Krajina je od severu na juh aj od Lisabonu smerom na Madrid prepojená platenými diaľnicami. Platené sú aj dva lisabonské mosty smerom do mesta. Niektoré úseky vo vnútrozemí sú však bezplatné. Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km/h, na cestách nižšej triedy 90 km/h a v obciach 50 km/h.

Vodiči jazdia veľmi rýchlo, bezohľadne, ignorujú dopravné predpisy, používanie smeroviek a svetiel. Pravdepodobnosť smrti na cestách je až 6-krát vyššia, než je priemer v EÚ. Povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dychové testy nie sú časté, robia ich však po každej nehode. Ku každej nehode je potrebné volať políciu a písať správu o nehode. Polícia môže dať pokuty na mieste. Ak vodič nezaplatí, musí dať určitú záruku. Ak odmietne, auto mu zabavia. Odťahovanie alebo zablokovanie zle zaparkovaných vozidiel v mestách je zriedkavé.

Miestna doprava: Lisabon a Porto, dve najväčšie mestá krajiny, majú čisté moderné a klimatizované metro. Turistom sa oplatí tzv. Lisboa-Card na 1, 2 alebo 3 dni. Platí na všetky linky MHD a do mnohých lisabonských múzeí.

Autobusová doprava: Pravidelné medzinárodné spoje vedú zo Španielska, Francúzska a Anglicka. Hustá sieť liniek spája všetky veľké mestá i odľahlejšie končiny. Popri štátnej spoločnosti jazdia aj kvalitné súkromné spoje. Z Lisabonu na juh treba cestovať autobusom, lebo železnica nie je dobudovaná.

Vlakom: Priame vlaky idú z Paríža (Sud Express), Madridu, do Porta zo španielskeho Viga. Portugalské štátne dráhy (Caminhos de Ferro Portugueses) premávajú do všetkých miest. Medzi väčšími mestami premávajú vlaky v hodinovom cykle, presadanie zaberie len pár minút. Z Lisabonu premávajú pravidelne vlaky do turistických oblastí Cascais a Sintra. Počas tzv. „modrých dní" (pondelok až štvrtok) platia rozličné zľavy. Zľavy 20-30 % majú aj skupiny od 10 osôb. Dôchodcovia nad 65 rokov majú okrem prímestských vlakov zľavu 50 %. Turistické lístky na 7, 14 a 21 dní umožňujú ľubovoľný počet jázd. Ak si cestu vlakmi Intercidades rezervujete od 5 do 60 dní vopred, dostanete zľavu 40% zo základnej ceny cestovného lístka na vlak a ak si zakúpite lístok na dlhé vzdialenosti, ako napr. do alebo z mesta Porto-Campanhã, môžete cestovať zadarmo medzimestskými vlakmi alebo vlakmi Intercidades medzi touto stanicou a železničnou stanicou São Bento v centre Porto.

Letecká doprava: Portugalsko má päť letísk, ktoré prevádzkujú medzinárodne lety. Sú nimi: Lisboa Portela Airport, Faro Airport, João Paulo II Airport in Ponta Delgada, Madeira Airport in Funchal a Porto Francisco Sá Carneiro Airport. Hlavné letisko sa nachádza v Lisabone (Lisboa Portela Airport) so spojmi do najdôležitejších krajín západnej a strednej Európy, do severnej Ameriky a Afriky. Ďalšie letiská s medzinárodnou dopravou sú v Porte, Fare a na Madeire (Funchal a Porto Santo). Hustá sieť spojov vedie na Madeiru (čas letu 1,5 hod.) i na tri letiská na Azorských ostrovoch (do Santa Maria a Sao Miguel sa letí 2,5 hod, na Terceiru 3 hod). Hlavnou leteckou spoločnosťou je TAP, na medzinárodných linkách lieta aj Portugalia, dôležitým dopravcom je SATA Acores a SATA International. Riečna doprava: je na vnútrozemských riekach Lima, Douro, Tagus a Sado a je zážitkom.

Námorná doprava: Hlavnými prístavmi sú Lisboa (Lisabon), Leixőes (Porto), Portimao (Algarve), Setúbal, Funchal (Madeira) a Ponta Delgada (Azorské ostrovy).
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa