Švédsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Automobilová doprava: Cestovanie v noci môže byť nebezpečné kvôli studeným nociam počas zimy a kvôli divokej zvery, ktorá prebieha cez cesty. Zvieratá sú bežne na ceste najmä okolo svitania a súmraku. Los je veľké a ťažké zviera (do 700 kg), takže kolízia môže byť až smrteľná. Premávka je menej zahustená ako v Dánsku alebo v strednej Európe, i keď dopravné zápchy sú bežné v Štokholme a Göteborgu. Používanie bezpečnostného pásu je povinné pre všetkých v aute a jazda pod vplyvom alkoholu je závažným trestným činom. Zákony sa prísne presadzujú a tresty sú tvrdé podľa medzinárodných noriem (akceptovaná hranica je 0,02%). Najvyššia povolená rýchlosť je v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na autostráde 110 km/h. Pri cestách osobným automobilom sa vyžaduje tzv. zelená karta.

Autobusová doprava: má kvalitnú širokú sieť liniek, autobusy sú pohodlné, čisté a rýchle. Veľa dopravcov má počas víkendov osobitné zľavy. Spoločnosti Flixbus a Nettbuss prevádzkujú niekoľko autobusových liniek, najmä v južnej časti krajiny (Götaland a Svealand). Flixbus premáva aj zo Štokholmu a Göteborgu do Osla. Mestské autobusy prevádzkujú spoločnosti verejnej dopravy jednotlivých krajov Švédska. Ak plánujete využiť mestské autobusy, dajte si pozor na kúpu lístka už vopred. V mnohých švédskych mestách totiž nie je možné zakúpiť lístky na mestské autobusy v autobuse. V takýchto prípadoch dokonca nie sú akceptované ani žiadne hotovostné platby a ani debetné alebo kreditné karty. Použiť sa dá iba elektronická autobusová karta, špeciálna karta pre každý región, ktorá sa musí nabiť minimálnou sumou (zvyčajne 100 kr). Na diaľkových autobusoch si cestujúci môžu bežne zakúpiť lístky od vodiča.

Trajektová doprava: Okrem trajektov do všetkých pobaltských krajín premávajú trajekty aj popri pobreží a na väčších jazerách. Cestné trajekty (trajekty, ktoré tvoria súčasť verejných komunikácií) sú žlté a prevádzkuje ich spoločnosť Färjerederiet. Na webovej stránke spoločnosti Trafikverket nájdete mapu zobrazujúcu všetky dostupné trajekty a ich denný časový rozpis.

Železničná doprava: Vyše 12 000 km tratí spája všetky veľké mestá. Švédske štátne železnice ponúkajú najrôznejšie zľavy, aby si udržali cestujúcich. Štát podporuje železničnú dopravu ako ekologickejšiu než iné druhy dopravy. Vlaky sú mimoriadne populárne aj medzi zahraničnými turistami, lebo si tak môžu lepšie vychutnať jedinečnú panorámu. Cestujúci do 26 rokov i seniori majú výrazné zľavy.

Letecká doprava: Vnútroštátne lety spájajú až 30 letísk. Po krajine je aj vyše 220 malých letísk pre súkromnú dopravu. Najväčšie letisko s medzikontinentálnou dopravou je Stockholm-Arlanda, hlavné mesto má aj letisko Bromma a nízkotarifné lety smerujú na neďaleké letisko Skavsta. Ďalším dôležitým letiskom je aj Göteborg-Landvetter, regionálne spojenia do škandinávskych krajín a Nemecka sú aj z niekoľkých menších letísk. Najväčším dopravcom je švédska časť nadnárodnej spoločnosti Scandinavian Airlines System (SAS).

Bicyklom: Väčšina švédskych miest má vybudované vynikajúce cyklistické chodníky a prenajatie si bicykla môže byť rýchlym a zdravým spôsobom, ako sa dostať na miesto, ktoré potrebujete. Medzimestské bicyklovanie je dobrou voľbou pre skúseného cyklistu. Zatiaľ, čo cyklistika nie je povolená na diaľniciach, väčšina z nich má paralelnú starú cestu, ktorá je takmer bez premávky.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa