Spojené štáty americké
O krajine
Dejiny: K brehom Ameriky po prvýkrát priplávali Vikingovia pravdepodobne už v 10. až 11. storočí, ale pre Európu takzvaný Nový svet objavil až Krištof Kolumbus v roku 1492. V nasledujúcich storočiach sa severoamerický kontinent stal cieľom kolonizačných snáh Španielska (Mexiko, Florida, územie západne od Mississippi), Holandska (časť východného pobrežia) a Francúzska (Kanada, povodie Mississippi).
Pre históriu budúcich Spojených štátov mala najväčší význam anglická kolonizácia východného atlantického pobrežia. Od roku 1664 sa Británia postupne zmocnila holandských a časti francúzskych osád v Severnej Amerike a do roku 1773 vytvorila na pobreží 13 kolónií. Zásahy materskej krajiny do pomerov v kolóniách vyvolali protibritskú opozíciu, ktorá vyvrcholila v roku 1775 otvorenou vojnou medzi kolóniami a Veľkou Britániou. Roku 1776 vydal druhý Kontinentálny kongres Deklaráciu nezávislosti, ktorá vyhlasovala vznik Spojených štátov amerických. George Washington sa stal prvým prezidentom USA. Rozpory medzi konzervatívnym Juhom a slobodným Severom viedli k občianskej vojne, ktorá sa v 1865 skončila víťazstvom Severu.
Následný hospodársky rozvoj po skončení občianskej vojny sprevádzala ďalšia expanzia na západ. Americká účasť v obidvoch svetových vojnách na strane spojencov významne prispela k ich víťazstvu. Počas druhej svetovej vojny, ktorá priamo nezasiahla územie USA (okrem Havajských ostrovov), sa priemyselná výroba zdvojnásobila, USA sa stali hospodársky najsilnejším štátom sveta a rozhodujúcou vojenskou veľmocou. Úlohu vedúcej svetovej veľmoci ešte zvýraznil pád komunistických režimov vo východnej Európe po roku 1989 a následný rozpad ZSSR.
Bezpečnost. riziká: Pri letoch do USA platia obmedzenia pri príručnej batožine, o ktorých je potrebné sa informovať. Napriek mediálnym hrozbám ako sú zbrane, kriminalita, zemetrasenia a tornáda sú USA skutočne bezpečnou krajinou. Najväčšou hrozbou pre návštevníkov sú asi autonehody, nepríjemné sú tiež dopravné zápchy a davy turistov na najznámejších atrakciách. Pri cestovaní je dobré dodržiavať určitú dávku opatrnosti, vyhýbať sa najmä v noci neznámym štvrtiam a osobám. V prípade, že pri jazde autom vodiča zastaví policajt, je potrebné zostať sedieť v aute (z auta vystúpiť len na pokyn policajta), riadiť sa pokynmi policajta a nerobiť neočakávané prudké pohyby. Všeobecne je zakázané konzumovať alkohol na verejnosti. Objaviť sa na verejnosti v podnapitom stave môže byť nezákonné.
Zdravotníctvo: Občanom SR sa neodporúča cestovať do USA bez uzavretia poistnej zmluvy pokrývajúcej liečebné a úrazové náklady. Zdravotná starostlivosť na vysokej odbornej úrovni, je veľmi drahá. Špičkové technické vybavenie zdravotníckych zariadení a odborná zdatnosť lekárov umožňujú zvládnuť akýkoľvek zákrok. Lekárske ošetrenie v USA finančne uhrádza buď poisťovňa alebo pacient. Výška prípadnej platby závisí od podmienok poistnej zmluvy pacienta a charakteru lekárskeho ošetrenia. Pacient, ktorý nie je poistený, hradí plnú výšku lekárskeho ošetrenia, bez ohľadu na jeho charakter.
Internet (.us): www.usatourist.com, https://www.visitusa.com/, https://www.usa.gov/
Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Bez záruky: V San Franciscu býval Norton I, kráľ Spojených štátov amerických. Narodil sa v roku 1819, ako Joshua Abraham Norton. Potom ako skrachoval, vymenoval sa za kráľa, a ďalších 20 rokov chodil po uliciach mesta vo vojenskej uniforme, opásaný mečom.
Súvisiace články
TOP VIDEO
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.