Spojené štáty americké

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Zatiaľ, čo mnohé stredne veľké vnútrozemské mestá majú medzinárodné letisko, väčšina z nich prevádzkuje iba obmedzené lety a väčšina cestujúcich sa ocitne v USA na jednom z hlavných vstupných bodov nachádzajúcich sa pozdĺž pobrežia. Medzinárodné letiská v Atlante, New York City, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Seattle, Miami a Houston sú hlavnými miestami vstupu do Spojených štátov lietadlom. Všeobecne platí, že najlepšie spojenie do Európy, Afriky, Karibiku a Blízkeho východu majú najmä veľké mestá na východnom pobreží, zatiaľ čo veľké mestá na západnom pobreží majú najlepšie spojenie s východnou Áziou, juhovýchodnou Áziou a Oceániou. Letecká doprava je najrýchlejším, a často aj najpohodlnejším spôsobom medzimestskej diaľkovej dopravy v krajine. Cesta z pobrežia na druhé pobrežie (z východu na západ) trvá približne 6 hodín.

Vlakom: Národná železničná spoločnosť Amtrak ponúka medzinárodné služby z kanadských miest Vancouver, Toronto a Montreal. V medzinárodných vlakoch z Montrealu a Toronta sa na hraniciach vykonávajú imigračné formality; čo zaberie podstatne viac času, ako by to bolo pri ceste autobusom, ktorý je často lacnejší a aj rýchlejší ako vlak. Z Mexika sú najbližšie stanice Amtraku v San Diegu, Yume, Del Rio a El Paso. Vlaky Amtrak neprechádzajú do Mexika cez hranice, takže cestujúci zo stanice Amtraku pokračujú na hranicu miestnou hromadnou dopravou alebo taxíkom. Zatiaľ, čo majú Spojené štáty stále najdlhšiu železničnú sieť na svete, využíva sa v súčasnosti predovšetkým na nákladnú dopravu. S výnimkou určitých koridorov, môžu byť osobné vlaky v Spojených štátoch prekvapivo pomalé, nespoľahlivé a drahé. Vo viacerých mestských lokalitách môže byť Amtrak veľmi efektívnym a pohodlným spôsobom cestovania, ale vo vidieckych oblastiach sú bežné oneskorenia vlakov. Spoločnosť má k dispozícii propagačné zľavy vo výške 15% pre študentov a seniorov a tiež 30-dňový železničný preukaz, ktorý je určený len pre medzinárodných cestujúcich.

Cestná doprava: spoločnosť Greyhound má rozsiahlu, lacnú a spoľahlivú sieť liniek. V autobuse sa dá stretnúť ďalších 35 ľudí, ktorí sú v Amerike bez auta. V odľahlých oblastiach autobusové linky jazdia len zriedka.

V USA sa vytvorila automobilová kultúra, každý kto môže vlastní auto, ktoré používa pri každej možnej príležitosti. Americké cesty sú súčasťou mytológie krajiny. Napríklad Route 66, nie je len cestou z Chicaga do LA, je púťou zviazanou s americkou expanziou smerom na západ. Verejná doprava v funguje len vo väčších mestách, jednoduchšie je si auto  požičať.
Autopožičovní je mnoho a ceny sú relatívne nízke, väčšie spoločnosti obmedzujú vek pre požičanie na 25 rokov.

Špeciálne americkým spôsobom je drive-away. Ide o spôsob, ako dostať auto na miesto, žiadaní sú šoféri. Ak je potrebné prepraviť auto na miest,o kam sa chystáte, dostanete  poistenie, dátum doručenia a kľúče.

Metro - verejná doprava v mestách je na pomerne dobrej úrovni. Newyorské metro alebo El v Chicagu sú súčasťou cestovania po Amerike tak, ako cesta doubledeckerom v Londýne. Verejná doprava v USA nie je celoplošná, vedie len do oblastí, kde sa predpokladá jej využitie. Veľmi dobrá je v New Yorku, horšia v Kalifornii, najmä v Los Angeles.

Bicykel – cyklistika si pomaly získava popularitu, hlavne v menších oblastiach, cesty sú kvalitné, a autá vo všeobecnosti jazdia podľa predpisov.

Pešo – okrem turistických trás a národných parkov je chodenie je považované za neamerickú aktivitu. V mestských oblastiach je ale mnoho hraničných priechodov, ktorými môžu prechádzať aj chodci. Prechody, ako sú tie v blízkosti Niagarských vodopádov, Detroitu, Tijuany, Nogales a El Paso, sú obľúbené medzi turistami, ktorí chcú stráviť deň na druhej strane hranice. V niektorých prípadoch to môže byť pre výletníkov aj ideálne riešenie, pretože prejazd autom môže trvať oveľa dlhšie.

Stopom: história stopovania pochádza práve zo Spojených štátov. Špecifiká zákona sa líšia od štátu k štátu, ale vo všeobecnosti je stopovanie legálne vo väčšine štátov. Zakázané stopovať je na diaľniciach, kde je pohyb chodcov bežne zakázaný, alebo stojac v jazdných pruhoch. Vzhľadom na rastúcu opatrnosť možných nebezpečenstiev je však v USA stopovanie oveľa menej bežnejšie, ako to bolo v minulosti, preto nečakajte, že vám zastaví hneď prvé auto.
Pondelok, 13. júl. 2020. Meniny má Margita.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa