Spojené štáty americké

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Boston – atraktívne a šarmantné 'americké Atény.' Mesto získalo slávu vďaka architektúre, umelcom a svetoznámym akademickým i kultúrnym inštitúciám. Kompaktné, čisté, historické mesto, vhodné pre chodcov je kombinácia krásy starého sveta a modernej účelnosti.

Black Hills National Forest -  1875 štvorcových míľ  chráneného lesa, do ktorého zasahujú súkromné pozemky. 568 km turistických trás  prechádza cez hlavné atekcie tohto národného parku.

Mount Rushmore National Monument – 18 metrov vysoké tváre prezidentov Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta rastúce priamo zo skál na predhorí Black Hills. Jednu z najznámejších amerických atrakcií navštevujú ročne tri milióny turistov.

Cleveland – pôvodne industriálne, robotnícke mesto meniace svoj imidž na rockové. Založenie slávnej rock'n'rollovej siene slávy bolo prvým krokom.

Rock & Roll Hall of Fame – hlavná atrakcia Clevelandu, viac ako zbierka vecí celebrít (aj keď tu nájdete psychodelické Porsche Janis Joplin a slnenčné okuliare Raya Charlesa. Interaktívne multimediálne boxy ukazujú históriu a kontext rockovej hudby.

Death Valley National Park – nekonečná zmes kaňonov, piesočných dún, oáz a hôr vytesaných zo skál. S rozlohou 12 139 km? najväčší národný park (okrem Aljašky). Tiež je najteplejším miestom USA (56°C).

Highway 395 – tam, kde sa hory Sierra Nevady stretávajú a kalifornským údolím Owens začína Hwy 395. Od severných častí losangelskej nížiny ku kanadským hraniciam ju križujú nespočetné trucky, trailery alebo stopári.

Los Angeles – okrem turistov, trúfalých filmových hviezdičiek a budúcich rockových hviezd je rastúcim multikultúrnym mestom. Treba vidieť jeho múzeá a architektúru skúsiť jedlo a hudbu. Mesto má vlastný rytmus kreatívnej energie, šíriacej sa z nekonečného počtu filmov a vynálezov.

Miami – vďaka prevládajúcim dôchodcom prezývané „čakárňa na Boha.“ Dnes sa starší ľudia miešajú s modnými návrhármi, modelkami, kubánskymi emigrantmi a turistami. S polovicou obyvateľov hispánskeho pôvodu je mesto plné juhoamerickej kultúry a životného štýlu.

New Orleans – karibské farby, sladké koktaily, vúdú. Zmes afrických, indických, francúzskych  a kreolských vplyvov.  Neoficiálne motto laissez les bons temps rouler (nech vládnu dobré časy), hovorí za všetko. Po katastrofe - hurikáne Katrina sa vrátilo len 40% obyvateľov, hlavné atrakcie zostali neporušené, ale jazvy mesta sú viditeľné.

Voodoo Museum – múzeum histórie afrického kultu privezeného západoafrickými otrokmi cez Haiti.

New York City – nič nie je väčšie ako mesto prezývané Big Apple. Ťažko povedať, čím miesto láka, ale hyperaktívna atmosféra priťahuje stále viac a viac ľudí. Tiež tu nájdete  svetoznáme múzeá, veľké sochy, ešte väčšie budovy, a veľa whooo-wheee!

Socha Slobody – najznámejšia atrakcia New Yorku. Dnes nie je možné vojsť do tela sochy, dá sa pozrieť len jej základňa, a cez sklo vidieť úžasný interiér sochy.

Central Park – pre mnohých je stredom newyorského života, medzi jeho atrakcie patria Strawberry Fields venované Johnoni Lennonovi; Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir, denne obiehaný joggermi; Zoo; divadelné predstavenia Shakespeare in the Park; koncerty na Great Lawn;

Getty Center – rozľahlý komplex je domovom rešpektovanej zbierky umenia (od renesancie po Davida Hockneyho), úžasnej architektúry Richarda Meiera a prekrásnych záhrad.

Niagarské vodopády – majestátne kričiace kaskády rozdelené medzi USA a Kanadu. Zaujímavejšia je kanadská strana, kde sú tiež atrakcie a kasína. Americká je prekvapivo pokojnejšia, pripomína prírodné parky.

Philadelphia – zo „svetovej dielne“ sa zrazu stalo mesto moderných reštaurácií, komfortných kaviarní, svetových múzeí a architektúry.

San Francisco – dôstojná atmosféra kombinovaná s pozoruhodnou bezstarostnosťou, ktorá chýba New Yorku alebo Los Angeles. Medzi príjemné miestne zážitky patria jedlo, nočný život a prekrásne výhľady. Stačí vidieť hmlu zastierajúcu most Golden Gate, alebo východ slnka svietiaci do okien domov pozdĺž zálivu, a mesto si vás získa.       

Smithsonian Institute – 14 múzeí a galérií v samotnom Washingtone. Najzaujímavejšie sú Museum of National History a  Air and Space Museum, nezabudnite ani na ázijské umenie vo  Freer Gallery a patriotické Museum of American History.
Štvrtok, 27. február. 2020. Meniny má Alexander.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa