Spojené štáty americké

20.05.2009 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Spojené štáty americké
Hlavné mesto: Washington, D.C.
Rozloha: 9 826 675 km2
Počet obyvateľov: 312 252 000 (2011)
Štátne zriadenie: federatívna republika
Geografická poloha: severná Amerika.
Časové pásmo: Slovensko -5(-10)hod.
Podnebie: Na väčšine územia USA mierne. Všeobecne platí, čím južnejšie tým je teplejšie (Florida má tropické podnebie), na severe a vo vnútrozemí sú ročné obdobia extrémnejšie. Zimy na severovýchode a severe stredozápadu prinášajú dlhé obdobia s teplotami výrazne pod bodom mrazu. V rovnakom období sa dá kúpať na floridských, alebo kalifornských plážach.
Mena: americký dolár (USD)
Jazyky: anglický (82%), španielsky, iné
Správne členenie: 50 štátov, 1 distrikt (District of Columbia)
Národnost. zloženie: Angličania (8,7%), Francúzi (3 %), Íri (10,8%), Nemci (15%), Poliaci (3,2%)
Etnické zloženie: Američania európskeho pôvodu (80%), Afroameričania (13%), Hispánci (1,5 %), Ázijci (4,5%)
Náboženstvo: protestanti (52%), katolíci (24%), mormoni (2%), židia. moslimovia,
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických
Hviezdoslavovo nám. č. 5
81102  Bratislava 
Slovenská republika
Telefón: + 421 2 - 5443 3338
Fax: + 421 2 - 5441 8861
E-mail: consulbratislava@state.gov
https://slovakia.usembassy.gov/

Veľvyslanectvo SR - Embassy of the Slovak Republic
3523 International Court, NW
DC Washington, DC, 20008
USA United States of America
Telefón: +1 202 237 1054
Mobilný telefón:  +1 202 361 6298
(V núdzových prípadoch / Emergency Call)
Fax: +1 202 237 6438
E-mail: emb.washington@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/washington

Víza a doklady:

Platný pas a vízum alebo biometrický pas a vytlačené potvrdenie prostredníctvom elektronického systému povoľovania ciest-ESTA
Pokiaľ občan SR v minulosti nedodržal stanovený limit dĺžky pobytu v USA či inak porušil imigračné zákony USA alebo mu v minulosti bola zamietnutá žiadosť o víza, MZV SR neodporúča žiadať o povolenie na vycestovanie do USA prostredníctvom ESTA ale priamo požiadať o vízum veľvyslanectvo USA v Bratislave.

Občan tak minimalizuje pravdepodobnosť odoprenia vstupu na územie USA. Toto hrozí občanom SR i v prípade, ak ako miesto pobytu v USA uvedú adresu osoby, ktorá sa nelegálne zdržiava na území USA alebo vzbudia pochybnosť imigračného úradníka o skutočnom cieli návštevy USA a podozrenie, že mienia v USA nelegálne pracovať.

Spojení štáty sa 17. novembra 2008 rozhodli na základe splnenia kritérií zaviesť voči občanom SR bezvízový styk. Slovenskí občania ho môžu využívať od 15. januára 2009, odkedy SR vydáva tzv. biometrický pas. Na základe vyplneného formulára ESTA môžu ľudia navštíviť bez víz USA v turistickom, služobnom a tranzitnom styku. Systém ESTA povoľuje vstup na územie USA po dobu dvoch rokov, jednotlivý vstup na dobu 90 dní. Štrofová odporúča ľuďom, aby si formulár ESTA vyplnili minimálne 72 hodín pred odletom. Imigračný úradník kontroluje aj ďalšie dva doklady, ktoré cestujúci vypĺňa na palube lietadla. Jeden sa týka informácií o ceste, druhý colnej deklarácie.

Tí, ktorí neovládajú dobre angličtinu, by si mali pred cestou vyhľadať formuláre na stránkach ambasády alebo amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. Imigračný úradník môže každému cestujúcemu odobrať odtlačky prstov a urobiť fotografiu tváre. Systém ESTA nemajú využiť tí ľudia, ktorí ako miesto pobytu v USA chcú uviesť adresu človeka, ktorí tam pobýva nelegálne (napríklad nad dĺžku povoleného pobytu) alebo ak sa tento človek v minulosti prehrešil proti zákonom USA, alebo bol vyšetrovaný orgánmi činnými v trestnom konaní. V týchto prípadoch sa majú žiadatelia priamo obrátiť na zastupiteľský úrad spojených štátov.

Ministerstvo zahraničných vecí SRZdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Sobota, 23. marec. 2019. Meniny má Adrian.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa