Južná Afrika

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: 1488 – Bartolomej Diaz, portugalský námorník, sa ako prvý Európan vylodil pri Myse Dobrej nádeje. Prvými európskymi usadlíkmi v Južnej Afrike boli holandskí vysťahovalci. Pod vedením Jana van Riebecka bola obchodníkmi z Východoindickej holandskej spoločnosti v Kapsku založená prvá kolónia v roku 1652. Po tom, ako v roku 1806 Mys Dobrej nádeje dobyli Briti, boli Búri, potomkovia holandských vysťahovalcov, nútení opustiť svoje pôvodné usadlosti a presúvali sa viac na sever, pričom zakladali vlastné štátne útvary. Prisťahovalectvo z Európy do Južnej Afriky nabralo na intenzite po objavení diamantových a zlatých ložísk v rokoch 1867 a 1886. So silnejúcou imigráciou, dobývaním nerastného bohatstva krajiny pokračovalo aj decimovanie a utláčanie domorodého čierneho obyvateľstva. Búri sa stavali na odpor britskej kolonizácií, čo vyústilo až do tzv. anglo-búrskych vojen v rokoch 1880-81 a 1899-1902, ktoré skončili porážkou Búrov. Krajina s oficiálnym názvom Juhoafrická únia získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1910. Na Juhoafrickú republiku sa po referende premenovala v roku 1961. Až do roku 1994, kedy v prvých multirasových voľbách zvíťazila strana Afrického národného kongresu na čele s Mandelom, vládol v JAR nedemokratický segregačný režim apartheid, založený na striktnom oddeľovaní rás a utláčaní iného ako bieleho obyvateľstva.

Po prvých voľbách sa pozornosť sústredila na Komisiu pre pravdu a zmierenie (1995–98), ktorá sa snažila odhaliť zločiny éry apartheidu. Motto jej predsedu, arcibiskupa Desmonda Tutua, bolo: „Bez odpustenia nie je žiadna budúcnosť, ale bez priznania nemôže prísť odpustenie“. Komisia si vypočula mnohé príbehy o hroznej brutalite a nespravodlivosti, ktoré ponúkli určitú katarziu ľuďom a komunitám, ktoré trpeli. Komisia fungovala tak, že obetiam umožnila povedať svoje príbehy a páchateľom, aby priznali svoju vinu s následnou amnestiou. Trestnému stíhaniu mali čeliť tí, ktorí sa nepriznali pred komisiou a preukáže sa ich vina. Zatiaľ čo niektorí vojaci, polícia a bežní občania priznali svoje zločiny, mnohí z tých ktorí vydávali rozkazy a diktovali smerovanie politiky nedokázali predstúpiť.Thabo Mbeki nahradil Mandelu na poste prezidenta politickej strany Africký Národný Kongres (ANC) v decembri 1997, a následne sa stal prezidentom krajiny, po víťazstve ANC vo voľbách v júni 1999. Mbeki sa zaviazal, že bude riešiť ekonomické a sociálne problémy krajiny. ANC zvíťazila aj vo voľbách v apríli 2004 a Mbeki bol zvolený na ďalšie funkčné obdobie. Mbekiho funkčné obdobie je možno charakterizovať ako jazdu na horskej dráhe. V prvých dňoch jeho vládnutia poprel HIV / AIDS krízu, čo vyvolalo globálnu kritiku, tiež neodsúdil zhabanie fariem bielym majiteľom v susednom Zimbabwe, a nepriamo podporoval zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, čo znepokojovalo juhoafrických vlastníkov pôdy aj zahraničných investorov.

Koncom roku 2017, kedy sa nastala kríza vodných zdrojov v Kapskom Meste, a mesto bolo nútené zaviesť tvrdé opatrenia ohľadom spotreby vody, dúfajúc že bude možné odvrátiť Day Zero, dostal sa do popredia Cyril Ramaphosa, ktorý nahradil Jacoba Zumu vo vedení strany ANC. Po jeho rezignácii z postu prezidenta v roku 2018, ho nahradil aj v tejto funkcii.

Bezpečnost. riziká: Južná Afrika patrí medzi krajiny s vysokým výskytom násilnej trestnej činnosti, jednej z najvyšších na svete. Potrebné je preto úzkostlivo dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Odporúčame cestovať v uzamknutom vozidle, oknom spusteným max. do polovice, držať sa hlavných ciest, vyhýbať sa chudobným predmestiam a centrám veľkomiest, nejazdiť v noci, bez vopred zabezpečeného nocľahu, necestovať stopom a nezastavovať stopárom ani v prípade porúch iných automobilov na ceste (môžu byť fingované). Počas cesty treba oddychovať na čerpacích staniciach a motorestoch, pritom vždy sledovať vlastné odparkované vozidlo. Nie je vhodné ponechať v aute osobné či hodnotné veci na viditeľnom mieste, lákajúc pozornosť potenciálnych vykrádačov. Odporúčame každú cestu na dlhšie trate mať vopred pripravenú podľa mapy a vyhnúť sa tak rizikám pri strate orientácie. Služby mestskej hromadnej dopravy sú obmedzené. Vôbec neodporúčame cestovať prímestskými vlakmi ani mestskými mikrobusmi (taxi), ktoré slúžia ako verejná doprava najmä chudobnejšieho obyvateľstva a všeobecne sú v nevyhovujúcom technickom stave.

Dôverujte len taxi službám, ktoré vám zabezpečí resp. odporučí hotel. Turisti sú často cieľom násilnej trestnej činnosti, preto netreba na seba zbytočne upozorňovať drahými fotoaparátmi či videokamerami. Pri ozbrojených lúpežiach netreba klásť odpor. Riziko strát je možné podstatne znížiť používaním úverových kariet a cestovných šekov, ktoré sú v JAR všeobecne akceptované (s výnimkou silne zaostalých vidieckych oblastí). Nie je vhodné prechádzať sa po uliciach mesta individuálne a po zotmení. Ak sa rozhodnete pre prechádzku počas dňa, zostaňte v spoľahlivej štvrti, najlepšie rušnejšej. Najvhodnejšie je podnikať takéto výlety so sprievodom vám známeho miestneho človeka. Nedôverujte osobám, ktoré vás náhodne oslovia na ulici. Vyhýbajte sa príliš veľkým zhromaždenia ľudí najmä protestného charakteru, ktoré môže prerásť do násilností.

Riziká chorôb a nákaz so zdravotne závažnými zdravotnými dôsledkami - JAR, Botswana a Svazijsko patria ku krajinám s najvyšším počtom výskytu HIV/AIDS nielen v regionálnom meradle, ale aj vo svete. V regióne Južnej Afriky je výskyt malarických ochorení v nižšie položených oblastiach (provincia Limpopo, hranice so JAR so Svazijskom, Zimbabwe a Mozambikom, ďalej v Zambii, Angole, na Madagaskare a Mauríciu), progresívny výskyt tuberkulózy a bilharzia v oblastiach so stojatými vodami (umelé sladkovodné priehrady s bahnitým dnom). Pri cestovaní do oblastí s vysokým výskytom malárie odporúčame zakúpiť si lokálne vyrábané antimalariká priamo v mieste pobytu, ktoré sú cielené na typ malárie vyskytujúci sa v uvedenej oblasti. Aktuálne upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe, ktorá sa vzhľadom na nedostatočnú lekársku pomoc začala šíriť aj do JAR. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že v prípade neprijatia účinných okamžitých opatrení hrozí regionálne rozšírenie epidémie.

Zdravotníctvo: Povinné očkovanie nie je. Odporúčané je očkovanie proti tetanu a hepatitíde (A, B). Pri cestách do Krugerovho parku, severných a severovýchodných oblastí krajiny je potrebné užívať antimalariká v kombinácii s repelentom. Vo vidieckych oblastiach provincie KwaZulu-Natal sa sporadicky vyskytuje cholera, pri dodržiavaní základných hygienických zásad však turistom nákaza nehrozí. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. Voda z vodovodu je pitná vo všetkých veľkých mestách. Neodporúčame kúpanie v riekach a stojatých vodách. Súkromné zdravotnícke zariadenia sú na veľmi dobrej úrovni. Keďže poplatky za lekárske ošetrenie v JAR sú pomerne vysoké, odporúčame sa pred cestou poistiť. Lekárne v JAR sú výborne vybavené.

JAR je krajinou s najvyšším výskytom HIV/AIDS na svete (nakazených je 5,4 milióna obyvateľov), preto odporúčame obozretnosť pri akomkoľvek lekárskom ošetrení či inom kontakte s krvou.

Internet (.co.za): www.southafrica.netwww.sa-venues.comwww.southern-eagle.comwww.south-african-hotels.comwww.selfdriveholidays.co.za

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa