Južná Afrika

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

V Južnej Afrike sa jazdí po ľavej strane vozovky. Cestná infraštruktúra je v JAR na pomerne dobrej úrovni, všetky väčšie mestá sú spojené kvalitnými diaľnicami. Toto sa však netýka vidieckych oblastí. V JAR je pomerne vysoké percento výskytu dopravných nehôd, preto sa odporúča opatrnosť pri jazde a dodržiavanie cestných pravidiel. Pri cestách motorovým vozidlom je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. V JAR neexistuje príliš dobre rozvinutá mestská doprava, obyvatelia krajiny na prepravu využívajú vlastné osobné vozidlá, z čoho následne vyplýva živá mestská premávka a preplnené cesty. Neodporúča sa využívať mestské železničné trate, ani mestské autobusy, ktoré sú v niektorých väčších mestách k dispozícii. Sú veľmi nespoľahlivé, zdĺhavé, v zlom technickom stave a z bezpečnostného hľadiska nevyhovujúce. Väčšie mestá spája medzimestská doprava, ktorá je síce pomerne zdĺhavá ale viac-menej spoľahlivá.

Mimo hlavných autobusových a vlakových trás môže byť pohodlné prenajať si vlastné vozidlo, čo sa vyplatí hlavne pre skupiny cestovateľov. Čerpacie stanice sú takmer všade pozdĺž hlavných ciest a vo väčších mestách, a bývajú otvorené 24 hodín. Vo vidieckych oblastiach, treba tankovať kedykoľvek je možnosť. Prenájom auta je v porovnaní s Európou a Severnou Amerikou pomerne lacné, oplatí sa rezervovať si vozidlo vopred. Mnohé spoločnosti majú stanovujú denný limit najazdených kilometrov, nad limit sa dopláca poplatok naviac. V Joburgu, a v menšej miere aj v ostatných veľkých mestách sú bežné krádeže áut. Odporúča sa pri prenájme myslieť aj na to, že čím nablískanejšie je auto, tým väčšie je riziko krádeže.

Veľké mestá sú prepojené dobrou sieťou autobusov, s rôznou mierou spoľahlivosti a komfortu. Autobusové linky ponúkajú „luxusné“ triedy dopravy, čo znamená klimatizáciu, toalety a ponuku filmov. Cestovanie touto dopravou je vo všeobecnosti bezpečné. Ak však ide o nočný spoj, rozumnejšie je sedieť v prednej časti autobusu a dať si pozor na cennosti.

City to City je dopravná spoločnosť, ktorá prevádzkuje trasy, ktoré kedysi spájali ľudí v časoch apartheidu. Je lacnejšia ako iné linky a jazdí do vzdialenejších destinácií, vrátane obcí a banských miest. Greyhound je rozsiahla celoštátna sieť pohodlných autobusov, ktorá jazdí napríklad z Joburgu do Durbanu, cez Richards Bay. Intercape je rozsiahla sieť autobusov spájajúca Kapské mesto s Limpopo a ďalšími mestami. Pre dlhšie trasy sa oplatí kúpiť si ležadlo v nočnom autobuse Sleepliner.

Zdieľané taxíky jazdia takmer všade - cez mestá a na predmestia, aj medzi mestami. Jazda na nich ponúka zážitok z miestneho diania, ale treba si uvedomiť že nie sú príliš bezpečné.
Letecky : South African Airways je národná letecká spoločnosť Juhoafrickej republiky s vynikajúcou sieťou liniek a dobrým bezpečnostným záznamom. Okrem diaľkových letov prevádzkuje aj regionálne a vnútroštátne lety spolu s partnermi Airlink a SA Express. Hlavné letisko je OR Tambo International Airport, východne od Joburgu. Ďalšie hlavné medzinárodné letiská sú Cape Town International Airport a King Shaka International Airport v Durbane.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa