Malajzia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Malajzijský polostrov bol osídlený už v praveku. Prvé malajzijské kmene, ktoré prišli z Južnej Číny v niekoľkých vlnách, sa začali na území dnešnej Malajzie usádzať už od 1. tisícročia pred n. l. Od prelomu letopočtov bolo územie významnou križovatkou rôznych kultúr a vplyvov. V 12. storočí už bola Malajzia silnou ríšou; založený Singapur. V 15. stor. väčšinu polostrova dobyla thajská ríša. Od začiatku 15. stor, začali na územie prenikať Portugalci, v 16. stor. Nizozemci. Od pol. 17. stor. celý polostrov zjednotený v sultanáte Džohor, po jeho rozpade v 19. storočí sa dostala Malajzia pod správu anglickej koruny. Počas druhej svetovej vojny v r. 1941 – 45 japonská okupácia. V roku 1946 bola vyhlásená Malajzijská únia, od r. 1948 premenená na Malajzijskú federáciu v rámci Commonwealthu. Od r. 1958 proklamovaná nezávislá Malajzijská federácia, ktorá bola v r. 1963 rozšírená o Singapur (vystúpil v r. 1965), Sarawak a Britské severné Borneo. Proti založeniu Malajzie vystúpili Indonézia a Filipíny, kríza trvala do konca 60. rokov.

Bezpečnost. riziká: V Malajzii nedošlo v posledných rokoch k žiadnym teroristickým útokom, vláda nekompromisne a v zárodku likviduje prejavy extrémizmu a doposiaľ úspešne kontroluje aktivity radikálnych moslimov. Krajina začína budovať systém včasnej výstrahy v prípade živelných pohrôm a monitoruje hrozby epidémií. Kriminalita a vreckové krádeže sa vyskytujú najmä vo veľkých mestách.

Zdravotníctvo: V hlavnom meste a väčších mestách je niekoľko nemocníc so zdravotnou starostlivosťou na vysokej úrovni. Zdravotné ambulancie sú vybavené modernou diagnostickou technikou, doktori sú v prevažnej miere absolventi austrálskych, amerických alebo európskych univerzít, všetci ovládajú anglický jazyk. To isté platí aj o stomatologických ambulanciách.

Internet (.my): www.tourism.gov.my, www.sino.net/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O (áno)Sobota, 24. október. 2020. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa