Malajzia

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Malajzia má v rámci juhovýchodnej Ázie najlepšie vybudovanú dopravnú sieť. Najmä na jej pevninskej časti sa dá pohodlne a bezpečne cestovať všetkými dostupnými prostriedkami hromadnej dopravy (vlaky, diaľkové autobusové linky, letecké linky).

Letecká: Národným dopravcom je Malaysia Airlines (MAS), ktorá má rozsiahle pokrytie v rámci Ázie, ale aj v rámci medzikontinentálnych letov do Austrálie, na Nový Zéland a do Spojeného kráľovstva. Spoločnosť sa navyše pravidelne radí ku vysokohodnoteným leteckým spoločnostiam z pohľadu poskytovanej kvality. Nízkonákladová letecká spoločnosť AirAsia, a jej sesterská spoločnosť AirAsia X, s Malajziou spája stále sa rozširujúci výber krajín, vrátane Austrálie, Číny, Kambodže, Hongkongu, Indie, Indonézie, Laosu, Macau, Nového Zélandu, Filipín, Singapuru, Srí Lanky , Thajsku, Mjanmarsku a Vietname. Emirates Airlines tiež lieta z väčšiny miest do Kuala Lumpur cez Dubaj a do Perthu v Austrálii.

Autom: Malajzia má vynikajúcu sieť diaľnic, ktorá končí severojužnou rýchlostnou cestou pozdĺž západného pobrežia zo Singapúru, až po hranice s Thajskom. Mýto je platené na rýchlostných cestách, avšak ceny zaň sa pohybujú v rozličných sumách. Jazdí sa po ľavej strane a pozor si dávajte na bezohľadných motocyklistov, najmä v noci a to aj v prípade, že sa pohybujete peši. Miestni obyvatelia zvyčajne neberú do úvahy červenú na semaforoch pri odbočovaní vľavo a ohrozujú chodcov.

Autobusom: Najlacnejším spôsobom cestovania v Malajzii je autobus. Všetky mestá akejkoľvek veľkosti majú autobusový terminál, ktorý ponúka spojenie do iných častí krajiny. Existuje mnoho spoločností (rôznej miery spoľahlivosti) ale dve z najväčších a najspoľahlivejších sú Transnasional a NICE/Plusliner. Pre jazdu na dlhé vzdialenosti sa odporúčajú "luxusné" autobusy s 24 miestami. Ak cestujete na dovolenku, alebo cez víkend, odporúčame si rezervovať svoje miesta vopred. Mnoho autobusových spoločností vám umožňuje rezervovať si ich online priamo cez svoje webové stránky, niektoré však umožňujú len online rezerváciu pre osoby s malajzijskými kreditnými kartami.

Vlaková: Diaľkové vlaky v Malajzii môžu z hľadiska rýchlosti zriedkavo zodpovedať cestnej doprave ale štátny operátor Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTMB) poskytuje pomerne lacné a všeobecne spoľahlivé služby. Hlavná západná linka spája Butterworth, Ipoh, Kuala Lumpur a Johor Bahru, zatiaľ čo východná línia prechádza cez Gua Musang a Taman Negara do Kota Bharu, blízko thajskej hranice a cez Perhentian ostrovov.Streda, 3. marec. 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa