Mexiko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Mexická kultúra má časť koreňov v dávnych predhispánskych civilizáciách (olmécka, teotihuakánsko-toltécka, mayská, aztécka) a časť v troch storočiach španielskeho koloniálneho vplyvu. Keď začiatkom 19. storočia krajina získala nezávislosť, nebolo jej bohatstvo ani pôda rovnomerne rozdelené. To viedlo až k revolúcii v rokoch 1910 až 1917. Po nej nasledovali rozsiahle pozemkové reformy, ale očividná nerovnosť týkajúca sa príjmov obyvateľstva zostáva celonárodným problémom dodnes. Voľby v júli 2000 boli prvé od čias revolúcie, v ktorých opozičná strana zvíťazila nad vládnucou (od roku 1929 to bola PRI Partido Revolucionario Institucionalista). Dňa 1. decembra 2000 do funkcie nastúpila vláda prezidenta V. Foxa zvolená v slobodných a demokratických voľbách. Dňa 2. júla 2006 sa uskutočnili v Mexiku prezidentské a parlamentné voľby. V jednokolových prezidentských voľbách bol po zrátaní hlasov za víťaza vyhlásený kandidát pravicovej PAN Felipe Calderón, ktorý nastúpil do šesťročného úradu v decembri 2006. Od roku 2018 je prezidentom Andrés Manuel López Obrador.

Bezpečnost. riziká: Cestovať po Mexiku je vo všeobecnosti bezpečné. Riziko okradnutia hrozí hlavne turistických oblastiach ako Mexiko City a v prímorských letoviskách. Zriedkavo dochádza aj k únosom a k sexuálnemu obťažovaniu. Podozrivým miestam je lepšie sa vyhnúť, tiež sa odporúča  pohybovať po hlavných trasách. Neodporúča sa cestovať v noci autom po odľahlých cestách, najmä v podozrivých oblastiach ako federálne štáty Michoacán, Guerrero, Oaxaca, Chiapas, tiež na severe krajiny pri hraniciach s USA. V mestách je lepšie po zotmení použiť taxík, odporúčajú sa hotelové taxíky, taxíky s pevným stanoviskom, alebo tzv. rádiotaxi. Pri výbere peňazí z bankomatov, sa odporúča použiť bankomaty umiestnené v interiéroch obchodných domov, obchodov alebo bánk.

Zdravotníctvo: Existuje systém štátnej a súkromnej starostlivosti. Úroveň súkromnej zdravotnej starostlivosti je úmerná cene. Povinné očkovanie sa pri vstupe do krajiny nevyžaduje. Pred cestou do vidieckych oblastí Mexika je dobrý nápad vziať si lieky proti malárii. Tiež sa dôrazne odporúča, aby si bol cestujúci istý, že akékoľvek mäso, ktoré konzumuje, bolo dôkladne uvarené (kvôli zvyšujúcej sa rýchlosti infekcií obličiek, najmä v oblasti Acapulco). Spolu s rizikom malárie je tiež známe, že komáre v krajine sú nositeľmi vírusu Západného Nílu. Uistite sa, že si zbalíte účinný odpudzovač hmyzu - najlepšie ten, ktorý obsahuje zložku DEET.

Internet (.mx): www.mexonline.com, https://www.visitmexico.com/, www.mexicomagicotours.com/ ,

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Vzťah medzi mexickými maliarmi Fridou Kahló a Diegom Rivera, ktorí žili v Mexico City, bol opisovaný ako únia medzi slonom a holubicou. On bol vysoký a tučný, ona nízka a chudá.
Utorok, 15. október. 2019. Meniny má Terézia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa