Mexiko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Väčšina komerčných leteckých spoločností spája Mexiko priamo z Európy. Do Mexico City a Cancúnu existujú priame lety z Paríža, Londýna, Madridu a Amsterdamu. Dodatočné lety do Cancúnu z Európy môžu byť k dispozícii len ako chartrové lety a niektoré z nich môžu byť prevádzkované iba počas zimných mesiacov (december až február). Trvanie letu z týchto miest je približne 11 hodín. Čo sa týka vnútroštátnej prepravy, Mexiko je veľká krajina a od nízkonákladovú revolúcie, ktorá sa začala v roku 2005 po rozpade monopolu CINTRA, vstúpili na trh nové letecké spoločnosti. Tie ponúkajú konkurenčné ceny, ktoré súperia s autobusovou dopravou na dlhé vzdialenosti.

Cestná doprava: V hlavnom meste Mexico City premávajú autobusy, mikrobusy (tzv. peserá), metro a taxíky. Metro pokrýva  všetky časti mesta, je rýchle a lacné (prestupný, časovo neobmedzený lístok stojí okolo 2 pesá). Tiež  je relatívne bezpečné a čisté. Najmenej výhodné sú mikrobusy a autobusy. Taxíky je lepšie vyhľadať na autorizovaných stanoviskách. Inak sú bežným a tradičným verejným dopravným prostriedkom autobusy, rozsah ich liniek je obrovský. Diaľkové linky sú pomerne rýchle, komfortné  a klimatizované. Vozidlá na miestnych linkách sú staršie a menej spoľahlivé. Miestnu dopravu dopĺňajú minibusy prezývané combis, colectivos alebo peseros.

Jazda autom v Mexiku nie je pre každého. Vyžaduje si vedieť španielsky, základné mechanické zručnosti, veľkú dávku trpezlivosti, v naliehavých prípadoch veľkú hotovosť. Odporúča sa  neodbočovať z hlavných trás, v noci nejazdiť hlavne na odľahlých cestách. Riziko prepadnutia je pomerne vysoké. Okolo hlavných ťahov je vybudovaná kvalitná cestná sieť. Existujú tu platené aj neplatené cesty. Platené sú bezpečnejšie, aj kvalitnejšie. Mýto sa platí za počet prejdených kilometrov, diaľničné nálepky sa nepoužívajú.

Vlakom: jediným dostupným osobným vlakom je Chihuahua al Pacifická železnica (CHEPE), ktorú prevádzkuje spoločnosť Ferromex a ktorá premáva medzi Los Mochis a mestom Chihuahua, prechadzajúc cez Copper Canyon. V štáte Jalisco existuje niekoľko liniek, ktoré odchádzajú z hlavného mesta Guadalajara do blízkych tequila liehovarov v malom meste Amatitlan na Tequila Express a liehovarov Jose Cuervo v meste Tequila na Jose Cuervo Expresné. Posledné dva vlaky, odchádzajúce z Guadalajary, sú turistické vlaky, ktoré ponúkajú tiež prehliadky tequilových liehovarov.

Loďou: Medzi pevninou a Baja California pravidelne premávajú trajekty, pravidelná lodná doprava existuje medzi pevninou a karibskými ostrovmi Isla Mujeres a Cozumel.
Štvrtok, 24. október. 2019. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa