Monako

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V 5. storočí pred n. l. bola na území Monaka založená fénická obchodná stanica, ktorú Rimania nazvali podľa Heraklovho chrámu Herculis Monoeci portus, odtiaľ názov Monako. V 6. stor. ovládli monacké územie dočasne Vizigóti, neskôr patrilo k Franskej ríši. Samostatné Monako bolo založené v roku 1162 ako janovská pevnosť. Územie na čas patrilo Arabom, v roku 1297 ho získala janovská rodina Grimali. V roku 1454 bolo grófstvo povýšené na kniežatstvo, a jeho nezávislosť neskôr uznali francúzski králi a savojský vojvodovia. 1524 až 1621 španielsky a od 1641 francúzsky protektorát, v r. 1793 – 1814 Monako pripojené k Francúzsku, od r. 1817 formálne nezávislý štát, od r. 1861 opäť pod francúzskou ochranou. V r. 1918 uzavretý tzv. zmluvný protektorát, čo znamená, že uzavreté medzinárodné zmluvy a nástup monackého kniežaťa na trón musí schváliť francúzska vláda. Od roku 1949 do roku 2005 vládol ako knieža Rainier III., ktorý liberalizoval ústavu a posilnil práva Národnej rady. V súčasnosti vládne jeho syn Albert.

Bezpečnost. riziká: Monako je všeobecne bezpečné – vydať sa môžete dokonca aj na nočnú prechádzku po uliciach alebo pobreží. Krajina má jednu z najnižších mier zabitia a patrí tiež medzi jednu z krajín s najnižšou mierou celkovej násilnej kriminality. Kvôli svojmu bohatstvu sú verejné priestory obkolesené a monitorované kamerami a ich akýkoľvek druh poruchy môže vyvolať okamžitú reakciu príslušných orgánov.

Zdravotníctvo: Po vstupe SR do Európskej únie je občanom SR v Monaku, tak ako aj vo Francúzsku, poskytovaná nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť po predložení zdravotnej EÚ karty a platného cestovného pasu. Legislatíva platná v Monaku, tak ako vo Francúzsku, vyžaduje spoluúčasť pacienta, t.j. pacient si musí (v prípade, že nie je pripoistený) časť nákladov hradiť sám. Monacké úrady môžu vyžadovať doklad o platnom zdravotnom poistení pre akýkoľvek krátky pobyt občanov SR v Monaku.

Internet (.mc): www.visitmonaco.com, www.monte-carlo.mc

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Medzi najcennejšie exponáty monackého Múzea napoleonských suvenírov patrí cisárova ponožka.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa