Rumunsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Pohyb v Rumunsku: Cestovanie po Rumunsku je relatívne zložité a na veľké vzdialenosti aj neefektívne. Dopravná infraštruktúra sa výrazne zlepšila, aj keď cesty aj naďalej zostávajú slabým miestom krajiny. Existujú tri diaľnice, ktoré spájajú Bukurešť s mestami Piteşti a Ploieşti a niekoľko ďalších, ktoré sú v štádiu výstavby. Výhodným riešením je aj používanie metra, kde je stála bezpečnostná služba. Na prepravu (napr. z letiska) je možné použiť aj taxíky. Odporúča sa dohodnúť sa vopred na cene. V meste je možné používať aj električky, trolejbusy, autobusy, resp. minibusy. Parkovanie v meste je mimo víkendov dosť komplikované vzhľadom na množstvo vozidiel. Parkovacie poplatky zatiaľ nie sú veľmi vysoké. Ak budete v krajine hľadať veľvyslanectvo SR, nachádza sa v centre Bukurešti v blízkosti Námestia Univerzity. Orientačným bodom je výšková budova hotela Intercontinental na bulvári gen. Magheru, do ktorého ústi ulica Batiştei. Sídlo veľvyslanectva SR sa nachádza na ulici Oţetari (čítaj Ocetari) 3, t. j. na štvrtej ulici vpravo z ulice Batiştei.

Autom: Cestná infraštruktúra je pomerne skromná v porovnaní so západnou a strednou Európou. V krajine existuje niekoľko diaľnic. Väčšina ciest, po ktorých budete cestovať, je dobre udržiavaných a sú označené písmenom E (napr. E42). Ponúkajú tiež malebné výhľady a veľkolepé scenérie hôr, údolí a lesov. Cesty, najmä v Transylvánii, sú postavené na vrchole starých stredovekých trás a vždy je po ceste niečo, pri čom by ste mali zastaviť a urobiť si návštevu. Na cestách je aj mnoho kruhových objazdov, ako v mestách, tak aj mimo nich. Pravidlo je pri nich rovnaké ako na Slovensku - autá v kruhovom objazde majú prednosť. Na cestách, ktoré spájajú Rumunsko so západnými hranicami, rátajte s premávkou a s tým, že väčšina ciest má iba jeden, maximálne dva pruhy. Pri vstupe do krajiny cez severné susedné Rakúsko potrebujete aj samostatnú vinetku na používanie rakúskej diaľničnej siete.

Autobusom: Autobusy sa v Rumunsku stávajú čoraz populárnejším spôsobom, ako sa do krajiny dostať, najmä z Balkánu a bývalého ZSSR, ale aj zo západnej Európy, napr. Nemecka a Švajčiarska. Súkromní autobusoví operátori, napríklad VioTur.ro alebo Royal-tour.ro, prevádzkujú rýchle a pohodlné autobusové služby z a do rôznych miest, ako napríklad Kišiněv, Kyjev, Odessa, Sofia a Istanbul. Pre všetky informácie o autobusoch v Rumunsku a on-line rezervácie a kúpy lístkov navštivte Autogari.ro. Na cestu medzi mestami v krajine môže byť cesta autobusom najlacnejšiou voľbou. V rumunských mestách môžete zvyčajne nájsť jednu alebo niekoľko autobusových zastávok. Autobusy a minibusy odtiaľ odchádzajú do miest a obcí v neďalekej oblasti, ako aj do iných miest v krajine. Myslite však na to, že minibusy sú zvyčajne veľmi nepohodlné a niektoré autobusy staré a pomalé. Časové rozpisy nie sú prísne dodržiavané a meškanie viac ako jednu hodiny nie je nezvyčajné, najmä pri medzimestských autobusoch.

Vlakom: Rumunsko je relatívne dobre prepojené s európskou železničnou sieťou. Denne premávajú medzinárodné vlaky do Mníchova, Benátok, Viedne, Budapešti, Záhrebu, Belehradu, Sofie, Istanbulu, Kišiňov, Kyjeva a Moskvy. Z dôvodu zlej kvality železničnej infraštruktúry v regióne však cestovanie vlakom na dlhé vzdialenosti trvá dlhý čas. Aj napriek tomu sú však vlaky ideálnym spôsobom, ako spoznať mestá západného a stredného Rumunska. Medzi medzinárodnými vlakmi, ktoré do Rumunska premávajú, sú aj vlaky EuroCity (relatívne vysoký štandard) a nočné vlaky. Rumunsko je aj súčasťou ponuky Eurail Pass. Lacným variantom cesty do alebo z Rumunska môže byť tiež Balkánsky Flexipass. Vnútroštátne vlaky jazdia do väčšiny dedín a miest. Existuje tu päť druhov vlakov.  Osobné sú tak pomalé, že dvere vagónov zostávajú otvorené, aby cestujúci mohli nastupovať aj počas jazdy. Vlaky Accelerat sú drahšie a menej plné. Vlaky rapid a expres sú pomerne rýchle a jazdia aj do zahraničia. Inter-city vlaky nie sú rýchlejšie, ale dvakrát drahšie a pohodlnejšie. Miestenky sú povinné a zahrnuté v cene lístka.

Loď je jediná možnosť ako cestovať po delte Dunaja. Plavby na Dunaji sú však veľmi drahé - začínajú v Passau alebo Viedni a konečný cieľ majú v delte Dunaja. Tieto plavby zastavujú v každom hlavnom prístave pozdĺž cesty - v Rakúsku, Maďarsku, Srbsku a Rumunsku. Trajekty po Dunaji smerujú do/z Bulharska premávajúce z niekoľkých prístavov: od Bechet po Oryahovo (denne) a od Zimnicea až po Svishtov (len cez víkendy). Od Calafatu po Vidin je teraz využiteľný aj dopravný most, ktorý je ľahko dostupný autom.

Letecky: Letecká doprava sa stáva ako prostriedok pre vnútroštátnu dopravu čoraz populárnejším. Vnútroštátne lety v Rumunsku prevádzkujú dve letecké spoločnosti - Tarom a Blue Air. Už v roku 2010 boli Bukurešť a Temešvár prepojené až 12 dennými letmi, Bukurešť a Kluž 10 dennými letmi a mestá Tarom, Bukurešť, Oradea, Sibiu a Satu Mare 2 až 3 dennými letmi. Prostredníctvom denných letov spoločnosti Blue Air sú prepojené aj  Bukurešť a Arad. Frekvencie letov v sobotu môžu byť znížené, najmä v menších mestách.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa