Seychely

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V roku 1502 objavil seychelské ostrovy Vasco da Gama, ale ich kolonizácia začala až v roku 1786 francúzskymi dobyvateľmi. V roku 1794 boli obsadené Veľkou Britániou a od roku 1814 pod súbežnou správou s ostrovom Maurícius. V roku 1903 sa Seychely stali anglickou korunnou kolóniou. Vnútornú správu získali v roku 1970 a 1976 bola vyhlásená nezávislá republika. V roku 1977 prebehol nekrvavý štátny prevrat; od roku 1979 zavedená prezidentská vláda a systém jednej strany. V r. 1981 sa skupina juhoafrických žoldnierov neúspešne pokúsila zvrhnúť prezidenta. V 1993 bol znovu obnovený pluralitný systém s následnými slobodnými voľbami. Významnú úlohu v politickom a ekonomickom živote krajiny zohrávala vládnuca Seychelská ľudová strana pokroku (SPPF). Jej najvyšší predstaviteľ A. René bol prezidentom 27 rokov, v r. 2004 sa dobrovoľne vzdal funkcie v prospech viceprezidenta J. Michela.

Bezpečnost. riziká: Politicky a bezpečnostne dlhodobo stabilná krajina. Napriek tomu sa neodporúčajú prechádzky (najmä ženám) po zotmení vo vidieckych oblastiach (ale i mimo hlavných ulíc hlavného mesta Victoria). Výnimočne boli zaznamenané drobné krádeže.

Zdravotná starostlivosť: Bežne dosiahnuteľná zdravotná starostlivosť európskej úrovne. Nižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti je potrebné očakávať na (od centra – Mahé) vzdialenejších ostrovoch. 

Internet (.SC): https://allafrica.com/seychelles/www.seychelles.travel/en/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa