Ukrajina

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod  je uzavretý pre peších a cyklistov. Dôvodom uzavretia je rekonštrukcia odbavovacej haly pre peších na ukrajinskej strane. Odporúčame občanom EHP použiť na prechod hranice zo SR na Ukrajinu formou peši hraničný priechod Veľké Slemence.

Pri ceste osobným motorovým vozidlom platí zásada (vyplývajúca z ukrajinského colného zákona), podľa ktorej osoba, ktorá s autom na Ukrajinu pricestovala musí s ním aj vycestovať. V prípade dopravnej nehody je potrebné vždy bezodkladne privolať políciu a vyžiadať si zápis o dopravnej nehode.

Pri cestovaní vnútroštátnou železničnou dopravou je povinnosťou cestujúceho pri zakúpení cestovného lístka predložiť preukaz totožnosti. Cudzí štátni príslušníci používajúci pri ceste po Ukrajine osobné motorové vozidlo, ktorého nie sú majiteľom (ich meno nie je uvedené v technickom preukaze), musia mať pri sebe overené splnomocnenie od majiteľa vozidla. Ukrajinské colné, resp. policajné orgány môžu takéto potvrdenie vyžadovať. Dopravná polícia na Ukrajine (DAI) nie je podľa platnej právnej úpravy oprávnená riešiť dopravné priestupky na mieste v blokovom konaní a môže páchateľa priestupku poslať na administratívne riešenie (v niektorých prípadoch dochádza i k zadržaniu vodičského oprávnenia). Uvedený postup v mnohých prípadoch vedie ku korupčnému správaniu príslušníkov dopravnej polície. Cestujúci vstupujúci na územie Ukrajiny sú povinní pri vstupe vyplniť tzv. imigračnú kartu, ktorú potvrdí pasový orgán Ukrajiny a jednu časť cestujúcemu vráti; cestujúci je povinní predložiť ju pri opustení územia Ukrajiny.

Základ mestskej hromadnej dopravy v Kyjeve tvoria tri línie podzemného metra. Metro je v Kyjeve najefektívnejším dopravným prostriedkom. Pomerne široká je tiež sieť električkových a trolejbusových spojov MHD, ako aj tzv. maršrutiek (mikrobusy pre cca 11-20 pasažierov) s trvalo vytýčenou trasou (v nich sa cestovný lístok kupuje priamo u vodiča). Aj napriek hustej sieti MHD nie je možné spoliehať sa na pravidelnosť jednotlivých spojov. Prostriedky MHD sú v zime nevykurované a v lete naopak prehriate. Odporúča sa používanie vlastného motorového vozidla, ktoré by malo byť z bezpečnostného hľadiska počas jazdy mestom uzamknuté.
Po Ukrajine sa najlepšie jazdí vlakom, jazdia často, sú lacné, oplatí sa v nich cestovať aj v noci.  Autobusy jazdia skoro do každého mesta. Oplatí sa cestovať moderne vybavenými autobusmi súkromných spoločností, štátne autobusy sú v horšom stave.  Autá sa dajú požičať v hlavných hoteloch v Kyjeve, v množstve kancelárií vo väčších mestách, potrebný je medzinárodný vodičský preukaz.                                                                                                         
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa