Nórsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V staroveku bolo územie Nórska osídlené germánskymi kmeňmi, ktoré zatlačili pôvodných obyvateľov Laponcov na sever. V 9. stor. na území vzniklo kráľovstvo so silnou formou vojenskej demokracie, ktoré však nikdy nezískalo centrálnu moc; súčasne výboje nórskych vikingov. V 11. stor. bolo Nórsko súčasťou ríše Knuta II., expanzia na britské ostrovy, do Grónska, na Island. 13. stor. sa pokladá za obdobie najväčšieho politického významu i hospodárskeho rozkvetu. Špecifickým znakom obdobia feudalizmu v Nórsku bola osobná sloboda väčšiny sedliakov a právo vystupovať v sneme, kde tvorili osobitný stav.

V r. 1319 vytvorila krajina personálnu úniu so Švédskom. Začiatkom 14. stor. totiž vymrela domáca kráľovská dynastia a v epidémii moru v r. 1349-1350 aj väčšina šľachty a polovica obyvateľstva. V r. 1380 vznikla dánsko-nórska personálna únia. Dánsky kráľ vnútil v r. 1537 Nórom reformáciu, jazyk, rozpustený bol nórsky snem, vláda prešla do rúk dánskych kráľovských radcov a krajina stratila politický význam.

Nový ekonomický rozkvet krajiny nastal až v priebehu 17. stor. – rozvíjal sa obchod, začali sa ťažiť rudy a vyvážať drevo. Od 2. polovice 18. stor. rástla nespokojnosť so závislosťou na Dánsku – národné obrodenie. V r. 1814 získalo Nórsko samostatnosť, ale opäť sa spojilo v personálnej únii so Švédskom a jeho zámorské dŕžavy Grónsko a Island ostali Dánsku. V r. 1905 získalo Nórsko definitívne samostatnosť. Krajina mala veľké obchodné loďstvo a snažila sa byť politicky neutrálna (aj počas prvej svetovej vojny).

V r. 1940 – 45 okupované Nemeckom; 1948 prijalo Marshallov plán; 1949 vstúpilo do NATO; 1957 odmietlo atómové vyzbrojovanie armády a rozmiestnenie jadrových zbraní na svojom území; 1959 sa stalo členom Európskeho združenia voľného obchodu a v referende v r. 1972 odmietlo vstup do EHS a rovnako v r. 1994 aj vstup do EÚ.

Bezpečnost. riziká: Nórsko má veľmi nízku mieru násilných trestných činov. Najpravdepodobnejšou trestnou činnosťou, ktorá sa môže dotknúť turistov, je vykradnutie alebo krádež auta a krádež bicyklov. Vreckové krádeže majú tendenciu byť v letných sezónach čoraz väčším problémom, ale stále to nie je o nič horšie, ako vo väčších európskych mestách. Nórsko je tiež jednou z krajín s najmenšou mierou korupcie. Polícia a iné orgány nie sú podplatiteľné - cestujúcim sa preto dôrazne odporúča, aby sa nepokúšali o akúkoľvek formu úplatkárstva.

Zdravotníctvo: Lekárska starostlivosť je na dobrej úrovni, zdravotnícke zariadenia disponujú najmodernejšou lekárskou technikou. Vo väčších mestách funguje nepretržitá lekárska služba (Legevakt). Návšteva lekára je finančne náročná. V lekárňach nie je v predaji aspirín, ani podobné prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. Základné prípravky napr. pri prechladnutí je možné zakúpiť aj v každom obchode s potravinami, alebo v predajniach „Helsekost“, čo je obdoba lekární, v ponuke sú najmä prípravky a liečivá na prírodnej báze.

Internet (.no): www.visitnorway.com, www.visitoslo.com, https://www.fjordnorway.com/planning-your-trip/travel-guide/tourist-information-offices

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: V Nórsku neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Ak budete pristávať na letisku v Trondheime, ocitnete sa len dve minúty od pekla (Hell). Tak sa volá miestna železničná stanica.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa