Nórsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Do Fínska je možné prejsť zo strany Švédska, Fínska alebo Ruska. Hlavné cesty do Nórska zahŕňajú európsku trasu E6, ktorá prechádza cez Malmö, Helsingborg a Göteborg vo Švédsku a cestu E8, ktorá prechádza cez Turku, Vaasa a Oulu vo Fínsku. Ak zvolíte automobilovú dopravu, využiť môžete aj trajekt z Dánska a Kielu (Nemecko). Je to zároveň vhodný spôsob, ako sa vyhnúť dopravným zápcham. Nórsko má približne 600 km cestných tunelov, z ktorých až 55 vedie pod morom. Vo Fínsku sa dokonca nachádza celá jedna štvrtina zo 100 najdlhších tunelov sveta. Najdlhší tunel je Laerdal, ktorý sa nachádza v západnom Nórsku a meria 24,5 km. Na určitých úsekoch ciest (mosty, tunely, diaľnice, vjazdy do centra niektorých miest) sa platí mýto. Vnútrozemské cesty cez nórske pohoria a náhorné plošiny sú zjazdné len v máji až septembri, v zime sú uzatvorené. Mnohé cesty sú v zime uzatvorené najmä pre nákladné vozidlá, prípadne je prejazd možný iba s reťazami či snehovými hrotmi. Maximálne rýchlosti - v obci 50 km/h a mimo obce 80 km/h. Diaľnic je iba veľmi málo, najvyššia rýchlosť na nich je 120 km/h.

Autobusová doprava: Viaceré medzinárodné autobusové linky premávajú do Osla zo Švédska a okolitých krajín. Hlavnými operátormi sú spoločnosti Eurolines, Swebus Express a Säfflebussen. Linky z Göteborgu alebo Kodane premávajú dokonca takmer každú hodinu a linka zo Štokholmu premáva oveľa frekventovanejšie, ako vlak. Spoločnosť Lavprisekspressen zas ponúka lacné autobusové linky medzi veľkými mestami v Nórsku, Dánsku a Švédsku. Využiť môžete aj cestu minibusom, medzi mestami Kirkenes a Murmansk- tá je prevádzkovaná trikrát denne. Čo sa týka vnútroštátnych liniek, po celom Nórsku je hustá sieť expresných autobusových spojov medzi väčšími mestami a lokálnych liniek, ktoré vedú prakticky do každej obce. Všetky linky sú rýchle, čisté a bezpečné. (www.nor-way.no).

Železnice: Železnice, okrem železničného expresného vlaku Flytoget, prevádzkujú Nórske štátne železnice (NSB). Nórske železničné siete v zásade spájajú Oslo s ostatnými veľkými mestami. Z Osla vedie železnica na sever po Bodø (spájajúca dve trate: Dovre Line z Osla do Trondheimu a následne Nordland Railway z Trondheimu do Bodø. Ďalšími diaľkovými traťami sú Bergen Railway (Oslo-Bergen) a Sorland Railway (Oslo-Stavanger). Nórske železnice ponúkajú Scan Rail Pass so značnými zľavami, platný 21 dní, dokonca aj na niektoré lodné linky po celej Škandinávii. Zakúpiť si môžete aj preukaz InterRail One Country, ktorý vám umožní lacno cestovať vlakmi cez Nórsko.

V prípade cesty vlakom na dlhú vzdialenosť a v prípade nočných vlakov, je rezervácia sedadiel povinná. Vlaky sú však len zriedka plne rezervované, preto je možné rezerváciu miesta aj priamo na vlakovej stanici. Vo všeobecnosti bývajú vlaky najviac preplnené na začiatku a na konci víkendu, t.j. v piatok a v nedeľu večer. Nočné vlaky premávajú v smere Oslo - Bergen, Kristiansand, Bergen, Trondheim a Bodø. Ak sa rozhodnete pre lístok s lôžkom na spanie, zaplatíte za kupé, nie za lôžko: t.j. 2 osoby za rovnakú cenu. Znamená to však aj to, že nikdy nebudete mať vo svojom oddelení cudzinca.

Letecká doprava: Keďže je Nórsko plné skalnatých pobreží a horského terénu, spomaľujú to možnosti vnútrozemskej dopravy. Vnútroštátne lety sú tak vhodnou možnosťou, a to najmä v severnom Nórsku, kde je miest menej a ďalej od seba. Lietadlá premávajúce medzi malými letiskami sú malé a vo všeobecnosti majú niekoľko medziľahlých zastávok pozdĺž cesty na nalodenie a vylodenie cestujúcich. Najsevernejším letiskom je Longyearbyen na Svalbarde, kam sa letí zo severného Nórska ešte 80 minút. Na hlavných ťahoch prúdovými lietadlami lieta nórska časť škandinávskych aerolínií SAS i spoločnosti Braathens SAFE a tieto linky dopĺňa hustá sieť krátkych vidieckych spojov do vyše 20 miest menšími lietadlami spoločnosti Wideroe i linky malých dopravcov. Hlavné medzinárodné letisko je v Oslo na juhu krajiny, kde sa prestupuje aj na domáce spoje. Niektoré medzinárodné spoje lietajú už aj do Stavangeru, Kristiansandu, Bergenu a Trondheimu na juhu a juhozápade krajiny, zo severného Ruska a severného Fínska sa lieta aj do severovýchodného Nórska.

Lodná doprava: Najdôležitejšie prístavy Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo. Medzinárodné trajektové linky vedú z Oslo do Nemecka (Kiel, plavba 20 hod.), Dánska (Frederikshavn, plavba 9 hod.), ďalšie spoje aj do prístavov vo Veľkej Británii. Kurióznym osobným spojom je pobrežná linka Hurtigruten, ktorá od r. 1893 denne vozí cestujúcich a najmä tovar z Bergenu od prístavu k prístavu až do mesta Kirkenes na ruských hraniciach. Kedysi to bola aj poštová loď, dnes ju vyhľadávajú turisti. Plavba trvá 7 dní, na viacerých miestach sa vyplatí vystúpiť, počkať na ďalší spoj o deň a urobiť si výlet do okolia.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa