Nórsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Z celkovej rozlohy hlavného mesta Oslo predstavujú 80 percent lesy, lesné cesty, jazerá, ostrovčeky s rekreačným zázemím, vrátane lyžiarskeho areálu a skokanského mostíka Holmenkollen. Hlavná ulica Karl Johansgate vedie ku Kráľovskému palácu s nádhernými interiérmi, vzácnymi maľbami, sochami a klenotmi. Dodnes tam žije kráľovská rodina. Pred palácom prebieha denne striedanie stráží. Zaujímavosťou mesta je radnica so zvonkohrou so štyrmi desiatkami zvonov. Návštevníci vyhľadávajú v meste múzeá nórskych moreplavcov.

Jednou z najpôvabnejších častí Bergenu je Bryggen, stará drevená štvrť z 18. stor., kde stále tvoria remeselníci a umelci. Mohutnosťou upúta pevnosť Bergenhus z 13. stor. Mesto má veľa múzeí; expozícia starého nábytku, striebra, obrazov a zbraní je v zámku Alvoen, v rodnom dome skladateľa E. H. Griega sa konajú večerné koncerty. Mesto má obrovské morské akvárium s 50 bazénmi.

Vlak z juhu končí v Bodø nad polárnym kruhom. Neďaleko mesta v nádhernom parku je zámoček Lop zo 17. stor., niekdajšie sídlo guvernéra oblasti s bohato zdobenými interiérmi. Bodø je východiskom na malebné Lofotské ostrovy s malebnými pestrofarebnými drevenými rybárskymi domcami, rybárskymi člnmi v zátokách a drevenými konštrukciami, kde sa sušia tresky.

Cesta na sever vedie do Tromsø, cieľom väčšiny okružných jázd je Hammerfest, najsevernejšie položené mesto Európy. Neďaleko je vysoká skala Nordkap (Severný mys), najsevernejší bod európskej pevniny. Sever Nórska je v lete nádherne zelený, neustále sa mení scenéria a za zastávku stojí každý fjord. Alternatívou cesty autom je plavba loďami Hurtigruten.

V Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO sú zapísané: stará hanzová štvrť Brygsen v Bergene, staré banícke mesto Roros, maľby na skalách v Alte, kostolík z drevených brvien na starom vikingskom pietnom mieste v Urnes a súostrovie Vegaøyan (Vega).
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa