Saudská Arábia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie od staroveku osídlené arabskými kmeňmi. V roku 570 sa v Mekke narodil prorok Mohamed, zakladateľ islamu, Mekka a Medina sa stali kolískou islamu a islamských výbojov. Dynastia Saudov vládla vo vnútrozemí polostrova od polovice 18. stor.; 1902 dobyli Rijád, neskôr pobrežie Perzského zálivu. V roku 1932 sa dve kráľovstvá (Hidžáz a Nadžd) spojili, vzniklo Kráľovstvo Saudskej Arábie. Od r. 1938 ťažba ropy. Po druhej svetovej vojne pod vplyvom USA, od 70. rokov minulého storočia vzrástol mocenský význam SA v arabskom svete. V r. 1991 sa krajina zapojila do vojny v Perzskom zálive, prijala utečencov z Kuvajtu aj kráľovskú rodinu.

Bezpečnost. riziká: Najväčším nebezpečenstvom, ktorému je návštevník Saudskej Arábie vystavený, je nebezpečná jazda - jazdite opatrne a vždy si zapnite bezpečnostný pás. Cudzinci by mali zaregistrovať svoju cestu do krajiny na veľvyslanectve alebo konzuláte, vďaka čomu v prípade nebezpečenstva obdržia núdzové výstražné upozornenia prostredníctvom e-mailovej správy a správy v mobilných telefónoch. Kým Saudská Arábia má jednu z najnižších mier kriminality na svete, časté sú vreckové krádeže. Zamykajte preto dvere a cennosti majte vždy pri sebe.

Saudská spoločnosť sa usiluje aj o to, aby boli v rôznych priestoroch muži a ženy oddelení, vďaka čomu sa znižuje miera sexuálneho obťažovania. V prípade obťažovania pomôže aj hlasné opýtanie sa - Harasser anta moslim? („Vy ste moslim?“), ktoré ich vystraší. Ženy by mali mať na pamäti, že podľa saudskoarabského práva musia v prípade znásilnenia svedčiť štyria nezávislí mužskí svedkovia, aby mohol byť niekto odsúdený. Nájsť však štyroch mužských svedkov je však takmer nemožné. Porušovanie saudského práva môže priviesť návštevníka do kontaktu s miestnymi policajnými a justičnými systémami. Saudský justičný systém je notoricky krutý a neposkytuje žiadnu voľnosť pre cudzincov a veľvyslanectvá môžu v týchto situáciách poskytnúť len obmedzenú pomoc. Homosexuáli sú v Saudskej Arábii vystavení veľkému nebezpečenstvu, ak si prejavujú náklonnosť na verejnosti (napríklad bozkávanie), pretože homosexualita je v Saudskej Arábii zločinom, za ktorý je pár odsúdený na trest smrti ukameňovaním.

Zdravotníctvo: V krajine neustále narastá počet kvalitných, dobre vybavených nemocníc a ambulancií. Nie všade však pracuje riadne vyštudovaný a vyškolený personál. Zásobovanie liekmi je dobré - pokiaľ ste odkázaní na určitý druh, zoberte si ho radšej so sebou spolu s lekárskym potvrdením, kde bude uvedené vaše meno, diagnóza, denné dávky a trvanie liečby.

Internet (.sa): www.saudia-online.comhttps://www.arabnews.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Nedeľa, 17. január. 2021. Meniny má Nataša.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa