Saudská Arábia

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Ako cestovať: Ak cestujete do krajiny v období ramadánu (pohyblivý moslimský náboženský sviatok spojený s mesačným pôstom od východu po západ slnka), počítajte s obmedzeniami, akými sú zavreté reštaurácie a kaviarne (celý deň), obmedzená pracovná doba v úradoch. Cudzincom sa odporúča, aby v čase ramadánu na verejnosti počas dňa nejedli, nepili, nefajčili a nežuli žuvačku. Dbajte na riadne oblečenie – nenoste priliehavé šaty, majte zahalené plecia, nohy zakryté pod kolená, žiaden výstrih. Muži – nenoste krátke nohavice. Nepoužívajte a nenoste viditeľne symboly iných náboženstiev, neoslavujte verejne kresťanské či iné náboženské sviatky. Nakoľko je v krajine dopravné značenie zväčša iba v arabskom jazyku a ženám je zakázané viesť motorové vozidlo, MZ odporúča namiesto prenájmu vozidla používať taxíky.

Letecká: Saudská Arábia má 4 medzinárodné letiská: v Rijáde, Džidde, Madíne a Dammame. Letisko v Dhahran je teraz pre civilnú dopravu uzavreté, takže cestujúci do východného regiónu musia letieť do Dammamu, alebo do neďalekého Bahrajnu (ktorý je oveľa lepšie prepojený) a potom prejsť autom do Saudskej Arábie. Saudská Arábia je obsluhovaná národnou leteckou spoločnosťou Saudia. Saudia má rozumnú úroveň bezpečnosti, ale mnohé z ich lietadiel sú pomerne pozadu z pohľadu kvality služieb, letovej zábavy atď. Počas Hajju dopĺňajú pravidelné letecké linky mnohé charterové lety. Na lety počas Hajj môžu cudzinci žijúci v Saudskej Arábii často získať skvelé zľavy.

Autobusová: Saudská arabská verejná doprava (SAPTCO) prevádzkuje diaľkové autobusy spájajúce všetky časti krajiny. Autobusy sú moderné, klimatizované a pohodlné, ale často pomalé a autobusové stanice sú väčšinou viac, ako niekoľko kilometrov od centra mesta. Služba Riyadh-Dammam napríklad stojí 60 SAR a trvá približne 6 hodín. Špeciálne "VIP" služby fungujú v sektoroch Rijád-Dammám a Rijád-Bahrajn. Za príplatok približne 50% dostanete mäkké sedačky a jedlo na palube autobusu.

Autom: K dispozícii sú požičovne áut a benzín je jeden z najlacnejších na svete. Kvalita diaľnice je veľmi variabilná, okrem diaľnic, ktoré spájajú hlavné mestá, ktoré sú vo všeobecnosti vynikajúce. Zvážte však požičanie auta - akákoľvek nehoda s cudzincom a saudskoarabským občanom je automaticky považovaná za chybu cudzinca podľa saudského práva, bez ohľadu na to, koho vina to v skutočnosti je. Ak sa zúčastňujete dopravnej nehody, všetci účastníci sú povinní zostať na mieste a čakať, kým sa neobjaví dopravná polícia, čo môže trvať až štyri hodiny. Je nepravdepodobné, že by polícia hovorila po anglicky, dokonca aj vo veľkých mestách, takže sa snažte využiť čakaciu dobu na zohnanie prekladateľa. Polícia vydá správu o nehode, ktorú musíte prevziať na stanici dopravnej polície a nechať ju označiť pečiatkou.

Vlakom: Železničná sieť v Saudskej Arábii bývala nedostatočne rozvinutá, ale nedávno prišlo ku rozšíreniu pokrytia železníc. Staršia linka medzi Rijádom, Al-Hofufom a Dammamom bola doplnená o novú severojužnú linku medzi Rijádom, Burajdahom a Al Qurayyatom v blízkosti jordánskych hraníc. V roku 2018 sa otvorilo nové vysokorýchlostné spojenie - vysokorýchlostná železnica Haramain, spájajúca Jeddah so svätými mestami Mekky (45 minút) a Medinou (2 hodiny). Mätúce môže byť, že každá železnica je prevádzkovaná inou spoločnosťou. Odporúča sa zakúpiť si vstupenky vopred, pretože vlaky sú často vypredané.
Nedeľa, 17. január. 2021. Meniny má Nataša.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa