Srbsko a Kosovo

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Vozový park je značne zastaraný a vozidlá sú v zlom technickom stave. Pri jazde v noci treba počítať so zle osvetlenými vozidlami. Pri odbočovaní sa smerovky používajú zriedka, je potrebné počítať aj s náhlymi zmenami smeru jazdy účastníkov cestnej premávky. Častým javom je, že pri predbiehaní sa predbiehané vozidlo a vozidlo idúce v protismere ustúpia predbiehajúcemu vozidlu do svojich odstavných pruhov. Vodič predbiehajúceho vozidla takéto správanie očakáva od ostatných účastníkov premávky, čo najmä u cudzincov, ktorí na takéto správanie nie sú zvyknutí, vyvoláva stresové situácie.

Pri tranzite do Čiernej Hory po trase Belehrad – Čačak – Podgorica (prímorské oblasti) odporúčam MZV maximálnu opatrnosť! Ide o cestu 1. triedy (nie diaľnicu!), ktorá vedie cez menšie mestá a dediny. Trasa je komplikovaná, s častými dopravnými nehodami, dopravnými zápchami a množstvom kamiónov. Odporúča sa dodržiavať dopravné predpisy, predovšetkým maximálnu povolenú rýchlosť a povinnosť zapnutia bezpečnostných pásov. Kontroly dopravnej polície na celom území sú veľmi časté a pokuty za dopravné priestupky sú na miestne, i na slovenské pomery vysoké. Od decembra 2009 je v platnosti nový zákon o bezpečnosti cestnej premávky, ktorý sa približuje európskym štandardom. Bližšie informácie o pravidlách cestnej premávky sú uvedené na www.mzv.sk/belehrad.

Vodičský preukaz SR v Srbsku platí.

Aktuálne diaľničné poplatky spolu s cenami palív je možné zistiť na internetovej stránke www.amss.org.rs/ („Auto moto savez Srbije“ – „Korisne informacije“; mýtne – „Putarine“, cena palív – „Cene goriva“, aktuálny kurz EURO - Dinár - „Devizni kurs“). Poplatky za parkovanie motorových vozidiel závisia od mesta a miesta parkoviska, napr. v centre Belehradu a väčších mestách je parkovanie rozlíšené tromi parkovacími zónami a lístky do týchto zón sa kupujú v novinových stánkoch. Platba je možná aj mobilom, zaslaním ŠPZ automobilu na príslušné telefónne číslo (komplexné info: www.parking-servis.co.rs/en/price_lists). V menších mestách je cena za parkovanie nižšia bez časového obmedzenia, výška pokuty je však rovnaká (1700,- RSD).
Sieť verejnej mestskej dopravy v Belehrade je hustá (komplexné info: www.gsp.rs) a rozdelená do dvoch zón (info o cene: www.gsp.rs/english/singletickets.htm). Neprestupný lístok v jednej zóne stojí napr. 45.- RSD.

Časové intervaly, v ktorých premávajú dopravné vozidlá MHD sú primerané počas dňa, i keď prepravné kapacity nie sú vždy dostatočné (preplnené autobusy, trolejbusy). V hlavnom meste pôsobí TAXI-SLUŽBA - viac firiem, ceny sú porovnateľné s cenami v SR. Vzhľadom na hustotu premávky a nevyhovujúcu infraštruktúru sú v Belehrade časté každodenné dopravné zápchy, ktoré zdržujú a spomaľujú cestnú premávku.

Od začiatku roku 2009 už funguje priame vlakové spojenie (bez prestupov) z Bratislavy do Belehradu a späť. Okrem toho existuje aj autobusové spojenie. Priame letecké spojenie neexistuje, je možné využiť len spoje medzi Viedňou a Belehradom. Z letiska sa potom ľahko dostanete do centra Belehradu mestským autobusom číslo 72, ktorý stojí priamo pred odletovou halou. K dispozícii sú tiež expresné mini autobusy (linka A1), ktoré spájajú letisko s námestím Slavija. Cena lístku je 250 RSD (cca 2,50 EUR). Taxislužby z letiska do mesta majú paušálnu sadzbu 1500 SDD (15 EUR) a čas jazdy je približne 20 minút. Všetky taxíky, ktoré sú k dispozícii na letisku, sú pohodlné limuzíny v najvyššej kvalite.
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa