Vatikán

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: História Vatikánu začína v roku 65, rímskym masakrom kresťanov na Nerovom námestí Circo Vaticano. Pravdepodobne vtedy zomrel aj prvý pápež – Svätý Peter. O sto rokov neskôr tu vznikol jeho prvý pomník. V roku 315, dal cisár Konštantín na hrobe sv. Petra postaviť baziliku. Bazilika Sv. Petra bola vysvätená v roku 326.

O tisíc rokov neskôr bola postavená nová bazilika. Zničenie starej bolo kontroverzné, bolo v nej mnoho vzácnych byzantských mozaík a fresiek od Giotta di Bondone. Po 150 rokoch bola nová bazilika dokončená. Pracovali na nej slávni umelci ako Rafael, Bramante, Michelangelo a Giacomo della Porta. Najväčší vplyv mal Michelangelo, ktorý sa stavby ujal v roku 1547 (vo veku 72 rokov) a navrhol kupolu vysokú 119 metrov. Zmestí sa sem neuveriteľných 60 000 ľudí. Archeologický výskum v roku 1940 našiel pozostatky starého kostola a kosti dobre stavaného muža. Pápež Pavol IV. ich prehlásil za pozostatky svätého Petra.    

Počas okupácie Talianska Napoleonom kládla pápežská švajčiarska garda ako jediná z talianskych jednotiek odpor francúzskym vojakom. Pápež neuznal napoleonské Talianske kráľovstvo a jeho právomoci boli oklieštené a z paláca bol vyhnaný.

V 20-tych rokoch 20. storočia, fašistický diktátor Benito Mussolini obnovil pápežský štát, a v roku 1929 bola vyhlásená autonómia Vatikánu. V prvých rokoch nezávislosti došlo ku založeniu  prvej rozhlasovej stanice  samotným vynálezcom rozhlasu Marconim. Dnes má Vatikán sedem rozhlasových a jednu televíznu stanicu.

Po smrti talianskeho finančníka Roberta Calviho, pre jeho blízke vzťahy s Vatikánom prezývaného „Božský bankár“, sa začali šíriť nepotvrdené reči o prepojení Vatikánu s talianskou mafiou. O dvadsaťtri rokov neskôr (v októbri 2005) bolo za jeho vraždu súdených päť ľudí, jedným z nich je Giuseppe "'Pippo" Cal? prezývaný „pokladník mafie.“ Proces ešte neskončil.

V apríli 2005 zomrel pápež Ján Pavol II., ktorý bol tretím najdlhšie slúžiacim pápežom v histórii (1978-2005). Jeho nástupcom sa stal nemecký kardinál Josef Ratzinger, ktorý prijal meno Benedikt XVI. Súčasným pápežom je pápež František, vlastným ménom Jorge Mario Bergoglio SJ.

Bezpečnostné riziká: Pri návšteve sakrálnych pamiatok dodržujte predpísaný odev.

Internet (.va): www.vatican.va

Komunikácia: T-Mobile (áno), Orange (áno), O2(áno)

Bez záruky: Predošlý pápež Benedikt XVI. dostal v minulosti pre svoju tvrdú opozíciu voči akejkoľvek liberalizácii prezývku „Božský rotvajler.“
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa