Vatikán

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

námestie sv. Petra - „über“ urbánna architektúra Gianlorenza Berninihio z rokov 1656 -1667. Pri pohľade zhora vyzerá námestie ako obrovská kľúčová dierka obklopená 88 stĺpmi. Nad kolonádou sú sochy 140 svätcov. Ak chcete vidieť pápeža na balkóne sv. Petra, je dobré priniesť si ďalekohľad.

bazilika sv. Petra –  druhá najväčšia bazilika na svete (najväčšou je jej replika v meste Yamoussoukro na Pobreží Slonoviny), obrovská pamiatka na génia akým bol Michelangelo. Na vstup do baziliky je potrebné vhodné oblečenie. Krátke nohavice, minisukne alebo odhalené ramená nie sú povolené.

Vatikánske múzeá – na severnej hranici štátu je vchod do komplexu vatikánskych múzeí. V masívnom komplexe nájdete pamiatky zo Sýrie, starovekého Grécka, Ríma a Egypta, okrem nich tiež slávne súsošia Apolón z Belvederu, Laokón a ďalšie antické a renesančné sochy. Okrem sôch sú tu renesančné maľby ( výzdobu izieb maľoval Rafael), busty, tapisérie a mapy. Pokladom celého komplexu je Sixtínska kaplnka, známa svojou výzdobou. Michelangelove fresky Stvorenie sveta (Genesis) a Posledný súd (Giudizio Universale) patria medzi najinšpiratívnejšie diela v dejinách ľudstva. Rátajte s tým, že všetko neuvidíte, len na prehliadku najznámejších diel je potrebných niekoľko hodín. Pre navigáciu sú vhodné štvorfarebné orientačné itineráre, ponúkajúce prehliadky dlhé od 45 minút do päť hodín. Všetky končia v Sixtínskej kaplnke. Z kaplnky nie je možné sa do múzeí vrátiť, pozrite si všetko čo chcete pre jej návštevou. 
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa