Venezuela

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autobusová: Autobusový systém je rozsiahly a cenovo dostupný, čiastočne kvôli nízkej cene paliva. Autobusové terminály sú hektické, ale zvyčajne je v celku ľahké nájsť autobus odchádzajúci do akéhokoľvek veľkého mesta. Krátke jazdy autobusom (2 hodiny a menej) môžu stáť 3-7 USD a dokonca aj extrémne dlhé jazdy autobusom (napr. 9 hodín) stoja iba 10 až 35 USD. Väčšie autobusy sú zvyčajne klimatizované, niekedy až príliš, takže stojí za to priniesť si so sebou aj deku. Pri ceste autobusom ale dbajte aj na svoju bezpečnosť. Najlepšie je vybrať si autobusové linky, ktoré používajú detektor kovov na kontrolu batožiny, aby ste sa uistili, že žiadny cestujúci neprenáša zbrane akéhokoľvek druhu. Najznámejśia spoločnosť je Aeroexpresos Ejecutivo, ktorá má vlastný terminál v obytnej zóne Caracasu (Chacao, Bello Campo). Autobusy sú čisté, bezpečné a dobre udržiavané a vodiči sú vyškolení tak, aby dodržiavali rýchlostný limit. Na diaľniciach Venezuely sa totižto stáva veľa nehôd, z ktorých väčšina je spôsobená prekročením rýchlosti na zle udržiavaných cestách.

Autom: Rozsiahla cestná sieť, ktorá zahŕňa približne 82 000 km a historicky nízke náklady na palivo robia z Venezuely atraktívnu krajinu na cestu automobilom. Mnohé cesty sú v dobrom stave, ale sú tu aj štrkové a prašné cesty, pre ktoré sa odporúča iba využitie terénneho vozidla - najmä v období dažďov od mája do októbra. Auto si môžete prenajať zvyčajne za 20-50 USD na deň, plus poistenie.

Vlaková: premávajú iba miestne osobné vlaky, žiadne medzinárodné rýchliky a existuje iba jedna vlaková trať, ktorá má asi 40 km a spája Caracas a Cúa cez Charallave.

Letecká: Hlavným medzinárodným letiskom je medzinárodné letisko Simona Bolívara, tiež známe ako letisko Maiquetia, v štáte Vargas. Vzdialené je približne 30 minút jazdy od mesta Caracas. Počas dňa sú k dispozícii autobusy, ktoré premávajú z autobusovej stanice Parque Central a autobusovej stanice Avenida Lecuna vedľa Calle del Sur. Autobusy jazdia od 7:00 do 18:00. Jazda taxíkom z letiska bude stáť 5 až 7 USD alebo 6 až 8 USD v noci.

Loď: miestne prístavy: La Guaira, Puerto Cabello, Maracaibo, Guanta, Porlamar a Ciudad Bolívar (na rieke Orinoco). Lodné dopravné spoločnosti: Venezuelan Line, French Line, španielske Schiffe Cabo San Juan.




Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa