Brazília

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Najväčšími leteckými spoločnosťami sú  Varig, TAM a VASP. Do väčších miest lieta aspoň jedna z uvedených spoločností. Filiálkami spoločnosti Varig sú aerolínie Nordeste a Rio Sul lietajúce na severovýchod a juh krajiny. Najlacnejšou z veľkých spoločností je VASP.  Najväčšou z nízkonákladových spoločností je Gol, jej konkurentom sú aerolínie Fly a Trip. Každá zo spoločností ponúka Brazil Airpass, cca. päť letov v rámci krajiny do 21 dní, kupuje sa pred príletom do Brazílie. Letecká doprava v Brazílii sa v posledných rokoch exponenciálne zvýšila, čiastočne v dôsledku zlého stavu mnohých brazílskych ciest a absencie akejkoľvek životaschopnej železničnej siete. Letecká doprava je ale i napriek tomu stále relatívne lacná. Niektoré hlavné letiská, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v Sao Paulu a Rio, sú však ale veľmi preťažené.

Rezervácia letov na stránkach domácich dopravcov môže byť pre občanov iných krajín frustrujúca. Pri platení kreditnou kartou budete často požiadaní o vaše národné identifikačné číslo (CPF). Dokonca, aj keď - ako cudzinec - máte CPF, stránky ho často nespoznajú. Ak je to teda možné, navštívite niektorú zo zahraničných webových stránok leteckých spoločností a letenku si zakúpte tam, hoci sa môžu ceny líšiť. Ak si letenku rezervujete týždne vopred, väčšina dopravcov vám dá možnosť zaplatiť bankovým vkladom (boleto bancário), ktorý je splatný v hotovosti nielen v bankách, ale aj v mnohých supermarketoch, lekárňach a iných obchodoch. Nákup letenky cez cestovnú kanceláriu je zvyčajne drahší o približne 30 EUR.

Autobusy: Okrem amazonskej nížiny sú najčastejšou formou dopravy. Služby sú dobré, autobusy jazdia často, sú čisté, pohodlné. Šoféri jazdia dobre, rýchlosť je mechanicky obmedzená na 80km/h. Autobusy jazdia do všetkých väčších miest ( medzi Riom a Sao Paulo, každých 15 minút). Najlepšie cesty sú na juhu krajiny a na pobreží, najhoršie v Amazónii a severovýchode krajiny. Autobusových dopravcov je mnoho, pred kúpou lístka je dobré ceny porovnať. Služby sa často predávajú v troch triedach: obyčajná, stredná a prvá trieda. Pri dlhých cestách alebo cestách v noci ponúka stredná trieda viac priestoru a sklápaciu dosku na podporu nôh. Prvá trieda poskytuje ešte väčší priestor, pričom sa v rade nachádzajú len tri sedadlá, takže je tu dostatok priestoru pre pohodlné spanie. Všetky cesty, ktoré sú dlhšie ako 4 hodiny, sú pokryté autobusmi so záchodom a zastavujú na prestávkach na jedlo aspoň jeden krát za 4 hodiny jazdy. Brazílske autobusové stanice, známe ako rodoviária alebo terminály rodoviário, majú tendenciu byť umiestnené mimo mestských centier. Často sú v pomerne skrytých oblastiach, takže ak cestujete v noci, pripravte sa, že si na stanicu zrejme budete musieť zobrať taxík.

Autom: jazdenie autom v Brazílii je nebezpečnou skúsenosťou, hlavne v noci, kedy sa okolo ciest pohybuje množstvo dobytka a nevidno žiadne diery na cestách. Veľmi nebezpečné sú tiež diaľničné úseky medzi Rio de Janeiro a Sao Paulo, kde sa vodiči pohybujú často až neuveriteľnou rýchlosťou. Jazdiť autom sa odporúča  len s potrebnými dokladmi, príslušným poistením a silnými nervami, hlavne pri vyjednávaní s políciou. Hoci tu platia vodičské preukazy domácich krajín odporúča sa medzinárodný vodičský preukaz. Na prenájom auta je  potrebný vek 25 rokov (niekde stačí 21), kreditná karta a vodičský preukaz krajiny pôvodu ( niekde medzinárodný VP nestačí). Cestná sieť je vybudovaná medzi jednotlivými štátmi, mestami a mestečkami. Čerpacie stanice v mestách sú rozložené rovnomerne, mimo miest je rozloženie sporadické. Je potrebné dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť, v obci 60 km/h, mimo obce 80km/h. Miestne predpisy nepoznajú pravidlo prednosti vozidla prichádzajúceho z pravej strany. Hlavná cesta nie je vyznačená, používajú sa len značky „STOP – daj prednosť v jazde“ alebo „Daj prednosť v jazde“. Vodiči veľmi málo používajú znamenie o zmene smeru jazdy. Nie je povolená prítomnosť alkoholu v krvi pri vedení motorového vozidla. Diaľničné poplatky sa platia len na sprivatizovaných úsekoch.

Loďou: amazonský región je poslednou baštou osobnej riečnej dopravy na svete. Rieky a riečky sú dopravnými tepnami celej Amazónie. Nájdete tu všetky druhy lodí a lodiek. V ostatných častiach Brazílie je potrebné použiť loď  na Rio Sao Francisco. Zaujímavé je tiež cestovanie loďou v oblasti Pantanal, pri pobreží Atlantiku.

Vlakom: vlaková služba je v rámci Brazílie takmer neexistujúca. Existujú však výnimky z pravidla, vrátane Trem da Morte alebo Death Train, ktoré idú zo Santa Cruz v Bolívii do malého mestečka, ktoré sa nachádza hneď za hranicami od Corumby, v štáte Mato Grosso do Sul. Odtiaľ pomerne často premávajú autobusové spojenia do São Paulo cez štátny kapitál Campo Grande. Cesta je údajne plná lupičov, ktorí kradnú batožinu alebo jeho obsah, ale bezpečnosť bola v poslednej dobe zvýšená a cesta tak môže byť vykonaná bez veľkých ťažkostí.

Bicyklom: V menších mestách je bicykel bežným dopravným prostriedkom. Neznamená to však ale, že sú cyklisti rešpektovaní autami, nákladnými automobilmi alebo vodičmi autobusov. Cyklistické cesty v mestách prakticky neexistujú, s výnimkou niektorých plážových hraníc, ako je Rio de Janeiro a Recife.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa