Bulharsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvé štáty vznikli na území Bulharska už začiatkom prvého tisícročia. Neskôr bolo územie kolonizované Grékmi, Macedóncami a Rimanmi. Na konci 6. storočia prišli Slovania. Prvý významnejší štát sa na území rozprestieral medzi 7. a 11. storočím – tzv. 1. bulharská ríša, založená Isperichom Asparuchom. Po krátkom období úpadku bola ríša obnovená na konci 12. storočia. V 13. storočí to bola najmocnejšia ríša na Balkáne. Po nájazdoch Mongolov sa ríša rozpadla a stala sa ľahkým cieľom Osmanskej ríše až do roku 1908, kedy bolo vyhlásené Bulharské cárstvo. Vidina veľkých územných ziskov a vytvorenia Veľkého Bulharska viedlo krajinu k tomu, že sa v prvej svetovej vojne pridala na stranu Trojspolku. Po porážke Bulharsko svoje územia stratilo, napriek tomu sa v druhej svetovej vojne pridalo na stranu Nemecka. V roku 1946 sa Bulharsko vyhlásilo za ľudovú republiku a moci sa ujali komunisti. Po rozpade sovietskeho bloku sa konali slobodné voľby v roku 1990, kedy sa stal prezidentom krajiny prvý nekomunistický politik.
Od 1.1.2007 je Bulharsko právoplatným členom Európskej únie.

Bezpečnost. riziká:V Bulharsku sa najmä počas letnej turistickej sezóny výrazne zvyšuje miera kriminality v turistických rezortoch - jedná sa predovšetkým o vreckové krádeže, vykrádanie hotelových izieb a automobilov a o krádeže áut. Je preto potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Vo všeobecnosti však platí, že Bulharská republika je bezpečná krajina, pokiaľ človek dodržiava základné pravidlá bezpečnosti. Je nutné dodržiavať následovné opatrenia: vyhýbať sa cestovaniu v noci; dávať si pozor na falošných policajtov; v prípade podozrivej prekážky na ceste vozidlo otočiť a pokračovať v ceste opačným smerom; doklady a cennosti ukladať na rôznych, nie viditeľných miestach vozidla; využívať hotelový sejf. Taktiež sa neodporúča prespávať v automobiloch - ani na strážených miestach, či čerpacích staniciach.

Zdravotníctvo: Po vstupe Bulharska do EÚ platia zdravotné predpisy ako v členských krajinách EÚ. Bezprostrednú lekársku starostlivosť sú občanom EÚ povinné poskytnúť verejné zdravotnícke zariadenia bezplatne. Pred cestou do Bulharska sa odporúča pripoistiť.

Peniaze: Je vhodné zobrať si so sebou eurá alebo americké doláre. Bulharské leva (BGN) nie sú voľne zmeniteľnou menou a u nás sa zháňajú ťažšie. Zmeniť eurá či doláre môžete v každej zmenárni a na hraničných priechodoch, v mestách, v letoviskách, niekde aj v malých mestečkách.  

Aj keď sú bankomaty len vo väčších mestách, nedoporučuje sa meniť peniaze na ulici. Úplne ignorujte podvodníkov ponúkajúcich zmenu valút s výhodným kurzom. Často oslovujú slovenských a českých turistov ich jazykom, podávajú ruky a majú pripravené historky o svojom vzťahu k Česko-Slovensku. Po prejavení sebemenšieho záujmu bývajú neodbytní. Zmenárne majú otvorené každý deň, banky sú otvorené len v pracovných dňoch.

Nakupovanie a služby Zjednávajte a ušetríte. Ceny sú zhruba o päť až desať percent nižšie než u nás, ale v turistických centrách a v hoteloch zaplatíte za tovar či služby viac. Hlavné medzinárodné platobné karty (VISA, Mastercard, American Express) sú akceptované vo veľkých hoteloch, požičovniach áut, niektorých reštauráciách a obchodoch. Platba kartou môže byť však problematická a preto je lepšie využiť bankomat alebo si so sebou vziať dostatok hotovosti.

Labužníci si z Bulharska nosia predovšetkým domáce značkové červené vína, tiež brandy alebo rakiju. Obľúbená je stále bulharská keramika - zapekacie misky, účelové či ozdobné taniere, kávové šálky a ďalšie predmety z hnedej keramiky. Ďalej výšivky, drevoreznby, tradičné korenia, alebo strieborné a kožené šperky. Stále je žiadaný parfum z ružového oleja. Lacno sa dajú tiež nakúpiť CD s populárnou hudbou. Svetové jazyky Bulhari obyčajne neovládajú. V rekreačných hotelových zariadeniach sa dá dorozumieť anglicky, nemecky, rusky a niekde aj slovensky a česky.

Internet (.bg): www.meteo.bg - stránka Bulharského hydrometeorologického ústavu; www.ibulharsko.cz; www.bgmaps.com - mapy Bulharska; www.bulgariatravel.org; www.travel-bulgaria.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Letisko: Sofia Airport (SOF)

Bez záruky: Bulharské kyslé mlieko (kiselo mliako) je jedinečným národným výrobkom. Mimo Bulharska je známe ako „jogurt“. Bulharské kyslé mlieko sa údajne spájalo s chovom oviec, ktorý sa datuje až do obdobia Trákov. Pastieri využívali bohatú produkciu mlieka a vyrábali z neho rôzne výrobky. Hovorí sa, že najlepší výrobcovia jogurtu pochádzali z okolia Razgradu. Jogurt sa získava z plnotučného mlieka po lakto-acidickom kvasení v teplote 40-45°C. Podľa toho, aké mlieko sa použije, môže byť kyslé mlieko ovčie, kravské, byvolie, alebo miešané. Najviac tuku obsahuje byvolie – 7,5%, potom ovčie – 6,5% a kravské – 3,6%;
Nedeľa, 12. júl. 2020. Meniny má Nina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa