Cyprus

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Najstaršie vykopávky sú z neolitu (7 000 až 3900 pred n. l.). V dobe bronzovej (2500 až 1050) bol Cyprus známy ako „alasia". Už vtedy prekvital obchod a ťažila sa meď. Po 1400 pred n. l. pochádzajú prvé vlny gréckych obchodníkov a usadlíkov, rozširujú gréčtinu, náboženstvo a zvyky. Helenizácia Cypru bola dokončená vznikom 10 mestských kráľovstiev v r.1050 až 750 pred n. l. Z tých čias pochádza kult Afrodity.

V 9. stor. pred n. l. bol ostrov jedným zo stredísk mykénskej kultúry. Koncom 8. stor. ostrov dobyli Asýrčania, okolo roku 560 pred n. l. Egypťania, v 4. stor. pred n. l. macedónsky kráľ Alexander Veľký. V r. 294 až 58 pred n. l. bol súčasťou ríše Ptolemaiovcov, v r. 58 pred n. l. až 395 n. l. rímskej, v r. 395 až 648 byzantskej ríše. Od r. 648 do r. 965 ho ovládali Arabi, až do r. 1191 opäť pripadol byzantskej ríši.V r. 1191 ho dobyli križiaci, o rok neskôr vzniklo Cyperské kráľovstvo a trvalo do r. 1489. Takmer storočie bol benátskou dŕžavou, v r. 1571 ho dobyla osmanská ríša a stal sa jedným z tureckých pašalíkov. Katolícke vedenie bolo vyhnané a obnovená bola ortodoxná cirkev na čele s arcibiskupom, ktorý sa ako zástupca ľudu zodpovedal priamo sultánovi.

Až do 19. stor. postupne vypukli štyri protiturecké povstania, v 19. stor. sa šírila medzi gréckym obyvateľstvom myšlienka za zjednotenie s Gréckom. Po rusko-tureckej vojne v r. 1878 bol ostrov okupovaný Veľkou Britániou, hoci formálne zostal súčasťou osmanskej ríše. V r. 1914 bol pripojený k Veľkej Británii, v r. 1925 sa stal britskou korunnou kolóniou a dôležitou britskou vojenskou základňou. Boj proti koloniálnej vláde sa začal v roku 1955, trval do roku 1959.

Vznik štátu: 1. októbra 1960 Cyprus získal nezávislosť a o rok neskôr sa stal členom Britského spoločenstva národov. Podľa zmluvy pri získavaní nezávislosti sa nemal nikdy stať súčasťou Grécka ani Turecka, tieto tendencie sa však prejavovali. Medzi oboma komunitami panovala nedôvera, turecká strana obdviňovala grécku z potláčania tureckej menšiny. Rozpory vyvrcholili v r. 1963 odchodom tureckých poslancov z parlamentu.

V r. 1974 vypukol na ostrove puč gréckych dôstojníkov, podporovaný Aténami. Turecko naň reagovalo vyslaním svojho výsadku, obsadilo 37% ostrova. Násilne vysťahovalo 40% gréckej populácie a na obsadené územie sa nasťahovalo vyše 85 tisíc Turkov. V r. 1975 ustanovili na obsadenom území separatistický štát a v r. 1983 vyhlásili Severo-cyperskú tureckú republiku, ktorú neuznala žiadna krajina okrem Turecka.

Až doteraz je ostrov rozdelený na dve časti a v rozpore s rezolúciami OSN i na dve právne samostatne fungujúce zóny – Cyperskú republiku na juhu a Severocyperskú tureckú republiku na severe. Medzi nimi je 180 km dlhé tzv. nárazníkové pásmo (zelená línia) pod kontrolou mierových síl OSN (United Nations Forces In Cyprus - UNFICYP). Východnú časť tohto pásma s veliteľstvom vo Famaguste zabezpečuje slovenská jednotka. Južnú stranu zelenej línie stráži cyperská Národná garda a severnú turecko-cyperská a turecká armáda. V oblastiach priliehajúcich k línii sú nášľapné míny. Niektoré časti línie sú vyznačené ostnatým drôtom, ale na mnohých miestach (najmä mimo miest a dedín) o nej informujú len tabule, a spravidla len na prístupových cestách.

Orgány Cyperskej republiky vykonávajú právomoc v južnej časti ostrova okrem 3% (cca 270 km2) územia, ktoré patrí do zvrchovanej právomoci Veľkej Británie a sú tam aj dve britské vojenské základne (Akrotiri a Dhekelia). Sever kontroluje svojimi autonómnymi orgánmi a vlastným právnym poriadkom Severocyperská turecká republika. Tureckých vojakov je spolu s cypersko-tureckými asi 35 000. Turecká komunita sa dostala do izolácie, jej životná úroveň je výrazne nižšia než na juhu. Neexistujú zmiešané dediny, neuzavierajú sa zmiešané manželstvá.

Bezpečnost. riziká:
Cyprus je bezpečná krajina s veľmi nízkym počtom násilných zločinov a v snahe prilákať do krajiny čo najviac turistov, sa o udržanie tejto povesti usiluje.

Zdravie: Na dostatočnej úrovni, existujú štátne aj súkromné zdravotnícke zariadenia. Po vstupe SR do EÚ majú slovenskí občania nárok na poskytnutie bezplatnej zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach v rovnakom rozsahu ako občania Cypru. Nedostatok vody na ostrove býva dôvodom prečo je voda z vodovodného kohútika často nepitná.

Internet (.cy): www.visitcyprus.org.cy, www.kypros.org/Cyprus/tourist.html, www.cyprusexplorer.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Letisko: Larnaca International Airport (LCA)

Bez záruky: Cyperčania berú stravovanie pomerne vážne – iba zriedkakedy ich uvidíte zhromaždených okolo stola bez niekoľkých tanierov. S bohatou históriou a polohou ostrova, ktorá prechádza cez tri kontinenty, zaznamenala krajina rôzne vplyvy, ktoré prispievajú ku miestnej gastronómii. Rozhodne vyskúšajte syr halloumi, ktorý je pravdepodobne najznámejším výrobkom Cypru a jeho popularita sa rozširuje už aj do mnohých krajín Európy. Syr sa vyrába kombináciou kozieho a ovčieho mlieka a má vysoký bod tavenia, čo znamená, že sa dá vyprážať alebo grilovať. Podáva sa aj studený s čerstvo nakrájaným melónom – ideálna letná večera.
Utorok, 22. október. 2019. Meniny má Sergej.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa